Zabrana abortusa imala bi vrlo štetne posljedice za gospodarstvo! Rekla je to Janet Yellen, američka ministrica financija, pred Senatom odgovarajući na pitanja Odbora za bankarstvo u jeku rasprave u američkoj javnosti o ukidanju tog prava diljem SAD. Premda se ne čini kao važno pitanje za ekonomiju, ona je istaknula kako ustvari jest i kako se američka administracija treba pobrinuti da zbog takve odluke ekonomija te države ne dođe u pitanje.
- Zabrana abortusa bi smanjila sposobnost žena diljem zemlje da uravnoteže svoju karijeru i svoje obitelji. Vjerujem da bi ukidanje prava žena da donose odluke o tome kada i hoće li imati djecu imalo vrlo štetne učinke na gospodarstvo i vratilo bi položaj žena u našem društvu desetljećima unatrag - naglasila je bez ustezanja Yellen.
Kako je navela, postoje mnoga istraživanja koja su provedena tijekom godina koja se bave ekonomskim utjecajima pristupa ili nedostatka pristupa pobačaju, a jasno je, kazala je, da uskraćivanje pristupa ženama pobačaju povećava njihove izglede da žive u siromaštvu ili potrebu za javnom pomoći.
Inače, rasprava o kriminalizaciji abortusa u SAD-u u središtu je javnosti i uslijedila je nakon što je procurio nacrt većinskog mišljenja Vrhovnog suda prije nego što je sud objavio svoju odluku o slučaju Mississippi. To je signaliziralo da se visoki sud sprema poništiti presedan iz 1973. koji štiti pravo žena na pobačaj.
Republikanci su na saslušanju odmah osporavali Yellenino povezivanje pristupa pobačaju s gospodarstvom. Ali u razmjeni pitanja i odgovora sa senatorom Timom Scottom, republikancem iz Južne Karoline, Yellen je rekla da nije htjela biti oštra, već da jednostavno govori istinu.
- Ono o čemu ovdje govorimo jest hoće li žene imati sposobnost regulirati svoju reproduktivnu situaciju na načine koji će im omogućiti da planiraju živote koji ih ispunjavaju i zadovoljavaju. A jedan aspekt života koji zadovoljava je sposobnost osjećanja da imate financijska sredstva za odgoj djeteta, da su djeca koju donesete na svijet tražena i da imate mogućnost brinuti se o njima - rekla je Yellen i pozvala se na istraživanja koja su provedena u posljednjih 30 godina, a koja su pokazala da je legalan pobačaj u SAD-u povećao obrazovna postignuća žena i mogućnosti zapošljavanja.
Yellen je primijetila da su u mnogim slučajevima pobačaji bili opcija za tinejdžerke, "posebno one s niskim primanjima i često crnkinje, koje nisu u poziciji da se mogu brinuti o djeci koja imaju neočekivane trudnoće."
- Nepostojanje te opcije im uskraćuje mogućnost da često nastave školovanje, da kasnije sudjeluju u radnoj snazi. Dakle, dolazi do prelijevanja u sudjelovanje u radnoj snazi - naglasila je Yellen te dodala da djeca rođena u siromaštvu, odrastaju u siromaštvu i da će i sama proći gore, što su također pokazala relevantna ekonomska istraživanja o utjecaju abortusa na ekonomiju.