Biznis i politika
StoryEditor

Kina naredila obustavu isporuka Boeinga u napetom trgovinskom ratu

15. Travanj 2025.
Tvrtka je izgubila sedam posto svoje tržišne vrijednosti od početka godine, a nove američke carine joj zadaju težak udarac

Kina je navodno naredila svojim zračnim prijevoznicima da ne preuzimaju daljnje isporuke Boeingovih zrakoplova, što je najnoviji potez u njezinom međusobnom trgovinskom ratu sa SAD-om.

Kineska vlada zatražila je od prijevoznika da zaustave kupnju opreme i dijelova za zrakoplove od američkih kompanija, navodi se u izvješću Bloomberga, koji se poziva na ljude upoznate s tim pitanjem.

Naredba iz Pekinga navodno je stigla nakon što je Peking objavio svoje povratne carine od 125 posto na američku robu tijekom vikenda.

Peking razmatra načine kako podržati zrakoplovne tvrtke koje iznajmljuju Boeingove zrakoplove i suočavaju se s većim troškovima, navodi se u izvješću.

Otprilike 10 zrakoplova Boeing 737 Max priprema se za pridruživanje kineskim zračnim prijevoznicima, a ako se dokumentacija za isporuku i plaćanje nekih od njih završi prije nego što kineske uzajamne carine stupe na snagu, zrakoplovima bi moglo biti dopušteno ući u zemlju, rekli su ljudi bliski ovom pitanju za Bloomberg News.

Ograničenje zadaje ozbiljan udarac Boeingu i drugim proizvođačima koji pokušavaju upravljati eskalirajućim trgovinskim ratom između dvaju najvećih gospodarstava.

Šef niskobudžetne aviokompanije Ryanair, Michael O‘Leary, rekao je da bi njegova kompanija mogla odgoditi isporuku Boeingovih zrakoplova ako oni poskupe.

O’Leary je za Financial Times rekao da bi Ryanair trebao dobiti dodatnih 25 zrakoplova od Boeinga od kolovoza, ali da zrakoplove neće trebati do ožujka ili travnja 2026.

- Mogli bismo ih odgoditi i nadamo se da će zdrav razum prevladati - rekao je za FT.

Dionice Boeinga bile su pogođene zabrinutošću oko utjecaja trgovinskih tarifa, kao i pritužbama nekih dioničara da je tvrtka premalo uložila u svoj inženjering.

Tvrtka je izgubila sedam posto svoje tržišne vrijednosti od početka godine, a u ožujku je njezin glavni financijski direktor, Brian West, rekao da bi tarife mogle pogoditi dostupnost dijelova od njenih dobavljača.

Kaotično uvođenje carina Donalda Trumpa izazvalo je volatilnost na tržištu dionica od 2. travnja, iako je ovaj tjedan došlo do privremenog oporavka nakon što je predsjednik sugerirao da će obustaviti planirane carine na uvoz pametnih telefona i prijenosnih računala.

S&P 500, američki blue-chip indeks dionica, porastao je u ponedjeljak za 0,8 posto, ali je i dalje bio u padu od oko osam posto do sada ove godine.

Tijekom noći u Aziji, japanski Nikkei porastao je u utorak za 0,8 posto, a južnokorejski Kospi za 0,9 posto, uz snažne dobitke za proizvođače automobila kao što su Honda, Suzuki i Hyundai, nakon što je Trump signalizirao da će biti pomoći industriji.

Američka administracija prethodno je najavila carinu od 25 posto na sav uvoz stranih automobila, isključujući neka izuzeća za Meksiko i Kanadu. Analitičari iz savjetodavne tvrtke Telemetry predviđaju da bi ovaj potez mogao rezultirati s 1,8 milijuna manje prodaje automobila u SAD-u i Kanadi ove godine.

15. travanj 2025 17:02