
Larry Fink, predsjednik uprave BlackRocka, najveće svjetske investicijske kuće koja upravlja s više od 10 bilijuna dolara imovine, uputio je ozbiljno upozorenje investitorima i poslovnoj zajednici. Američko gospodarstvo već sada pokazuje znakove slabosti, a negativni učinci tržišnih potresa izazvanih najavljenim trgovinskim ratovima osjećaju se i izvan financijskih krugova, u svakodnevnom životu građana i realnom sektoru, rekao je Fink a prenosi FT.
Govoreći pred okupljenim čelnicima korporacija i investitorima na prestižnom Ekonomskom klubu New Yorka, Fink je istaknuo da su posljedice odluka administracije predsjednika Donalda Trumpa, osobito najava uvođenja visokih carina prema ključnim trgovinskim partnerima, izazvale tektonske poremećaje na financijskim tržištima koji bi se mogli preliti u širu gospodarsku krizu.
- Vidimo konkretne znakove usporavanja gospodarstva. U mnogim sektorima događa se realan pad, a potrošnja, inače ključni motor američkog rasta sve se više hladi. Kada tržišta izgube 20 posto vrijednosti u svega nekoliko dana, posljedice se osjećaju daleko izvan Wall Streeta, i na Main Streetu, među malim poduzetnicima i kućanstvima – naglasio je Fink.
Šok za burze, šok za realni sektor
Njegove izjave dolaze u trenutku kada Wall Street proživljava jednu od najintenzivnijih korekcija u posljednjih deset godina. S&P 500 indeks zabilježio je pad od 10,5 posto u samo dva dana – prošlog četvrtka i petka – dok je od veljače do danas izgubio 17,3 posto vrijednosti. Pojedine dionice pale su i 40 posto u odnosu na svoje najviše razine početkom godine. Uslijed naglog pada, hedge fondovi i institucionalni ulagači prisiljeni su hitno prodavati imovinu kako bi osigurali likvidnost što dodatno pogoršava situaciju.
- Ulagači su iznimno zabrinuti zbog potencijalne recesije, smanjene korporativne dobiti te rastuće opasnosti od lančane nelikvidnosti u dijelovima financijskog sustava – rekao je Fink ali je pokušao dati i tračak optimizma, rekavši da bi dugoročno ovakav pad cijena mogao predstavljati priliku za kupnju kvalitetne imovine, no uz opasku da je moguće dodatno pogoršanje od još 20 posto.
- Ovo je test otpornosti tržišta, ali i test povjerenja u političko vodstvo. Prave posljedice tek ćemo vidjeti kroz nekoliko mjeseci, kada se efekti tržišnog pada počnu očitovati u potrošnji, zapošljavanju i investicijama - kazao je Fink.
Carine i inflacija – eksplozivna kombinacija
Jedna od ključnih briga Finka i mnogih analitičara jest inflacija, koja bi se mogla dodatno pogoršati ako administracija realizira najavljene tarife. Povećanje carina na uvoz industrijskih i potrošačkih proizvoda gotovo neizbježno vodi do viših cijena za krajnje kupce, dok istodobno pritišće profitne marže američkih kompanija koje se oslanjaju na globalne dobavne lance.
- Ako sve najavljene carine stupe na snagu, inflacijski pritisci bit će neizbježni, a to će dodatno otežati posao Federalnim rezervama koje pokušavaju održati ravnotežu između stabilnih cijena i rasta gospodarstva - upozorio je Fink. Istovremeno je odbacio mogućnost da bi Fed u skorije vrijeme mogao smanjiti kamatne stope, suprotno očekivanjima dijela tržišta.
Fink se osvrnuo i na špekulacije da bi predsjednik Trump mogao ublažiti ili povući carine ako tržišta nastave tonuti – tzv. ‘Trump put‘, po uzoru na raniji koncept ‘Fed puta‘, prema kojem središnja banka reagira kako bi zaštitila burze od većih padova. Na pitanje vjeruje li u tu mogućnost, Fink je bio suzdržan.
- Ne znam kako uopće vrednovati takav scenarij. Odluke su nepredvidive, a tržište više ne može računati na automatsku političku zaštitu – naglasio je.
Udar na velike investicijske kuće
Pad vrijednosti burzovnih indeksa najviše je pogodio upravo one institucije koje upravljaju velikim portfeljima. Dionice samog BlackRocka pale su za 25 posto od početka godine, a sličan trend bilježe i druge velike upravljačke i brokerske kuće. Povjerenje ulagača poljuljano je zbog straha od korporativnih bankrota, regulatornih neizvjesnosti i potencijalne eskalacije trgovinskih sukoba.
Ovakva situacija na američkom tržištu ima izravan i posredan utjecaj i na hrvatske investitore, osobito one uključene u međunarodne fondove, ETF-ove ili globalne dioničke portfelje. Volatilnost tržišta, zajedno s mogućim prelijevanjem recesijskih signala, može utjecati i na domaće izvozno orijentirane tvrtke, kao i na ukupno povjerenje u ekonomski rast u Europskoj uniji, čiji je glavni trgovinski partner upravo SAD.