Ministarstvo financija Sjedinjenih Američkih Država (SAD) uvelo je sankcije nizu tvrtki povezanih s Gazpromom, uključujući i Naftnoj industriji Srbije (NIS-u), koja je među najznačajnijim partnerima hrvatske naftovodne kompanije Janaf.
Pored 20 naftnih kompanija, SAD su uvele sankcije i protiv 180 brodova Sovcomflota, Rosneftflota, i drugih ruskih brodara, uključujući i identificirane brodove tzv. flote u sjeni, a koja služi za izbjegavanje sankcija, kao i protiv kompanija koje upravljaju brodovima te netransparentnih trgovaca, pružatelja usluga naftnim kompanijama, pojedinih dužnosnika energetskog sektora Ruske federacije i konkretnih menadžera ruskih privatnih naftnih kompanija. Sva imovina ovih tvrtki, kao i drugih podružnica i partnera Gaszproma u Rusiji koji se nalaze na ovoj listi i koja se nalazi u SAD-u je oduzeta.
- Gazprom Neft posjeduje 50 posto Naftne industrije Srbije (NIS), a Rusija koristi svoj udio u dobiti od NIS-a za financiranje svoje brutalne agresije na Ukrajinu i potkopavanje stabilnosti u Europi; vjerujemo da bi alternativno vlasništvo za NIS donijelo veći mir i prosperitet u regiju. Sjedinjene Države blisko surađuju s Hrvatskom kako bi ublažile svaki utjecaj ovih američkih sankcija na Janaf ili druge hrvatske tvrtke i osigurale da te radnje ne ugroze regionalnu energetsku sigurnost. Kako budemo napredovali, nastavit ćemo se konzultirati s Hrvatskom i drugim partnerima o našem zajedničkom cilju lišavanja Rusije prihoda koje koristi za nastavak svog rata protiv Ukrajine - izjavila je američka veleposlanica u Hrvatskoj Nathalie Rayes.
Iz JANAF-a su jučer priopćili da je NIS njihov dugogodišnji i najveći poslovni partner s kojim imaju sklopljeni ugovor o transportu 10 milijuna tona nafte, na rok od početka ove do kraja 2026. godine.
- Sukladno odluci, puna primjena sankcija nastupit će za 45 dana, a do tada je moguća prilagodba i poduzimanje mjera koje bi omogućile dezinvestiranje i podržavanje sigurne opskrbe naftom Republike Srbije. Kao odgovorno Društvo pažljivo i kontinuirano razmatramo sve aspekte ove odluke i spremni smo zajedno s hrvatskom Vladom odgovoriti na izazove koji proizlaze iz nastale situacije. Naglašavamo kako se još od prosinca 2022. putem JANAF-ovog sustava u Srbiju transportira isključivo nafta neruskog podrijetla - istaknula je u priopćenju Uprava JANAF-a.
U priopćenju je istaknuto da, od najave mogućih sankcija, JANAF intenzivno surađuje s nadležnim resorima Vlade Republike Hrvatske, kako bi se iznašlo rješenje za ublažavanje negativnih posljedica na poslovanje. U tom cilju su predstavnici nadležnih hrvatskih institucija u proteklom razdoblju izravno stupili u kontakt s američkom administracijom.