Biznis i politika
StoryEditor

Kineski veleposlanik: Mi smo prijatelji, uskoro ukidamo vize za hrvatske građane

14. Ožujak 2024.
Qi Qianjin, Kineski veleposlanikfoto Rene Karaman

Kina će uskoro ukinuti vize za hrvatske građane. Hrvatska će biti u drugoj skupini zemalja EU čijim će građanima biti omogućeno da turistički ili poslovno u Kinu idu bez viza. Kada će se to dogoditi, još nije sasvim jasno, ali u planu je, najavio je na godišnjoj konferenciji Qi Qianjin, kineski veleposlanik u RH.

Kina i Hrvatska, ma koliko vaša zemlja bila mala, prijateljske su i partnerske zemlje, koje su u prošloj godini imale isto tako malu i trgovinsku razmjenu.

– Razmjena je iznosila svega 2,5 milijardi dolara, nije mnogo, ali stope rastu oko dva posto godišnje. Naši proizvodi izvoze se na vaše tržište, a Kina uvozi vaš med i maslinovo ulje i postoji prostor za povećanje izvoza u Kinu. Dobra je vijest da se na vaše tržište vraćaju i kineski turisti – rekao je Qianjin i na upit novinara o uvođenju izravnih linija Kina - Hrvatska zasad nema informacije, s obzirom na to da su to poslovne odluke, a ne dio vanjske politike.

Sun Tzu ima rješenje 

Dobar dio konferencije posvećen je tumačenju kineske uloge na međunarodnoj političkoj sceni, a opći je narativ da Kina za sebe smatra da treba utjecati na geopolitička pitanja, premda je u neke u njih izravno ili neizravno uključena i sama. Pa se tako veleposlanik dotakao Ukrajine, istaknuvši da taj sukob treba diplomatsko rješenje ne propustivši naglasiti da rat najviše šteti zemljama Starog kontinenta koje su, kako je naglasio ‘mir nakon Hladnog rata uzimale zdravo za gotovo‘.

– Rat uništava ekonomiju, a mi imamo i knjigu o umijeću ratovanja u kojoj se ustvari najviše govori o miru pa bi bilo dobro da sve strane pročitaju tu knjigu – rekao je Qianjin mašući Sun Tzuovim djelom.

Spomenuo je i Gazu, zahtijevajući prekid rata najviše zbog teške humanitarne katastrofe kojoj svjedočimo posljednjih pet mjeseci, ali i zbog mogućnosti da se sukob proširi na druge zemlje i da postane regionalni.

– Dosta je rata! Već sad brodovi moraju zaobilaziti Crveno more i Sueski kanal, što produljuje rokove isporuke i cijenu robe iz Kine, a veću će cijenu ionako na koncu morati platiti europski potrošači – smatra Qianjin.

O Tajvanu kratko i jasno

A onda se uozbiljio i počeo pričati o Tajvanu. Dio o Tajvanu bio je kratak i decidiran.

– Nikad nećemo dozvoliti neovisnost Tajvana i taj problem smatramo unutarnjim kineskim pitanjem – rekao je Qianjin.

Najveći dio konferencije bio je posvećen odnosima Kine i SAD-a i disonantnim porukama koje SAD šalje Kini nakon dogovora kineskog predsjednika Xi Jinpinga i američkog predsjednika Joe Bidena. Komentirao je i zabranu TikToka u Kongresu ističući kako se zbog navoda da se zabranjuje društvena mreža zbunjeni.

– Nitko ne zabranjuje Facebook – kaže Qianjin koji je istaknuo da je u SAD-u na djelu Chinafobija.

A u jednom se trenutko učinilo da je na konferenciji za medije u Sheratonu veleposlanik neke europske zemlje, a ne Kine. Qianjin se naime u jednom trenutku služio narativom europskih birokrata:  Kina, kineska vlada i kineska Komunistička partija predano će raditi na zelenoj tranziciji i razvoju zelenih tehnologija.

Cijena ubrzanog razvoja

– Kina plaća cijenu svog ubrzanog razvoja u posljednjih 30 godina i sada smo na putu ka zelenoj transformaciji zbog generacija koje dolaze, to je nova politika predsjednika Xi Jinpinga – rekao je Qiannjin i dodao da čak 50 posto njihove proizvedene električne energije dolazi iz obnovljivih izvora.

Osim toga, Qi Qianjin je pričao o važnosti globalizacije za male zemlje, pogotovo u kontekstu malih zemlja unutar EU, istaknuvši kako Kina ne podržava ni protekcionizam ni unitarizam. No, to, dodao je, ne znači da im EU tržište nije važno. Iako nije najvažnije.

– Naše najveće tržište je azijsko, a tek onda europsko – zaključio je Qianjin.

01. prosinac 2024 22:08