Biznis i politika
StoryEditor

Kina odgovorila na sankcije i zabranila izvoz minerala važnih za američku vojnu industriju

03. Prosinac 2024.
Kina, SAD, trgovinski rat, carine, sankcijefoto Shutterstock

Kina je upravo donijela odluku o zabrani izvoza u SAD određenih proizvoda povezanih s mineralima galijem, germanijem i antimonom, zbog njihove potencijalne vojne primjene. Ova mjera stupila je na snagu odmah nakon što su Sjedinjene Države uvele najnovije restrikcije kineskom sektoru čipova, priopćilo je kinesko ministarstvo trgovine, a prenosi Reuters.

Direktiva Pekinga, koja se odnosi na takozvane proizvode dvojne namjene, znači vojne i civilne, poziva se na nacionalnu sigurnost i zahtjeva strožu kontrolu krajnje upotrebe grafitnih proizvoda namijenjenih američkom tržištu.

- U načelu, izvoz galija, germanija, antimona i supertvrdih materijala u SAD neće biti dopušteno - navedeno je u priopćenju kineskog ministarstva.

Ova zabrana dodatno pojačava postojeća ograničenja izvoza kritičnih minerala koja je Kina počela provoditi prošle godine, ali sada se primjenjuje isključivo na SAD. Mjera dolazi u trenutku sve većih trgovinskih napetosti između dvaju najvećih svjetskih gospodarstava i to neposredno prije stupanja na dužnost novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa. Iako su SAD prošle godine bile četvrto i peto najveće tržište za germanij i galij, kineski podaci o izvozu pokazuju da ove godine do listopada nije bilo isporuka neprerađenih oblika tih minerala. Galij i germanij ključni su za proizvodnju poluvodiča, dok se germanij također koristi u infracrvenoj tehnologiji, optičkim vlaknima i solarnim ćelijama.

Pao i antimon

Slično tome, kineski izvoz proizvoda na bazi antimona drastično je pao — u listopadu je zabilježen pad od 97 posto u odnosu na rujan, nakon što su stupile na snagu nove restrikcije. Kina je prošle godine proizvodila 48 posto svjetske proizvodnje antimona, koji se koristi u streljivu, infracrvenim projektilima, nuklearnom oružju i noćnoj optici, kao i u baterijama te fotonaponskoj opremi. Prema podacima konzultantske tvrtke Project Blue, Kina je ove godine proizvela 59,2 posto rafiniranog germanija i čak 98,8 posto rafiniranog galija.

- Ovaj potez značajno pojačava napetosti u opskrbnim lancima, gdje je dostupnost sirovina na Zapadu već sada ograničena - izjavio je suosnivač Project Bluea, Jack Bedder.

Cijene antimonovog trioksida u Rotterdamu su porasle za 228 posto od početka godine, dosegnuvši 39.000 dolara po metričkoj toni, pokazuju podaci informacijske kuće Argus.

- Sada će svi pretraživati vlastita dvorišta u potrazi za antimonom – dodao je jedan europski trgovac manjim metalima, želeći ostati anoniman, piše Reuters.

Ova objava iz Pekinga uslijedila je nakon što su Sjedinjene Države pokrenule treći krug mjera protiv kineske industrije poluvodiča u posljednje tri godine, ograničivši izvoz prema 140 tvrtki, uključujući proizvođača čipova Naura Technology Group. Trump, čiji je prvi predsjednički mandat obilježila žestoka trgovinska bitka s Kinom, najavio je uvođenje carina od 10 posto na kinesku robu, a tijekom predsjedničke kampanje zaprijetio je i carinama od 60 posto na kineski uvoz.

03. prosinac 2024 16:02