Biznis i politika
StoryEditor

EU spremna na pregovore sa SAD-om, ali će nastojati poboljšati odnose s Kinom

22. Siječanj 2025.
foto Shutterstock
I dok bi se Trump na Svjetski ekonomski forum trebao uključiti preko videopoziva u četvrtak, u Davosu je svoj govor održao kineski potpredsjednik Vlade Ding Xuexiang

Treći je dan Svjetskog ekonomskog foruma u Davosu koji traje cijeli ovaj tjedan, a iako su se globalni politički i gospodarski lideri okupili kako bi raspravljali o gorućim problemima prvi su dani prošli u sjeni inauguracije novog-starog predsjednika SAD-a Donalda Trumpa. Najavljene carine za Europsku uniju i Kinu potaknule su i nove rasprave pa je tako predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen u Davosu izjavila da je EU spremna pregovarati sa SAD-om, ali da će također nastojati poboljšati odnose s Kinom i drugim zemljama. Ipak, naglasila je da SAD ostaje važan partner Europske unije govoreći pritom u pomirljivom tonu.

- Prvi prioritet EU-a bit će rani angažman, rasprava o zajedničkim interesima i spremnost na pregovore s Trumpom – izjavila je von der Leyen u Davosu dodajući da će EU biti pragmatična, ali će uvijek stajati iza svojih načela kako bi štitila svoje interese i podržala svoje vrijednosti.

Von der Leyen je naglasila da Europa ‘mora konstruktivno surađivati s Kinom kako bi se pronašao zajednički interes‘ unatoč jačanju trgovinskih napetosti između njih.

- Ove se godine obilježava 50 godina diplomatskih odnosa naše Unije s Kinom. Vidim to kao priliku da produbimo naše odnose, a gdje je to moguće, čak i da proširimo naše trgovinske i investicijske veze – rekla je von der Leyen u Davosu.

I dok bi se Trump na Svjetski ekonomski forum trebao uključiti preko videopoziva u četvrtak, u Davosu je svoj govor održao kineski potpredsjednik Vlade Ding Xuexiang koji je naglasio da svijet prolazi kroz brze i neviđene promjene te je dodao da je čovječanstvo još jednom došlo do kritičnog raskrižja te da bi trebali ‘učvrstiti povjerenje, podržati solidarnost i suradnju te ići naprijed ruku pod ruku unatoč jakim vjetrovima i nemirnim vodama‘ kako bi osigurali budućnost za čovječanstvo.

Potpredsjednik kineske Vlade iznio je četiri ključne preporuke. Prvo je pozvao međunarodnu zajednicu da promiče univerzalno korisnu i uključivu ekonomsku globalizaciju, te da pokuša pronaći rješenje za sve te da se to rješenje temelji na obostrano korisnoj suradnji, kroz komunikaciju i koordinaciju.

- Ne samo da bismo trebali povećati kolač ekonomske globalizacije, nego ga i bolje raspodijeliti - izjavio je.

Velik interes za IPO na Wall Streetu

Također je pozvao globalnu zajednicu da podrži i prakticira pravi multilateralizam, čvrsto podupre međunarodni sustav usmjeren na UN, slijedi viziju globalnog upravljanja koje uključuje opsežne konzultacije i doprinos za zajedničku dobrobit, te osigura jednaka prava, jednake mogućnosti i jednaka pravila za sve zemlje u međunarodnim poslovima, te njeguju otvoreno, uključivo i nediskriminirajuće okruženje za međunarodnu gospodarsku suradnju.   

Naglasio je i da bi međunarodna zajednica morala poticati inovacije te osigurati digitalni razvoj za sve zemlje dodajući pritom da je potrebno zajednički se uhvatiti u koštac s glavnim globalnim izazovima kao što su klimatske promjene, osiguravanje hrane i energije za sve, a podijelio je i ključne trendove koji oblikuju kinesko gospodarstvo; industrijska proizvodnja, zelena tranzicija te ‘otvaranje vrata Kine‘ za sve uključujući i strane investitore kojima je poželio dobrodošlicu.

I dok iz Kine i Europske unije govore miroljubivim tonom, iako su europski dužnici na marginama Ekonomskog foruma u Davosu rekli medijima da će se morati pripremiti i biti spremni na carine od SAD-a, čeka se Trumpov govor u četvrtak, no zato su ovih dana u Davosu govorili čelni ljudi američkih kompanija, institucija i fondova.

Jedna od njih je i predsjednica Uprave Njujorške burze Lynn Martin koja je u intervjuu za Bloomberg izjavila da kompanije, sada kada je Trump na vlasti, žele nastaviti s inicijalnim javnim ponudama u SAD-u te da je ‘aktivnost stvarna‘ na Wall Streetu.

- Sada kreću dogovori. Kompanije prave planove za IPO u nadolazećim danima, tjednima, kvartalima ili drugoj polovici godine – rekla je Martin.

O američkom tržištu kapitala u Davosu je govorila i predstavnica brokerske kuće Guggenheim Partners Investment Management Anne Walsh koja je izjavila da su procjene američkih dionica ‘razvučene‘ u odnosu na očekivanja, ali da još uvijek ima mogućnosti jer bi Trumpov fokus na ekonomski rast trebao dodatno podići procjene analitičara. Dodala je i da je sveukupno okruženje na američkom tržištu kapitala i dalje ‘poprilično pozitivno‘.

Hrvatska podupire proširenje EU

S druge strane, predsjednik Uprave jedne od najvećih banaka u Kanadi, Royal Bank of Canada, Dave McKay u Davosu je nastojao umanjiti trgovinske napetosti između SAD-a i Kanade tvrdeći da se duboke gospodarske veze mogu dalje razvijati te je pozvao na bolju komunikaciju. Spomenuo je pritom i naftnu industriju s obzirom da SAD uvozi velike količine kanadske sirove nafte, a rekao je i da LNG i druga roba predstavljaju priliku za daljnju suradnju.

Na kraju, treba napomenuti da je na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu govorio i hrvatski premijer Andrej Plenković koji je sudjelovao na panelu pod nazivom ‘Proširenje radi prosperiteta: Hoće li Europa rasti?‘.

Hrvatska podupire proširenje Europske unije, ali će njezina apsorpcijska moć biti ključna za dinamiku proširenja, rekao je Plenković, a prenijela Hina.

- Vratio se zaboravljeni četvrti Kopenhaški kriterij iz 1993., takozvani apsorpcijski kapacitet EU-a: Koliki je proračunski trošak proširenja? Kakav će biti učinak novih članica na odnose između zemalja koje doprinose (proračunu) i zemalja korisnica? Kakvi će biti učinci na javne politike, koheziju, poljoprivredu? – izjavio je Plenković.  

Kopenhaški kriteriji su zahtjevi koje EU postavlja pred zemlje kandidate za priključivanje, od onih političkih, poput vladavine prava, gospodarskih i pravnih, do usklađivanja s ciljevima Unije. Međutim, Plenković je dodao da je taj zamršen proces veoma pozitivan što se tiče volje političkih lidera i naglasio da već duže vrijeme nije vidio ‘toliko pozitivan stav prema proširenju‘.

- Drago mi je da je politika proširenja EU-a ponovno u fokusu svih država članica. Hrvatska to pitanje godinama promiče. S obzirom na globalne izazove, važnije je nego ikada imati sigurnu i konkurentnu Europu - napisao je Plenković na društvenoj platformi X nakon panela.

22. siječanj 2025 18:02