Biznis i politika

HUP: EU daje milijarde, a mi ih ne prosljeđujemo privatnom sektoru

Slabo trošimo EU sredstva iz VFO-a, ali i NPOO-a, pa HUP Vladi predlaže da se sredstva realociraju na već gotove projekte koji su spremni

Hrvatska je s početkom srpnja obilježila 12. obljetnicu pridruživanja Europoskoj uniji te polovicu isteka Višegodišnjeg financijskog okvira (VFO) koji traje od 2021. do 2027. godine. Riječ je o razdoblju u kojem smo već trebali raspisati brojne natječaje za EU sredstva iz tog okvira te dodijeliti veći dio EU novca, a Hrvatska se vuče i tek je iskoristila 5,7 posto dostupnih sredstava što je dramatično nisko, upozorila je danas Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) odašiljući poruku svim dionicima u sustavu da novca ima i da se mora brzo uložiti u gotove projekte kojih također ne manjka.

Razloga za to je nekoliko, ne samo da su nam u navedenom razdoblju bila dostupna redovna sredstva iz VFO-a, nego i iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO) iz kojeg također još nisu alocirana ni iskorištena sva sredstva, a financiranje putem NPOO-a istječe u lipnju sljedeće godine, što samo upućuje na zaključak da je sve to bilo očito malo previše za sustav.

Irena Weber, glavna direktorica HUP-a, ističe kako rješenje postoji i da se neiskorištena sredstva mogu potrošiti na konkretne projekte koji imaju spremnu dokumentaciju i kapacitete za brzu provedbu, pogotovo iz NPOO-a. To su projekti koji su već pripremljeni za brojne natječaje, ocijenjeni najboljim ocjenama, ali zbog velikog broja prijava nisu prošli.

- Ako znamo da neki veliki javni projekti neće biti dovršeni na vrijeme, onda treba odlučno preusmjeriti sredstva na one inicijative koje su spremne. Vlada je već u lipnju provela realokaciju na 30 mjera, što pozdravljamo. No, važno je da se taj pristup nastavi i intenzivira - poručila je Weber.

Prema podacima Ministarstva financija, Hrvatska je u europski proračun do srpnja 2024. uplatila 5,76 milijardi eura, a istovremeno je iz Bruxellesa povukla više od četiri puta više, čak 21 milijardu eura. Ipak, unatoč formalnoj ‘uspješnosti' povlačenja, novac često ne stiže do krajnjih korisnika, posebice u segmentu privatnog sektora. Jedan od uzroka slabije realizacije leži, kako tvrdi Ana Fresl iz HUP-ove Udruge profesionalaca za fondove EU, u zagušenju sustava. Naime, istovremeno odvijanje NPOO-a i VFO-a izazvalo je kaos u planiranju i provedbi natječaja.

- Samo od siječnja do lipnja ove godine 83 planirana natječaja su odgođena. A sada su gotovo svi natječaji lansirani odjednom, što stvara gužvu i kod poduzetnika i kod institucija. Neki projekti će ostati izvan igre jer se svi ne mogu prijaviti na sve - pojašnjava Fresl te upozorava da čak 64 posto pokazatelja u okviru NPOO-a još nije realizirano te da je dosad iskorišteno samo 22,9 posto sredstava unutar investicijskog dijela plana. S obzirom na to da NPOO završava u lipnju sljedeće godine, vrijeme curi.

- Pozivamo tijela da naprave reviziju projekata i prepoznaju koji od njih neće moći biti realizirani na vrijeme. Taj novac treba što prije preusmjeriti tamo gdje može napraviti razliku - naglašava Fresl te nudi konkretne primjere. U natječajima za kulturne i kreativne industrije, koja su najpogođenije pandemijom, stotine projekata dobilo je maksimalan broj bodova, ali nisu ugovoreni i nalaze se na listama čekanja. Slično je i u segmentu održivog gospodarstva, gdje je interes u natječaju daleko nadmašio alokaciju, a samo deset posto prijava je odobreno.

Natalia Zielinska, predsjednica iste udruge unutar HUP-a, također predlaže rješenja, primjerice vaučere za energetski učinkovitu infrastrukturu te projekte za istraživanje I razvoj što je itekako važno za rast gospodarstva, ali i važna razvojna prilika.

- Svaki euro koji ne iskoristimo je izgubljena prilika, i financijska i razvojna – rekla je Zielinska.

Fresl također upozorava da se sustav trenutno koristi kao da traje četiri godine, umjesto predviđenih devet. Zbog toga apelira na donošenje višegodišnjih planova poziva, a ne samo godišnjih. Osim bolje pripreme poduzetnika, time bi se smanjilo i administrativno opterećenje koje je zbog zelene i digitalne tranzicije značajno naraslo u odnosu na prethodne cikluse.

HUP-ov glavni ekonomist Hrvoje Stojić dodao je širi ekonomski kontekst: europski fondovi su Hrvatskoj u posljednjih nekoliko godina donijeli oko dva postotna boda rasta BDP-a godišnje. Hrvatska je u proteklom razdoblju čak i nadmašila dio srednjoeuropskih zemalja, no izazovi su pred vratima.

- Moramo ulagati pametno, posebno u inovacije i energetski sektor. Jedan euro uložen u istraživanje i razvoj vraća se osam do 11 puta – rekao je Stojić. Na upit hoće li, ako se I kada ubrza dodjela sredstava I broj projekata, doći do pregrijavanja ekonomije, odgovorio je da takav strah nije realan sve dok postoji toliki broj radno neaktivnog stanovništva. Pogotovo kod mladih do 29 godina.

Lider digital
čitajte lider u digitalnom izdanju