Inflacija u eurozoni ubrzala je u listopadu na 2,0 posto, potaknuta poskupljenjem hrane, a snažniji rast cijena bilježila je i Hrvatska, znatno iznad europskog prosjeka, pokazale su u četvrtak procjene europskog statističkog ureda.
Godišnja stopa inflacije u eurozoni, mjerena harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena (HICP), iznosila je u listopadu 2,0 posto, izračunali su statističari.
U rujnu cijene su bile porasle za 1,7 posto.
Najsnažnije su i u listopadu na godišnjoj razini porasle cijene usluga, za 3,9 posto, kao i u rujnu.
Slijedi svježa hrana koja je poskupjela za tri posto, gotovo dvostruko snažnije nego u prvom jesenjem mjesecu.
Energija je pak u listopadu bila jeftinija za 4,6 posto nego lani. U rujnu cijene su joj bile niže za 6,1 posto.
Kad se isključe energija i svježa hrana, cijene su u listopadu bile više za 2,7 posto nego u istom prošlogodišnjem mjesecu, izračunao je Eurostat. To znači da je stopa temeljne inflacije bila ista kao i u rujnu.
Na mjesečnoj razini cijene su u eurozoni u listopadu uvećane za 0,3 posto, nakon 0,1-postotnog pada u rujnu.
Kada se isključe hrana i energija, podaci pokazuju rast cijena u listopadu za 0,2 posto u odnosu na rujan kada su bile stagnirale, pokazuju procjene europskog statističkog ureda.
Hrvatska uz Slovačku
Najviše su na godišnjoj razini i u listopadu porasle cijene u Belgiji, za 4,7 posto, pokazuju podaci europskog statističkog ureda, a blizu je i Estonija gdje su uvećane za 4,5 posto.
Slijedi Hrvatska s rastom potrošačkih cijena u listopadu, mjerenim HICP-om, za 3,5 posto u odnosu na isti prošlogodišnji mjesec. U rujnu bile su porasle prvi puta od travnja, i to za 3,1 posto, utvrdio je Eurostat, blago podigavši preliminarnu procjenu koja je pokazivala 3,0-postotni rast cijena.
Na mjesečnoj razini cijene mjerene HICP-om porasle su u Hrvatskoj za 0,8 posto, izračunali su statističari. U rujnu uvećane su na mjesečnoj razini za 0,5 posto.
Indeks Državnog zavoda za statistiku (DZS) pokazuje pak da su potrošačke cijene u listopadu bile više za 2,2 posto nego u istom prošlogodišnjem mjesecu. Mjesečna usporedba pokazuje po DZS-ovim izračunima 1,1-postotni rast cijena u odnosu na rujan.
Slovačka je u listopadu bila izjednačena s Hrvatskom po godišnjoj stopi inflacije mjerenoj HICP-om, a blizu su i Nizozemska i Grčka gdje je iznosila 3,3 odnosno 3,2 posto.
Najblaže su porasle cijene u Irskoj i Litvi, za samo 0,1 posto. U Sloveniji zadržale su se na razini prošlogodišnjeg listopada.