Europske središnje banke trebale bi biti oprezne zbog potencijalnih opasnosti, od većeg financijskog stresa do razlike u prinosima na obveznice, koje bi mogle doći s daljnjim povećanjem kamatnih stopa, smatra Međunarodni monetarni fond.
Rizici inflacije tjeraju dužnosnike da nastave s pooštravanjem, no morat će biti spretni u slučaju da se pojave nove napetosti slične nedavnim previranjima koja su nastala u SAD-u i koja su utjecala na pad Credit Suissea.
– Iako su banke u europodručju i Ujedinjenom Kraljevstvu u dobrom stanju, nedavni problemi u bankarskom sektoru pokazuju da naprezanje likvidnosti i financijski stres mogu iznenada isplivati na površinu. Još jedna stresna epizoda mogla bi narušiti rezerve i otežati kreditne i šire financijske uvjete – poručili su iz MMF-a.
MMF je naveo cijeli spektar rizika s kojim se suočavaju tvorci politike u europodručju prilikom ciklusa monetarnih stezanja, no poručili su da Europska središnja banka treba nastaviti s povećanjem stopa.
Visoka inflacija, upornija nego se očekivalo, zahtijeva strogu monetarnu politiku sve dok temeljna inflacije ne bude na putu prema ciljanih dva posto, poručili su iz MMF-a.
– Najgora stvar koju možete učiniti kada se borite protiv inflacije je prerano olabaviti ili prerano stati jer će to zahtijevati drugi pokušaj stezanja što će povećati troškove – objasnio je Alfred Kammer, voditelj europskog ogranka MMF-a u intervjuu za Bloomberg.
Rekao je i da će monetarna politika trebati dodatna zaoštravanja kako bi inflacijska očekivanja ostala ‘dobro usidrena‘ i vratila inflaciju na ciljanu razinu. Trenutačni MMF-ovi izgledi za ECB predviđaju povećanje od dodatnih 75 baznih bodova na 3,75 posto.
– U europodručju su potrebna daljnja povećanja kamatnih stopa, a središnje bi banke u europskim gospodarstvima trebale biti spremne za daljnje pooštravanje tamo gdje su realne stope niske, tržišta rada tijesna, a temeljna inflacija visoka – navodi se u izvješću Fonda.
Iako ECB može nastaviti s kvantitativnim pooštravanjem kroz smanjenje svoje bilance, i to treba provoditi oprezno, upozorio je MMF jer ‘financijska rascjepkanost i širi rizici financijske stabilnosti zahtijevaju oprez i fleksibilnost za promjenu kursa, ako to bude potrebno‘.