Biznis i politika
StoryEditor

Europa spremna dati Trumpu trgovinsku ponudu od 50 milijardi eura

02. Svibanj 2025.
Donald Trump
EU nudi veći uvoz LNG-a i soje kako bi smanjila trgovinski jaz sa SAD-om i izbjegla nove carine koje stižu u srpnju

Bruxelles želi povećati kupnju američke robe za 50 milijardi eura kako bi riješio ‘problem‘ u trgovinskim odnosima, rekao je glavni pregovarač EU-a, dodajući da blok postiže ‘određeni napredak‘ prema postizanju sporazuma.

No, Maroš Šefčovič, povjerenik EU za trgovinu, u intervjuu za Financial Times sugerirao je da blok neće prihvatiti da Washington zadrži 10-postotne tarife na svoju robu kao pošteno rješenje trgovinskih pregovora.

Stroge tarife trebale bi biti uvedene EU-u i više zemalja početkom srpnja, ostavljajući blok u utrci kako bi izbjegao potpuni transatlantski trgovinski rat.

SAD i EU postigli su napredak kroz više rundi osobnih i telefonskih pregovora otkako je predsjednik Donald Trump nametnuo, a zatim pauzirao, 20-postotne tarife bloku, rekao je Šefčović. Dodao je da je ‘njegova ambicija‘ i dalje postići ‘uravnotežen i pošten‘ sporazum s Bijelom kućom.

Šefčovič je rekao da je ključni argument koji je iznosio američkom trgovinskom predstavniku Jamiesonu Greeru i ministru trgovine Howardu Lutnicku bio uzimanje u obzir izvoza američkih usluga u EU, što bi ukupni trgovinski deficit s Europom dovelo na samo oko 50 milijardi eura.

To bi se moglo brzo zatvoriti sporazumima o kupnji više američkog plina i poljoprivrednih proizvoda, rekao je.

- Ako ono što smatramo problemom u deficitu iznosi 50 milijardi eura, vjerujem da taj problem stvarno možemo vrlo brzo riješiti kupnjom LNG-a, nekim poljoprivrednim proizvodima poput soje ili drugim područjima. Vrlo je važno da mislim da se malo bolje razumijemo, kakav je njihov stav, odakle dolaze? I mislim da nas malo bolje razumiju. Mislim da malo bolje razumijemo brojke - rekao je Šefčovič

Ali upozorio je da bi bilo ‘vrlo teško‘ postići dogovor koji bi bio ‘jasno dobar i prihvatljiv za naše države članice i naš Europski parlament‘.

Trump je 2. travnja nametnuo minimalnu dodatnu carinu od 10 posto gotovo svim zemljama, dok je predložio dodatne ‘recipročne‘ carine za neke trgovinske partnere, uključujući 20 posto za EU. Trump je kasnije suspendirao dodatne ‘recipročne‘ mjere, dajući partnerima 90 dana za pregovore.

Sefcovic je rekao da su kombinirane potencijalne carine kojima je Trump prijetio EU-u ‘astronomske brojke... jasno smo to stavili u poruku SAD-u: ‘ovo je nepravedno, ovo je nepravedno‘.‘

Na pitanje hoće li prihvatiti carinu od 10 posto kao donju granicu u trgovinskim pregovorima, Sefčovič je rekao da EU to smatra ‘vrlo visokom razinom‘, sugerirajući da se blok neće zadovoljiti sporazumom koji bi zadržao carine na toj razini.

Otkad je najavio niz carina, koje su uzburkale globalna tržišta dionica i pogodile dolar i američke troškove zaduživanja, Trump je oslabio neke od mjera, nudeći izuzeća za sektore poput automobilske industrije.

- Vidim da je bilo nekih, recimo tako, prilagodbi ili korekcija. Siguran sam da nisam bio jedini koji je ukazao na neke od potencijalno negativnih posljedica - komentirao je Šefčovič.

Trumpove ‘recipročne‘ tarife od 20 posto protiv EU bile bi dodatne uz sektorske tarife od 25 posto na čelik, aluminij i automobile iz EU, koje ostaju na snazi.

U zamjenu za djelomičnu odgodu, EU je do 14. srpnja privremeno obustavio odmazdu na 21 milijardu eura američke robe, uključujući Harley-Davidson motocikle, perad i odjeću.

Europska komisija pregovara o trgovinskim mjerama u ime 27 država članica EU. Šefčovič je rekao da sve prijestolnice ‘žele da pregovaramo‘, ali su spremne podržati daljnje odmazde ako ne bude dogovora.

Komisija je u srijedu navečer privatno informirala veleposlanike država članica o područjima u kojima bi mogla ponuditi poticaje SAD-u, ali i o pripremama potencijalnog novog paketa tarifa protiv Amerike.

- Neće biti lako, ali ćemo pomno surađivati ​​sa svakom državom članicom kako bismo imali snažan odgovor koji bi imao jednoglasnu podršku - rekao je Šefčovič.

Iskusni slovački povjerenik, koji je rekao da je u stalnom kontaktu s pregovaračima iz drugih zemalja koje također pokušavaju postići dogovor s Trumpom, rekao je da je EU također spremna surađivati ​​sa SAD-om kako bi pomogla u rješavanju utjecaja porasta kineskog izvoza kao zaslađivača za trgovinski sporazum.

- Vjerujemo da zapravo možemo puno postići zajedno, posebno prekomjerni kapacitet čelika i aluminija, radeći zajedno na poluvodičima, prevladavajući ovisnosti o kritičnim sirovinama - rekao je.

02. svibanj 2025 13:02