Biznis i politika
StoryEditor

Drvno-prerađivačka industrija želi promjene u radu nove Uprave Hrvatskih šuma

11. Veljača 2025.
David Vlajčićfoto Mpgi.gov.hr
Požgaj grupa pozdravila najavljene promjene u Hrvatskim šumama, u HUP-u žele razgovor s ministrom poljoprivrede, a u Bauwerk Group Hrvatska smatraju da nova Uprava razumije potrebe cijele industrije te donosi odluke koje će omogućiti ravnopravno tržišno natjecanje, a ne pogodovati samo određenim kompanijama

Kao što je najavljeno, današnjim imenovanjem novog ministra poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Davida Vlajčića doći će do promjene u Upravi Hrvatskih šuma. Za sada se ne zna tko će biti imenovan na mjesto predsjednika Uprave te državne kompanije, niti koji će biti članovi Uprave, osim da će čelni čovjek biti nestranačka stručna osoba. Zamolili smo predstavnike drvno-prerađivačke industrije da nam kažu kakvi bi trebali biti novi čelni ljudi Hrvatskih šuma. Također nas je zanimalo što misle o tome koji su to ključni KPI-jevi koje bi buduća Uprava trebala usvojiti te jesu li za potpisivanje novog Pisma razumijevanja nakon što aktualnom Pismu istekne rok 2027.

Većina njih nije htjela odgovoriti na naša pitanja, a jedan od rijetkih koji jeste je Ivić Pašalić, predsjednik HUP – Udruge drvne i papirne industrije. No ni on nije puno želio govoriti o budućim šefovima Hrvatskih šuma.

- U odnosu na sve teme koje otvarate naša udruženja pri HUP-u će razgovarati sa novim ministrom poljoprivrede, šumarstva i ribarstva. To će biti glavni kanal naše komunikacije. Uprava Hrvatskih šuma može raditi samo sukladno stajalištima i odlukama nadležnog ministra. Vjerujem kako će novi ministar voditi računa o strateškim interesima Hrvatske te važećim strategijama Vlade RH o preradi drva i proizvodnji namještaja. U tome pogledu u svima nama će imati odgovorne i iskrene sugovornike – diplomatski je odgovorio Pašalić.

Rječitiji je bio Nikola Požgaj, direktor Požgaj grupe koji je inače najglasniji među drvo-prerađivačima kada je riječ o raspodjeli trupaca industriji. On smatra da treba ‘čestitati predstavnicima Domovinskog pokreta koji su znali ustrajati na svojim stavovima za interes Hrvatskih šuma u cjelini‘. Zato Požgaj ne sumnja da će nova Uprava provoditi istu takvu politiku unutar kompanije.

Prednost pilanarstvu

- A to je da uz održivost vlastitog sustava provode transparentno pravila i propise koji su na snazi u segmentu prodaje drvne mase, a koji imaju za cilj razvoj industrije a ne pilanarstva u drvno-prerađivačkoj branši, sve nastavno na dokumente koje je još Vlada donijela 2017. godine, a koje je dotadašnja garnitura jednostrano kršila i time trendove industrijske proizvodnje preokrenula u negativne – kaže Požgaj.

Samo za ilustraciju, navodi on, nakon imenovanja tadašnje Uprave i potpisivanja Pisma razumijevanja o raspodjeli trupaca industriji u prosincu 2017., bilo je raspoređeno 57 posto kvote drvne mase kroz ugovore sa povlaštenim cijenama za pilanarstvo, a 43 posto za industriju. Tadašnja nova Uprava na čelu s Krunoslavom Jakupčićem (zamijenio ga je 2022. dotadašnji savjetnik Nediljko Dujić) te Antom Sabljićem i Igorom Fazekašom kao članovima potpisala je Pismo razumijevanja s Udruženjem drvno-prerađivačke industrije HGK s, naglašava Požgaj, jasnim kriterijima da industrija ima ubuduće prednost kako bi se ti postotci okrenuli u njezinu korist.

- Međutim danas je situacija još gora, a sve radi toga što u Hrvatskim šumama krše propisane kriterije. Naime, umjesto da okrenemo omjer u korist industrije, sada je se čak 71 posto kvote dodjeljuje za pilanarstvo, a samo 29 posto za industriju. Dovoljno je reći da po m3 ugovorene sirovine industrija uplati u državni proračun 38 eura, a pilanarstvo 16 eura, pa je onda jasno što je zapravo interes Hrvatske. Samo što dosadašnja garnitura za to nije marila i tu treba donijeti ključne promjene, a dovoljno će biti da se provedu dokumenti koji su ionako na snazi do kraja 2027. godine – kaže Požgaj.

Smatra da je on najviše te jedini iz branše doprinio nedavnim promjenama u Hrvatskim šumama jer je Požgaj grupa prijavila državnim i europskim tijelima ‘dokazane činjenice da Uprava, koja je imala mandat od 2017. godine do sada, ne radi isključivo za interes kompanije, što bi kao državni monopolista primarno trebala, nego za interes uske skupine koja onda te privilegije zloupotrebljava‘. Zato smatra da su promjene koje su najavljene dobrodošle.

Ključni KPI-jevi

Odgovorili su nam i iz kompanije Bauwerk Group Hrvatska u kojoj kao najvažnije karakteristike novog šefa Hrvatskih šuma i članova Uprave ističu stručnost, nepristranost i orijentiranost na održivo upravljanje šumskim resursima uz pravednu raspodjelu sirovine svim relevantnim sudionicima drvno-prerađivačkog sektora.

- Ključno je da nova Uprava razumije potrebe cijele industrije, uključi sve dionike u dijalog te donosi odluke koje će omogućiti ravnopravno tržišno natjecanje, a ne pogodovati samo određenim tvrtkama. Transparentnost, odgovornost i spremnost na korekciju nepravednih odluka iz prošlosti trebali bi biti prioritetni kriteriji pri izboru novih članova Uprave – kažu u toj kompaniji.

Buduća Uprava bi, poručuju, trebala definirati KPI-jeve koji osiguravaju pravednu raspodjelu sirovine – alokacija drvne mase na temelju tržišnih kriterija, ulaganja i doprinosa gospodarskom razvoju. Slijedeći KPI je transparentnost poslovanja, što znači da je važna javna objava jasnih kriterija za dodjelu sirovine, rangiranje proizvođača prema unaprijed definiranim KPI-ima te transparentno prikazivanje pravila i odluka o preraspodjeli količina sirovine između različitih uprava šuma. Važna je i podrška svim sudionicima tržišta, što bi omogućilo ravnopravne uvjete za sve drvoprerađivače, uključujući i nove investitore. K tome nova bi Uprava trebala težiti održivosti i dugoročnoj dostupnosti sirovine, a to znači uravnotežen pristup između ekonomske iskoristivosti i očuvanja šumskih resursa, kao i unaprjeđenju konkurentnosti domaće drvno-prerađivačke industrije, a takvom bi politikom podržavala investicije, modernizaciju, produktivnost i otvaranje novih radnih mjesta.

- Bauwerk Hrvatska smatra da je ključno preispitati postojeći sustav distribucije sirovine i omogućiti ravnopravne uvjete za sve sudionike tržišta. Ako bi novo Pismo razumijevanja osiguralo transparentniji i pravedniji model raspodjele, koji uzima u obzir i nove ulagače, bili bismo spremni podržati takav dokument. Međutim, potrebno je već sada započeti dijalog kako bi se izbjegla ponovna diskriminacija pojedinih subjekata i osigurao održiv razvoj cijele industrije – kažu u toj kompaniji.

20. veljača 2025 14:44