
Međugodišnja stopa inflacije u mjerena indeksom potrošačkih cijena u ožujku je iznosila 3,2 posto, dok su u odnosu na veljaču cijene u prosjeku bile više za 0,4 posto, potvrdili su drugi podaci koje je u utorak objavio Državni zavod za statistiku.
Opći rast cijena na godišnjoj razini usporio je u ožujku drugi mjesec zaredom.
U listopadu 2024. je prekinut višemjesečni trend usporavanja rasta cijena na godišnjoj razini, a nakon rasta za 2,2 posto u listopadu, 2,8 posto u studenom, 3,4 posto u prosincu te za četiri posto u siječnju ove godine, u veljači se godišnja inflacija vratila na silaznu putanju, uz rast od 3,7 posto, a trend usporavanja se nastavio i u ožujku.
Promatrano prema glavnim skupinama klasifikacije ECOICOP, na godišnjoj razini, najveći porast potrošačkih cijena u ožujku u prosjeku je ostvaren u restoranima i hotelima, za 9,4 posto.
Rekreacija i kultura te razna dobra i usluge, poskupjeli su istovremeno za po 5,7 posto, zdravlje za 5,4, obrazovanje za 5,3, a hrana i bezalkoholna pića za 4,7 posto.
Stanovanje, voda, električna energija, plin i ostala goriva u ožujku su u odnosu na isti lanjski mjesec bili skuplji za 4,5 posto te alkoholna pića i duhan za 2,6 posto.
Porast cijena na godišnjoj razini ublažio je pad cijena odjeće i obuće, za 2,7 posto te te komunikacija, za 1,3 posto.
Cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju, mjerene harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena, u ožujku 2025. u odnosu na ožujak 2024. u prosjeku su više za 4,3 posto, dok su u odnosu na veljaču u prosjeku više za 0,4 posto.
Taj indeks pokazuje da je inflacija u Hrvatskoj među najvišima u eurozoni.