Sadašnja razina gradnje je oko 20 posto ispod procijenjenih potreba, samo u Zagrebu bi se trebalo graditi 1000 do 2000 stanova godišnje više
Izjava "potražnja je veća od ponude" postala je gotovo refren u raspravama o hrvatskom tržištu nekretnina. Iako podaci o smanjenoj prodaji stanova sugeriraju da interes opada, stručnjaci ističu kako potražnja i dalje postoji – no suočena je s neadekvatnom i nedostatnom ponudom. U tom kontekstu nameće se ključno pitanje: koliko bi se zapravo trebalo graditi stanova godišnje kako bi se zadovoljile stvarne potrebe tržišta?
U Hrvatskoj zasad ne postoje službene analize koje bi dale preciznu procjenu godišnje potrebe za novim stanovima, no korisne paralele možemo pronaći u državama koje zbog stambene krize nastoje povećati stanogradnju. Tako se u Ujedinjenom Kraljevstvu procjenjuje da je za zadovoljavanje potražnje potrebno izgraditi između 300 i 400 tisuća stanova godišnje, dok se u Nizozemskoj ta brojka kreće oko 100 tisuća.
Preslikamo li te omjere na hrvatsku populaciju, dolazimo do procjene od otprilike 20 tisuća novih stanova godišnje. Ipak, brojke valja uzeti s rezervom i prilagoditi hrvatskom kontekstu. Nizozemska, primjerice, kontinuirano bilježi rast stanovništva, dok je u Hrvatskoj broj kućanstava između 2011. i 2021. smanjen za više od 80 tisuća. S druge strane, dodatnu potražnju generiraju kupci nekretnina za odmor – kako strani, tako i domaći – što dodatno opterećuje stambeni fond u pojedinim regijama.
Ovaj članak je dostupan prijavljenim korisnicima.
Registrirajte se bez troška i otvorite vrata Liderova sadržaja – prvih pet zaključanih članaka svakog mjeseca čeka na vas.