Biznis i politika

Moody’s snizio rejting SAD-u, dolar oslabio, tržišta su nestabilna

Zbog duga i troškova SAD je izgubio AAA rejting, a investitori pažljivo prate geopolitičke tenzije, plin, naftu i tržišta sirovina

Tjedan iza nas generalno je bio neutralan do blago bullish, iako je bilo tu raznih objava i podataka. U moru svega, na kraju glavna vijest tjedna je Moody’s i SAD-a. Konkretno, Moody's je snizio kreditni rejting SAD-a s AAA na AA1, sa stabilnim izgledima, navodeći rastući dug i federalne troškove kao glavni razlog za to. Moody's procjenjuje da bi dug mogao doseći 134 posto BDP-a do 2035. godine, u usporedbi s 98 posto prošle godine. Smanjenje rejtinga pojačalo je strah na tržištu i oslabilo malo dolar. Euro je ojačao ili dolar oslabio gotovo devet posto od početka ove godine i trenutno se odnos eura naspram dolara kreće oko razine 1,125.

Cijene nafte i dalje iznad očekivane razine

Na geopolitičkom planu, tržišta pozorno prate zastale mirovne pregovore između Rusije i Ukrajine. Predloženi izravan sastanak u Istanbulu između predsjednika Vladimira Putina i ukrajinskih dužnosnika nije se ostvario, a nisu prisustvovali ni Putin ni američki predsjednik Donald Trump. Nade u veliki napredak i dalje su male usred sukoba koji je u tijeku. Od podataka koji su se objavljivali prošlog tjedna, brojke su pokazale usporavanje tempa kineske industrijske proizvodnje i maloprodaje, bacajući sumnju na snagu njezina gospodarskog oporavka. Istovremeno, u SAD je inflacija pala na 2,3 posto u travnju (niže od očekivanja tržišta koje je bilo 2,4 posto) i sada je ona najniža od veljače 2021.! To daje Trumpu više zamaha da izvrši pritisak na FED da smanji dodatno kamatne stope.

Na svjetskim su tržištima cijene nafte porasle i prošloga tjedna, drugog zaredom, no i dalje su iznad razine od 60 američkih dolara po barelu. Glavni faktori koji su imali utjecaja na cijenu su pregovori SAD-a i Irana, te očekivanja tržišta da će sada nakon trgovinskog sporazuma, najveća svjetska gospodarstva izbjeći recesiju. I dok je trgovinski sporazum pomalo bullish faktor, veći rast cijene spriječile su vijesti o napretku u pregovorima o iranskom nuklearnom programu, što je bearish faktor. Predsjednik Trump rekao je da se SAD približava nuklearnom sporazumu s Iranom te da Teheran donekle pristaje na njegove uvjete. Prema procjenama, ukidanje sankcija omogućilo Iranu povećanu proizvodnju nafte, što bi rezultiralo dodatnom opskrbom od oko 400 tisuća barela dnevno.

Terminske cijene europskog prirodnog plina TTF porasle su prema 36 eura po megavat satu, najviše u zadnjih šest tjedana, jer je hladnije vrijeme od očekivanog potaknulo potražnju, a geopolitička nesigurnost dodatno pritiskala. Hladan obrazac dovodi do pada temperatura ispod uobičajenih u cijeloj kontinentalnoj Europi do sredine sljedećeg tjedna, povećavajući potrošnju plina, posebno u sjeverozapadnoj Europi. U međuvremenu, razine skladišta plina u EU-u ostaju niske, na 43,7 posto popunjenosti, znatno ispod 66 posto u ovo doba prošle godine.

U agri svijetu glavna vijest tjedna je ta da će EU smanjiti trgovinske povlastice Ukrajine kako bi zaštitila svoje poljoprivrednike. Bruxelles nastoji vratiti prijeratne carine na uvoz nekih poljoprivrednih proizvoda iz Ukrajine, počevši od 6. lipnja, nakon što isteknu trenutna izuzeća bloka. U nacrtu ograničenja uvoza za ostatak godine spominju se proizvodi kao što su jaja, kukuruz, perad, mliječni proizvodi, govedina, svinjetina i pšenica.

Nema još znakova za uzbunu 

Prošlotjedni USDA izvještaj donio je značajnija iznenađenja na tržištu.Uglavnom bearish za pšenicu jer je procjena zaliha na kraju nove sezone veća za šest milijuna tona od očekivanja tržišta. Brojke su bile bullish za kukuruz, zbog smanjenih procjena zaliha na kraju nove sezone. Dok su na kraju ta za soju brojke bile pomalo neutralne.

Hedge fondovi povećali su dodatno svoje short pozicije kako se sezona sjetve polako približava kraju na sjevernoj hemisferi. Zašto? Odlično vrijeme za sjetvu u SAD-u, gotovo idealno globalno vrijeme, razočaravajući mandati za biogoriva i veliki južnoamerički usjevi. Gledajući vremenske prilike, deficit vode i dalje je značajan diljem sjeverne Europe. Tržište pomno prati prognostičke modele koji predviđaju moguće kiše krajem tjedna. U međuvremenu, južna Europa i područje Crnog mora i dalje primaju redovite padaline.

Zbog toga nema još znakova za uzbunu, a posljedično i u Brazilu i u EU procjene uroda su veće u odnosu na prošlu godinu. Iz današnje perspektive, ove short pozicije na tržištu čine se kao vrlo sigurne pozicije. Vidjet ćemo hoće li vrijeme, potražnja, vladini mandati ili naslovi trgovinskih sporazuma promijeniti taj osjećaj. Trenutno je short pozicija na pšenici rekordnih 44 milijuna tona, što znači da će kad-tad špekulanti i fondovi morati kupiti robu i zatvoriti pozicije. Osim pšenice, fondovi su short na kukuruzu (8,1 milijun tona), long na soji (devet milijuna tona), short na sačmi (7,6 milijuna tona) i long na sojinom ulju (1,9 milijuna tona).

Terminske cijene bakra pale su prošlog tjedna na razinu od oko 4,6 američkih dolara po funti, završavajući nestabilni tjedan u crvenom usred sve slabijeg optimizma oko trgovinskog primirja između SAD-a i Kine. Nepostojanje dugoročnog dogovora i dalje zamagljuje globalne gospodarske izglede. Američki dužnosnici također su udvostručili napore za smanjenje ovisnosti o kineskom uvozu, što je izazvalo zabrinutost zbog dugotrajnih prekida opskrbnog lanca. Dodavajući pritisak, Međunarodna studijska grupa za bakar udvostručila je prognozu globalnog viška za 2025. na gotovo 300 tisuća tona, navodeći kombinaciju rastuće proizvodnje i smanjene potražnje kao glavne faktore za to. Grupa je primijetila da je neizvjesnost u globalnoj trgovinskoj politici potaknula reviziju rasta upotrebe bakra prema dolje u usporedbi s projekcijama iz rujna 2024.

Lider digital
čitajte lider u digitalnom izdanju