Biznis i politika

Država više neće regulirati cijene goriva

Ministar gospodarstva Ante Šušnjar naglasio je da država ipak neće dopustiti da dođe do neopravdanog, prekomjernog porasta cijena

Vlada je donijela odluku da se Uredba o utvrđivanju najviših maloprodajnih cijena naftnih derivate više neće donositi, tako da se završava razdoblje regulacije cijena goriva svaka dva tjedna, priopćilo je u ponedjeljak Ministarstvo gospodarstva.

Vladina odluka, navodi se, posljedica je temeljite analize i praćenja globalnih tržišnih kretanja. U posljednje tri godine Vlada je utvrđivala je najviše maloprodajne cijene naftnih derivata.

- U razdoblju kad su globalna tržišta bila iznimno nestabilna, cilj Vlade Republike Hrvatske bio je zaštititi standard građana i osigurati stabilnost gospodarstva. Tijekom tog razdoblja, mjere su se prilagođavale, prateći kretanja na globalnom tržištu nafte. Analiza je pokazala stabilizaciju globalnog i regionalnog tržišta nafte i naftnih derivata, s više predvidivim cijenama i sigurnom opskrbom - navodi se u priopćenju Ministarstva gospodarstva.

Međutim, unatoč tome, Vlada će, uz nadležno Ministarstvo gospodarstva, nastaviti s praćenjem kretanja cijena nafte i naftnih derivata na veleprodajnom tržištu i nadzora kretanja cijena naftnih derivata na maloprodajnim mjestima.

Ministar gospodarstva Ante Šušnjar naglasio je kako država ipak neće dopustiti da dođe do neopravdanog, prekomjernog porasta cijena koji bi znatno utjecao na životni standard građana ili stabilnost poslovanja hrvatskih poduzeća.

- Vlada Republike Hrvatske spremna je ponovno intervenirati - istaknuo je Šušnjar.

Dodao je i da odluka o prestanku regulacije cijena goriva nema veze s turističkom sezonom, dodavši da bi cijene pojedinih derivata čak mogle i pasti.

Pozvao je sve aktere tog tržišta, pogotovo distributere naftnih derivata, da budu odgovorni, 'da tržišnim mehanizmima i konkurentnosti privuku kupce i izbore se za svoje mjesto na tržištu'. Naveo je i da će država 'pomno pratiti njihovo ponašanje i formiranje cijena'.

Očekuje razliku u cijeni prosječnog spremnika goriva od oko dva eura.

Petrol i INA pozdravljaju prestanak regulacije cijena

Grupa Petrol pozdravila je odluku Vlade o ukidanju regulacije maloprodajnih cijena goriva, izvijestili su u ponedjeljak iz te tvrtke navodeći kako ta odluka označava prijelaz s modela državne kontrole cijena prema otvorenijem i odgovornijem tržišnom okruženju.

Odluka o liberalizaciji cijena goriva, kako su kazali, opravdana je i potrebna jer dolazi u trenutku tržišne stabilnosti.

Samo u uvjetima otvorenog tržišta možemo snažno ulagati u obnovljive izvore energije i novu infrastrukturu, a istovremeno osigurati stabilnu i povoljnu opskrbu građanima, istaknuli su iz Petrola.

- Ovim potezom premijera Andreja Plenkovića i ministra gospodarstva Ante Šušnjara, energetskoj industriji omogućeno je da umjesto kratkoročnog upravljanja tržišnim oscilacijama, počne strateški graditi održivu budućnost. Petrol Hrvatska spreman je preuzeti odgovornost, predvoditi tržište primjerom i pokazati kako poslovna efikasnost može ići ruku pod ruku s društvenom odgovornošću i energetskom održivošću - rekao je Ante Mandić, predsjednik Uprave Petrol Hrvatska.

U priopćenju su podsjetili kako je dosadašnja regulacija maloprodajnih cijena goriva uvedena u jesen 2021. kao odgovor na globalnu energetsku krizu i nestabilnost cijena sirove nafte. Mehanizam se temeljio na ograničavanju najviše dopuštene maloprodajne cijene putem formule koja uključuje prosječnu cijenu naftnih derivata na mediteranskom tržištu, odnos tečaja lokalne valute u odnosu na američki dolar i ograničenu trgovačku maržu. Takav pristup omogućio je stabilizaciju cijena i zaštitu krajnjih potrošača tijekom iznimno nestabilnih gospodarskih uvjeta.

Vladinu odluku  pozdravila je i INA, ocjenjujući je korakom prema tržišnim načelima poslovanja.

- Vjerujemo da će ova mjera doprinijeti boljoj fleksibilnosti na tržištu te omogućiti daljnje unaprjeđenje usluga i investicija. Cijenimo kontinuirane napore Vlade Republike Hrvatske u rješavanju izazova energetskog sektora, posebno u nastojanju da se postigne ravnoteža između zaštite potrošača i zdrave tržišne konkurencije - kaže se u Ininom odgovoru.

Lider digital
čitajte lider u digitalnom izdanju