
Cijena nafte tipa Brent kreće se na razini od oko 61 dolara po barelu, čime je dosegnula četverogodišnji minimum, s padom od sedam posto u travnju na mjesečnoj razini. Ključni razlog snažnog pada cijene je odluka osam OPEC+ članica kako će snažno povećati proizvodnju u lipnju za dodatnih 411 tisuća barela po danu.
Tržište je negativno reagiralo na najavu dodatnog povećanja proizvodnje nafte. Očekuje se višak ponude koji bi mogao poništiti dosadašnja dobrovoljna smanjenja (2,2 milijuna barela dnevno). Saudijska Arabija je nezadovoljna nepoštivanjem dogovora o smanjenju proizvodnje, posebno u Iraku i Kazahstanu.
Zbog toga je odlučila da više neće podržavati cijenu nafte, što je glavni pokretač njezina pada. Cijena nafte izražena u eurima od početka godine je pritom pala za oko 28 posto zbog aprecijacije eura, što će povoljno djelovati na kretanje cijena energije i potrošački optimizam u cjelini. Kratkoročna cijena nafte stoga bi se trebala kretati u intervalu od 60 do 65 dolara po barelu, navodi se u ovotjednom Fokusu tjedna Hrvatske udruge poslodavaca (HUP).
Cijena kave u travnju bilježi pad od gotovo četiri posto na mjesečnoj razini, dok je u prvom tjednu svibnja zabilježen oporavak od tri posto. Oporavak cijene kombinacija je više čimbenika, pri čemu je jedan od njih smanjenje recipročnih carina američke administracije, svega dan nakon što su iste stupile na snagu, iako je tarifa na uvoz ključnih proizvođača poput Brazila i Kolumbije iznosila tek deset posto.
Uz sve navedeno, očekuje se i daljnji pad proizvodnje Arabikeove sezone, zbog prošlogodišnje suše koja je imala negativan učinak na prinos, s posebnim naglaskom na očekivanu manju proizvodnju u Brazilu. Unatoč kratkoročnom oporavku, tržište ostaje volatilno te ostaje mogućnost daljnjih cjenovnih oscilacija, ovisno o razvoju vremenskih uvjeta u glavnim proizvođačkim regijama i budućim trgovinskim politikama.
- Očekujemo stoga kako će se cijena kave do kraja godine kretati na razini oko 3,5 dolara po funti - zaključuju u HUP-u.