
Direktori europskih kompanija traže odgodu 'povijesnog' AI zakona

AI Act - EU
Airbus, BNP Paribas i mnoge druge tvrtke su se pridružile lobiranju protiv strogih EU pravila o umjetnoj inteligenciji
Izvršni direktori nekih od najvećih europskih kompanija, uključujući Airbus i BNP Paribas, pozvali su Europsku komisiju da zaustavi provedbu povijesnog Zakona o umjetnoj inteligenciji (AI Act), čija bi ključna pravila trebala stupiti na snagu u kolovozu.
U otvorenom pismu upućenom predsjednici Komisije Ursuli von der Leyen, čelnici 44 vodeće europske kompanije zatražili su dvogodišnju odgodu primjene zakona, upozorivši da nejasne i preklapajuće regulative ugrožavaju konkurentnost europskog gospodarstva u globalnoj utrci za razvoj umjetne inteligencije.
- Kompleksna pravila EU-a ugrožavaju europske AI ambicije, jer ne samo da sprječavaju razvoj domaćih tehnoloških lidera, nego otežavaju i svim industrijama širu primjenu AI-ja potrebnu za globalnu konkurentnost - piše u pismu koje su, uz Airubus i BNP Paribas, potpisali i izvršni direktori francuskog Carrefoura te nizozemske zdravstvene grupe Philips.
Zakon o umjetnoj inteligenciji, koji se smatra najstrožim pravnim okvirom za regulaciju brzorastuće AI industrije u svijetu, već mjesecima izaziva burne reakcije. Osim američke vlade i velikih tehnoloških kompanija, sve veći pritisak na Bruxelles dolazi i od europskih industrijskih aktera koji strahuju da bi pretjerana regulacija mogla ugušiti inovacije i investicije.
Posljednje lobiranje intenziviralo se uoči ključnog sastanka europskih dužnosnika s predstavnicima američkih tehnoloških divova, na kojem se raspravljalo o ublaženim verzijama zakonskog teksta. U fokusu je tzv. 'kodeks prakse', dokument koji bi trebao dati smjernice tvrtkama za usklađivanje s novim pravilima, osobito kad je riječ o moćnim AI modelima poput Googleova Geminija, Metina LlaME ili OpenAI-jevog GPT-4.
Odgođena odluka
Iako je objava kodeksa prvotno bila planirana za svibanj, Komisija je objavila da će njegovo donošenje biti odgođeno te da se razmatraju ublažene verzije pojedinih članaka zakona. Povjerenica za digitalne tehnologije Henna Virkkunen je potvrdila da Bruxelles dovršava kodeks prije kolovoza, kako bi se industriji i malim i srednjim poduzećima olakšalo prilagodbu.
Unutar Komisije i među državama članicama već se neslužbeno razgovara o pojednostavljivanju provedbenog rasporeda. Iako je zakon formalno stupio na snagu u kolovozu prošle godine, većina njegovih ključnih odredbi stupa na snagu postupno u idućim godinama.
- Riječ je o klasičnom slučaju regulatornog aktivizma koji ne uzima u obzir najvažniju stvar za industriju pravnu sigurnost - izjavio je Patrick Van Eecke, suvoditelj globalne prakse za kibernetičku sigurnost i privatnost u odvjetničkoj kući Cooley.
Otvoreno pismo, koje je koordinirala inicijativa EU AI Champions, a koja okuplja 110 kompanija iz različitih sektora, tvrdi da bi odgoda poslala 'snažnu poruku inovatorima i investitorima diljem svijeta da je Europa ozbiljna u namjeri pojednostavljenja regulative i jačanja konkurentnosti'.
Nezadovoljstvo izražavaju i europski AI start-upovi te fondovi rizičnog kapitala koji ih financiraju. Više od 30 osnivača i investitora potpisalo je posebno pismo u kojem AI zakon nazivaju 'ubrzanom tempiranom bombom'. Posebno zabrinjava nejasnoće oko toga kako će se regulirati modeli opće namjene, poput onih temeljenih na velikim jezičnim modelima, s obzirom na rizik fragmentacije među državama članicama. Takav regulatorni mozaik, strahuju poduzetnici, lakše će svladavati velike američke tehnološke kompanije nego manji lokalni igrači.
Mnoge europske tvrtke strahuju da bi novi zakon mogao u istoj mjeri opteretiti korisnike AI alata i njihove proizvođače, osobito u osjetljivim pitanjima poput autorskih prava, što bi dodatno otežalo digitalnu tranziciju manjih poduzeća. Dodatna neizvjesnost oko nacionalnih provedbenih mehanizama mogla bi obeshrabriti korištenje AI-ja, čime bi europska poduzeća mogla zaostati za konkurencijom iz SAD-a ili Kine.
Europska komisija istaknula je kako ostaje 'potpuno predana glavnim ciljevima AI Akta – uspostavi usklađenih pravila temeljenih na procjeni rizika i osiguravanju sigurnosti AI sustava na jedinstvenom tržištu'. No, Komisija je također potvrdila da radi na pojednostavljenju digitalnih pravila, te da su 'sve opcije još uvijek otvorene za razmatranje'.