
EU bi zbog Trumpova dogovora mogla plaćati veće carine od Britanije

Čelnici EU-a smatraju to jednom od negativnih posljedica Brexita, no priznaju i da su predugi pregovori s SAD-om bili pogreška
Pregovarači Europske unije blizu su sklapanja trgovinskog sporazuma s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom, no tim bi se sporazumom mogle utvrditi više carine na uvoz u SAD nego što ih ima Ujedinjeno Kraljevstvo, objavio je u srijedu Financial Times.
Naime, Bruxelles je spreman potpisati privremeni 'okvirni' sporazum kojim bi se Trumpove recipročne carine postavile na 10 posto, što odgovara carinskoj stopi koju trenutačno plaća UK. Pregovori su i dalje u tijeku, no EU ne očekuje da će dobiti jednak pristup američkom tržištu kao što ga ima Ujedinjeno Kraljevstvo, posebno kada je riječ o čeliku i automobilima, koji podliježu posebnim carinama.
Čelnici EU-a smatraju to jednom od negativnih posljedica Brexita. Trump je 2016. podržavao britansku odluku o izlasku iz Europske unije, a sada Uniji također nameće carine od čak 17 posto na poljoprivredno-prehrambene proizvode.
UK reagirao brzo, EU oklijevala
Iznenađujuće je da je sporazum koji je postiglo Ujedinjeno Kraljevstvo bolji, s obzirom na to koliko je dugo EU pregovarala s SAD-om, izjavio je jedan diplomat. Kada je UK u svibnju postigao prvi dogovor, europski diplomati i dužnosnici smatrali su da je britanska strana brzopleto prihvatila nepovoljne uvjete.
EU je, pak, računala na svoju veću gospodarsku snagu, koja bi, vjerovali su, s vremenom dala prednost. No, EU je oklijevala uzvratiti jednakom mjerom na američke mjere.
- To što nismo izravno odgovorili na nezakonite Trumpove carine u travnju bila je pogreška, jer smo time ostavili vrlo malo prostora Europskoj komisiji za smanjenje postojećih stopa - poručila je Anna Cavazzini, predsjednica Odbora za unutarnje tržište Europskog parlamenta.
S druge strane, britanski premijer Sir Keir Starmer odlučio je djelovati rano i brzo. U pregovore je uključio svog poslovnog savjetnika Varuna Chandru, bivšeg partnera u londonskoj konzultantskoj tvrtki Hakluyt, koji je radio izravno s američkim ministrom trgovine Howardom Lutnickom.
- Pristupili smo tome kao poslovnom dogovoru, a ne klasičnim trgovinskim pregovorima. Igrali smo pošteno, razumjeli što SAD želi postići, uparili smo ljude s njihove i naše strane, i pokazali fleksibilnost - izjavio je jedan britanski dužnosnik.
Europske pregovarače tijekom procesa kritizirali su i poduzetnici, poput Bernarda Arnaulta, izvršnog direktora LVMH-a i jednog od najbogatijih ljudi na svijetu, koji je izjavio da je EU s pregovorima krenula loše, a da su Britanci pregovarali vrlo dobro. Kritiku je uputio i njemački kancelar Friedrich Merz, koji je prošli tjedan ocijenio da je pristup Komisije bio 'prekompliciran' te je pozvao na brzo sklapanje sporazuma.
No, obje strane očekuju da će se konačan dogovor oko carina postići već ovoga tjedna. Trump je poručio da bi se to moglo dogoditi u roku od nekoliko dana. Bez sporazuma, carine za EU porasle bi na 20 ili čak 50 posto od 1. kolovoza (jer je Trump odgodio prethodni rok od 9. srpnja).
UK dobio znatno povoljniji tretman
Ujedinjeno Kraljevstvo, koje s SAD-om ima trgovinski deficit, dobilo je godišnju kvotu za izvoz sto tisuća automobila po stopi od 10 posto, što je znatno povoljnije u odnosu na 25 posto carina koje plaćaju ostali izvoznici. Uspjeli su ispregovarati i dogovor o nultoj carini na čelik i aluminij, iako taj dio još nije u potpunosti proveden.
Britanski pregovarači također su osigurali 'znatno povoljniji' tretman carina na farmaceutske proizvode, koje su trenutačno predmet istrage Bijele kuće. Osim toga, UK je dobio i jamstva u vezi budućih istraga u drugim sektorima, poput bakra, drva i zrakoplovnih motora.
Zauzvrat je UK pristao ispuniti američke zahtjeve u vezi s prisutnošću Kine u svojim opskrbnim lancima te omogućila bescarinski uvoz 13 tisuće tona govedine i 1,4 milijarde litara bioetanola.
Udarac za EU
No, SAD nije pristao izuzeti Europsku uniju iz budućih sektorskih carina u područjima poput farmacije i poluvodiča, a diplomati upozoravaju da EU nema nikakva jamstva niti da će carine na čelik biti smanjene s trenutačnih 50 posto.
Dvije strane trenutno rade i na planovima za smanjenje carina od 25 posto na automobile, a razmatra se i dogovor o ukidanju carina na alkoholna pića, zrakoplove i njihove dijelove.
EU je usto spremna smanjiti svoj trgovinski suficit od 198 milijardi eura u robi tako što bi povećala kupnju američkog oružja i ukapljenog prirodnog plina.
- S obzirom na sve što je Trump govorio o EU, carina od 10 posto vjerojatno je bolja od onoga što su neki očekivali. No, to je i dalje udarac za Uniju koja je u pregovore ušla s uvjerenjem da može ukloniti sve Trumpove carine, te da je UK pogriješio kad je prerano pristao na uvjete - izjavio je David Henig iz think-tanka European Centre for International Political Economy.
Iako je EU tijekom pregovora pauzirala svoje protumjere prema SAD-u, protumjere na američki izvoz vrijedan 21 milijardu eura trebale bi se aktivirati od 14. srpnja. Isto tako, Europska komisija već priprema dodatni paket u vrijednosti 95 milijardi eura, koji bi uključivao carine na zrakoplove, alkohol i hranu, no za to će biti potrebna suglasnost država članica.