Biznis i politika
StoryEditor

EU isključuje SAD, UK i Tursku iz fonda za naoružanje od 150 mlrd eura

19. Ožujak 2025.
foto Shutterstock
Tvrtke iz SAD-a, Ujedinjenog Kraljevstva i Turske neće imati pristup novom EU fondu za obranu, osim ako ne potpišu sporazume s EU

Tvrtke iz sektora naoružanja iz SAD-a, Ujedinjenog Kraljevstva i Turske bit će isključene iz novog paketa financiranja obrane EU-a u iznosu od 150 milijardi eura, osim ako njihove matične države ne potpišu sporazume o obrani i sigurnosti s Bruxellesom.

Planirani fond, namijenjen državama članicama za nabavu oružja, bit će dostupan samo tvrtkama iz EU-a te onima iz trećih zemalja koje su potpisale obrambene sporazume s blokom, prema prijedlogu Europske komisije predstavljenom u srijedu.

Također bi isključivao napredne obrambene sustave nad kojima treća država ima ‘autoritet dizajna‘ – odnosno kontrolu nad njihovom konstrukcijom, korištenjem određenih komponenti ili konačnom uporabom, objavio je Financial Times.

To bi, primjerice, značilo isključenje američke obrambene platforme za protuzračnu i proturaketnu obranu Patriot, koju proizvodi tvrtka RTX, kao i drugih američkih oružanih sustava na koje Washington postavlja ograničenja u pogledu njihove uporabe.

Ova politika predstavlja pobjedu za Francusku i druge zemlje koje su zagovarale pristup ‘Kupuj europsko‘ u sklopu europskog obrambenog investicijskog plana, potaknutog zabrinutošću oko dugoročne pouzdanosti SAD-a kao obrambenog partnera i dobavljača, posebice nakon iskustava s predsjednikom Donaldom Trumpom.

Najmanje 65 posto troškova proizvoda trebalo bi biti potrošeno u EU-u, Norveškoj i Ukrajini, dok bi se preostali iznos mogao koristiti za proizvode iz trećih zemalja koje su potpisale sigurnosni sporazum s Unijom.

Glavna europska diplomatkinja Kaja Kallas smatra da je ovo prilika za ‘izgradnju snažne europske obrambene industrije‘, dodajući kako je rat u Ukrajini pokazao važnost posjedovanja oružja bez stranih ograničenja.

- U kriznim situacijama vaša vojska mora imati slobodne ruke - kaže Kallas.

Ujedinjeno Kraljevstvo intenzivno lobira za uključivanje u ovu inicijativu, posebno zbog svoje ključne uloge u europskoj ‘koaliciji voljnih‘, koja ima za cilj jačanje obrambenih kapaciteta kontinenta. Britanske obrambene tvrtke, uključujući BAE Systems i Babcock International, duboko su integrirane u obrambenu industriju EU-a, posebice u Italiji i Švedskoj.

Ako bi treće zemlje poput SAD-a, Ujedinjenog Kraljevstva i Turske željele sudjelovati u inicijativi, morale bi potpisati obrambeno-sigurnosno partnerstvo s EU-om.

Ogroman potencijal, ali i opasnost

Razgovori između Londona i Bruxellesa o takvom paktu već su započeli, ali su zapeli zbog zahtjeva za širim sporazumom između EU-a i UK-a, koji bi uključivao i kontroverzna pitanja poput ribarskih prava i migracija.

- Radimo na postizanju obrambenog i sigurnosnog partnerstva s Ujedinjenim Kraljevstvom. Zaista se nadam da ćemo do (EU-UK) summita u svibnju postići konkretne rezultate… postoji razumijevanje da moramo učiniti više i raditi zajedno - rekla je Kallas.

Isključenje Ujedinjenog Kraljevstva i Turske moglo bi stvoriti velike probleme europskim obrambenim tvrtkama koje imaju bliske veze s proizvođačima ili dobavljačima iz tih zemalja.

Spremni smo surađivati na europskoj obrani u interesu šire europske sigurnosti, kako bismo spriječili fragmentaciju obrambenih tržišta i stvorili pravne okvire koji omogućuju državama članicama partnerstvo s trećim zemljama - rekao je jedan britanski dužnosnik za FT, upitan o britanskom stavu prema pravilima novog EU fonda. 

Ovaj potez izazvat će ozbiljnu zabrinutost u britanskom obrambenom sektoru. Jedan visoki dužnosnik britanske obrambene industrije izjavio je da je to ‘velik problem‘.

- Vidimo ogroman potencijal i ispravno je da se Ujedinjeno Kraljevstvo smatra dijelom Europe. No, ako će EU – a posebno Francuska – prema tome pristupati transakcijski, to podriva cijelu filozofiju zajedničke i ujedinjene Europe u kontekstu obrane i sigurnosti - dodao je. 

Raniji francuski pokušaji ograničavanja obrambene potrošnje isključivo na EU tvrtke naišli su na snažan otpor zemalja poput Njemačke, Italije, Švedske i Nizozemske, koje imaju bliske veze s proizvođačima izvan EU-a.

Prijedlog mora biti odobren većinom glasova država članica EU-a.

Prema uvjetima plana, države članice EU-a mogle bi potrošiti 35 posto zajmova na proizvode koji sadrže komponente iz Norveške, Južne Koreje, Japana, Albanije, Moldavije, Sjeverne Makedonije i Ukrajine, navode dužnosnici.

19. ožujak 2025 15:16