
Dionice vodećih američkih kompanija, uključujući Apple, Amazon i Teslu, dramatično su pale u trgovanju nakon zatvaranja burzi u srijedu, nakon što je bivši predsjednik SAD-a Donald Trump najavio novi sveobuhvatni carinski režim. Ove nove američke mjere prijete ozbiljnim poremećajem globalnih opskrbnih lanaca i stvaraju neizvjesnost među investitorima i poduzetnicima diljem svijeta, piše FT.
Među najpogođenijima su izgleda tehnološke kompanije, pri čemu su terminski ugovori koji prate Nasdaq pali za 4 posto. Dionice Applea, koji je posebno izložen dodatnim carinama na kineske proizvode, potonule su za 7 posto, dok su dionice Amazona pale za otprilike 6 posto.
Carinski rat prijeti opskrbnim lancima
Eskalacija trgovinskog donosi ozbiljne rizike za tehnološke opskrbne lance, nakon što su izvršni direktori velikih tvrtki mjesecima lobirali kod predsjednika kako bi ublažili ili izbjegli politike koje bi mogle narušiti njihovu profitabilnost. No, tehnološke kompanije nisu jedine koje su pogođene. Dionice velikih maloprodajnih lanaca i poznatih brendova također su doživjele snažan pad. Walmart je zabilježio pad od 7 posto, Target više od 5 posto, dok su dionice sportske odjeće Nike oslabile za 7 posto u trgovanju nakon zatvaranja burze.
Novi carinski režim predviđa uvođenje univerzalne carine od 10 posto na sve zemlje, počevši od 5. travnja. Osim toga, od 9. travnja uvode se i značajno više ‘recipročne‘ carine koje će utjecati na trgovinske odnose s Europskom unijom, Kinom, Ujedinjenim Kraljevstvom, Japanom i Južnom Korejom.
Stručnjaci upozoravaju
Analitičar investicijske kuće Wedbush, Daniel Ives, opisao je novi carinski režim kao ‘gori od najgoreg scenarija‘ od kojih su tržišta strahovala.
- Tehnološke dionice bit će pod velikim pritiskom zbog ove objave, ponajviše zbog zabrinutosti oko pada potražnje, poremećaja u opskrbnim lancima te posebice zbog utjecaja na Kinu i Tajvan – rekao je Ives
Izvršni direktor jedne velike tehnološke tvrtke, koji je želio ostati anoniman, izjavio je kako je poslovanje pod Trumpovom administracijom poput ‘pokušaja gađanja pokretne mete‘.
- Više me brine da će on uništiti američku ekonomiju nego bilo koji skup carina - dodao je anonimni izvor.
Apple nije želio komentirati mogućnost izuzeća od carina, premda je to uspio postići tijekom Trumpova prvog mandata. Glasnogovornik Bijele kuće potvrdio je da u ovom trenutku ne postoji izuzeće za Apple. Izvršni direktor Applea, Tim Cook, nalazi se u geopolitički osjetljivoj situaciji, budući da su opskrbni lanci ove tvrtke snažno povezani s Kinom. Naime, proizvodni giganti poput Foxconna u toj zemlji godišnje proizvode desetke milijuna iPhonea. Apple je u veljači najavio investicijski plan vrijedan 500 milijardi dolara, što su mnogi protumačili kao pokušaj smirivanja Trumpove administracije. Trenutačno, Apple godišnje isporučuje oko 50 milijuna iPhonea na američko tržište, pri čemu se velika većina tih uređaja proizvodi u Kini. IPhone i dalje čini više od polovice ukupnog prihoda tvrtke, dok ostatak dolazi od Maca, iPada, nosivih uređaja i rastućeg segmenta usluga.
Trumpova odluka uključuje uvođenje recipročne carine od 34 posto na uvoz iz Kine, uz postojeću tarifu od 20 posto, te dodatnih 26 posto na Indiju i 46 posto na Vijetnam, zemlju koja je postala ključno Appleovo proizvodno središte izvan Kine.
Amazon, čiji je osnivač Jeff Bezos u posljednje je vrijeme intenzivno radio na popravljanju odnosa s Trumpom, ali bi i on mogao pretrpjeti ozbiljne posljedice. Analitičari Morgan Stanleya procjenjuju da je četvrtina troškova Amazonove maloprodaje vezana uz kineski uvoz.
Pogođena i Tesla
Trump je potvrdio da će carina od 25 posto biti nametnuta na sve automobile i dijelove proizvedene izvan SAD-a, što je uzrokovalo pad dionica svih američkih proizvođača automobila. Tesla je pretrpjela pad od 8 posto, jer ulagači strahuju od povećanja troškova proizvodnje i mogućih osvetničkih mjera drugih zemalja. Tesla je već prošlog mjeseca upozorila da će troškovi proizvodnje porasti jer su ‘određeni dijelovi i komponente teški ili nemogući za nabaviti unutar SAD-a‘, što bi moglo ugroziti konkurentnost američkih automobila u inozemstvu.
Bijela kuća je priopćila kako će određeni sektori, uključujući poluvodiče, bakar i određene minerale koji nisu dostupni u SAD-u, biti izuzeti od carinskih nameta, ali konkretni detalji nisu navedeni.
Daniel Newman, izvršni direktor The Futurum Groupa, Trumpove nove carine opisao je kao ‘brutalno naglo uklanjanje tržišnih iluzija‘.
- Tržišta su se oslonila na globaliziranu ekonomiju, a sada vidimo kako se ta sigurnost urušava - rekao je.
Pritisak za dobivanje posebnih izuzeća odmah se pojačao. Udruženje proizvođača potrošačkih proizvoda, čiji su članovi divovi poput PepsiCo-a, Mondeleza i Kraft Heinza, podnijelo je zahtjev za izuzeće određenih ‘ključnih sastojaka‘ od novih carinskih nameta.
- Pozivamo predsjednika Trumpa i njegove trgovinske savjetnike da preciznije prilagode pristup i izuzmu ključne sirovine i komponente kako bi zaštitili proizvodna radna mjesta i spriječili nepotrebni rast cijena u trgovinama - poručili su iz Udruženja.