Osim milijardera među poduzetnicima, prošle godine prihode veće od milijardu kuna ostvarilo je još 17 proračunskih i izvanproračunskih korisnika (ne računajući ministarstva, odnosno proračun Grada Zagreba). Prema podacima InfoBiza, najviše prihoda prikuplja se i troši u tri zavoda. Zavod za mirovinsko osiguranje (HZMO – 45,32 milijarde kuna) i Zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO – 32,79 milijardi) imaju veće prihode i od Energije naturalis. Slijede Zavod za zapošljavanje (HZZ), Hrvatske vode i Hrvatske ceste te najveća zdravstvena ustanova – KBC Zagreb (3,33 milijarde kuna).
Među milijarderima u državnom sektoru još su četiri kliničko-bolnička centra: Rijeka, ‘Sestre milosrdnice‘ u Zagrebu, Split i Osijek, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Središnji državni ured za demografiju i mlade, Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ), HAMAG-BICRO i HRT. Državna televizija do prošle je godine bila među poduzetnicima, kao obveznica podnošenja godišnjega financijskog izvještaja, ali sad je među neprofitnim organizacijama.
Hrvatske autoceste na listi su milijardera, ali i na listi proračunskih korisnika, i to s različitim iznosima: s ukupnim prihodima od 2,44 milijarde kuna (prema GFI-ju), odnosno s 3,63 milijarde kuna kad se tomu doda razlika primitaka i izdataka na temelju javnog dobra. Slična je razlika i kod HŽ Infrastrukture.
Ovih 17 milijardera u komotnijem su položaju od poduzetnika – imaju goleme prihode iako zapravo nisu na tržištu. No oni su kao naručitelji robe i usluga važni igrači s velikim utjecajem na ostatak biznisa. Zajedno su prošle godine ostvarili 118 milijardi kuna prihoda i primitaka te zapošljavali 37.662 osobe.
Ekskluzivnu listu kluba milijardera sa 95 najvećih sustava i samostalnih tvrtki ekskluzivno donosimo u novom digitalnom i tiskanom izdanju Lidera