Biznis i politika
StoryEditor

Inflacija u SAD-u u studenom porasla na 2,7 posto, očekuje se da će FED ipak smanjiti kamatne stope

11. Prosinac 2024.
foto Shutterstock
Najnoviji podaci o inflaciji koje je objavio američki statistički ured ponovno stvaraju razloge za zabrinutost s obzirom da inflacija ne posustaje nakon prethodnog povećanja u listopadu

Inflacija u SAD-u u studenom je porasla na 2,7 posto. Brojka je to koja je u skladu s očekivanjima ekonomista, ali viša od listopadske stope od 2,6 posto. Najnoviji podaci o inflaciji koje je objavio američki statistički ured ponovno stvaraju razloge za zabrinutost s obzirom da inflacija ne posustaje nakon prethodnog povećanja u listopadu.

Nakon objave podataka o inflaciji sada je sav fokus na američkoj središnjoj banci, Federalne rezerve (FED), koja će sljedećeg tjedna ponovno raspravljati o smjeru kretanja monetarne politike. Općenito se očekuje da će FED sljedećeg tjedna treći puta zaredom smanjiti kamatne stope za četvrtinu boda, ali kako će tvorci monetarne politike postupati sljedeće godine još se ne zna s obzirom da žele zadržati inflaciju blizu ciljanih dva posto, a u isto vrijeme tržište rada održati zdravim.

Ako ne gledamo cijene hrane i energije, temeljni CPI (indeks potrošačkih cijena) porastao je za 0,3 posto mjesečno, odnosno 3,3 posto na godišnjoj razini.

Futuresi američkih dionica blago su povećali svoje dobitke nakon objave podataka, a ugovori koji prate referentnu vrijednost indeksa S&P 500 porasli su za 0,3 posto, dok su oni koji prate tehnološki bogati Nasdaq porasli za 0,4 posto, piše Financial Times. Državne obveznice održale su se na 4,15 posto nakon objave podataka.

Očekivano smanjenje američke središnje banke koje bi se trebalo dogoditi sljedeći tjedan dovest će kamatne stope do novog ciljanog raspona od 4,25 do 4,5 posto, a dužnosnici FED-a su u proteklom razdoblju raspravljali o usporavanju tempa rezanja kamata kako bi stope dosegnule ‘neutralnije‘ razine, odnosno kako bi bilo dovoljno visoke da zadrže inflaciju pod kontrolom, ali dovoljno niske da ne ugroze tržište rada.

Kreatori američke monetarne politike tvrde da bi, ako krenu prebrzo s rezanjem stopa, inflacija mogla zapeti iznad cilja od dva posto, ali bi presporo smanjenje moglo riskirati nagli porast stope nezaposlenosti.

Tržište rada naglo se oporavilo u studenom nakon loših podataka u listopadu. Međutim, stopa nezaposlenosti u SAD-u porasla je na 4,2 posto što sugerira da ubrzanje tržišta rada nije bilo dovoljno snažno da bi riskiralo ponovno raspirivanje inflacije.

Ipak, ekonomisti očekuju da će se nezaposlenost s vremenom smanjiti iako su pritisci na cijene i dalje visoki. Također, neki dužnosnici Bidenove administracije na odlasku izrazili su zabrinutost da će politika novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa naštetiti gospodarstvu nakon što se on sljedećeg mjeseca vrati u Bijelu kuću.

Američka ministrica financija Janet Yellen izjavila je ovaj tjedan da bi sveobuhvatne carine koje je predložio Trump mogle ‘izbaciti iz tračnica‘ napredak u obuzdavanju inflacije.

– Carine bi imale negativan učinak na konkurentnost nekih sektora i mogle bi značajno povećati troškove kućanstvima – izjavila je Yellen.

17. prosinac 2024 10:31