Predsjednica Uprave Podravke Martina Dalić u utorak je izjavila da će, uspije li preuzimanje Fortenovinih kompanija Belja, PIK-a Vinkovci i Vupika, te kompanije biti treći stup u poslovanju Podravke, a premijer Andrej Plenković istaknuo je da je najvažnije da su te tvrtke u hrvatskom vlasništvu.
Nakon procjene obvezujućih ponuda koje su pristigle tijekom ispitivanja interesa u procesu prodaje društava Poslovnog područja poljoprivreda, Fortenova grupa je ponudu Podravke ocijenila najboljom, te je između dviju kompanija potpisan ugovor o ekskluzivnom pregovaranju.
Dalić je na otvaranju Podravkina pogona za preradu rajčice u Varaždinu istaknula da je pred kompanijom velik posao povezan s preuzimanjem Belja, PIK-a Vinkovci i Vupika te da ga mora odraditi zajedno s ljudima iz Fortenove.
- Vjerujem da ćemo uspješno dovršiti razgovor o kupoprodajnom ugovoru. Vjerujem također da ćemo uspješno dovršiti proces dobivanja dozvola od regulatornih agencija. Podravka kao mogući budući vlasnik namjerava biti ambiciozan vlasnik, namjerava, ukoliko uspijemo u tom procesu, donijeti i u ove kompanije sve vrijednosti koje njegujemo. Ovaj proces i činjenica da se Fortenova odlučila prodati kompanije ocijenili smo kao dobru poslovnu priliku na hrvatskom tržištu. Dio toga poslovanja su poslovi s kojima se Podravka ne bavi. To znači da će, ako ovaj proces uspije, te kompanije biti treći stup u poslovanju grupe Podravka. - izjavila je Dalić.
Podravka će, dodala je, biti dobar vlasnik koji će ovim kompanijama donijeti novu razvojnu perspektivu.
Da će sve proći dobro kod regulatornih tijela očekuje i premijer Andrej Plenković.
- Najvažnije je da su te kompanije u hrvatskom vlasništvu, to je svakome jasno. I najneupućeniji ili najnenaklonjeniji promatrač to shvaća i razumije - rekao je Plenković.
Novinari su premijera pitali koja je razlika između nekadašnjeg većinskog vlasnika Agrokora, Ivice Todorića i sadašnjeg većinskog vlasnika Fortenove, Pavla Vujnovca, a Plenković je odgovorio da je kolaps Agrokora, tada najvećeg poslodavca ne samo u Hrvatskoj, nego i u regiji, odgovornost bivšeg vlasnika.
- Nije država ta koja je dovela tadašnju najveću kompaniju s 30 tisuća zaposlenih u Hrvatskoj i 30 tisuća zaposlenih u drugim državama regije u situaciju da oni koji su joj davali kredite i bili vjerovnici ili ne, ne namjeravaju financirati njene obaveze - izjavio je premijer.
Novinare je zanimalo i je li dobro da koncentracija vlasništva bude u rukama jednog čovjeka, kao što je to sada slučaj s Fortenovom.
- Što će biti u budućnost, ne znam. Kad vam netko istrese svoj problem, cijeloj gospodarskoj javnosti, a vi napravite potez na samom početku svoje vlade, osigurate da svi ljudi rade, da se male i srednje veliki isplate, da su te sve kompanije na nogama, da se dnevni rokovi plaćaju na način poslovanja, onda je bit cijele te operacije transformativni učinak i stavljanje točke na tranzicijski način poslovanja u hrvatskoj ekonomiji - istaknuo je Plenković.
Plenkovića: Varteks je kvalitetan brend
Plenković je komentira i pokretanje stečaja Varteksa rekavši kako mu nije drago što je kompanija poput Varteksa došla u takvu poziciju.
Trgovački sud u Varaždinu zaprimio je prijedlog predsjednika Uprave Varteksa Karla Kopreka za otvaranje stečajnog postupka od 11. srpnja. Do konačne odluke o otvaranju stečajno postupka došlo je 8. srpnja, nakon što su Varteksovi radnici Upravi tvrtke dali potporu o pokretanju stečaja.
Premijer Plenković ustvrdio je da je Varteks kvalitetan brend.
- Nažalost, tu su se vlasničke strukture izmijenile tako da je sada pozicija ovakva kakva je. Bivši ministar gospodarstva zna točno o čemu se radi, da smo mi kao mehanizam države reagirali, ali naravno da mi nije drago da jedan takav brend, i u konačnici kompanija koja je bila i slika Varaždina na neki način, došla u tu situaciju - rekao je Plenković.
Dodao je da je da su to ‘okolnosti koje su se dogodile nevezano za državu‘.
- To je pitanje upravljanja i poslovanja partnera - komentirao je Plenković