Biznis i politika
StoryEditor

Musk trlja ruke: Trumpova pobjeda olakšat će poslovanje Elonovih tvrtki

06. Studeni 2024.
Donald Trump Elon Musk Xfoto Shutterstock

‘Game set and match‘ napisao je Elon Musk na svom X profilu nakon što je postalo jasno da će Donald Trump po drugi puta ući u Bijelu kuću i postati tako 47. predsjednik Sjedinjenih američkih država, da bi nakon toga proslijedio fotografiju na kojoj sjede Trump, Dana White i sam Musk uz caption ‘CEO, CMO, CTO of the USA‘.

Najbogatiji čovjek na svijetu, vlasnik Tesle, Space X-a i X, postao je posljednjih mjeseci jedan od najistaknutijih promotora Donalda Trumpa, a u kampanju se istinski odlučio ući nakon što je propao pokušaj ubojstva Trumpa na predizbornom skupu u gradiću Butleru u saveznoj državi Pennsylvaniji, kada mu je strijelac otkinuo komadić uha. Bio je to najsretniji dan u životu predsjednika Trumpa, a fotografija krvavog lica i uzdignute šake uz uzvike ‘fight‘ vjerojatno je jedna od jačih političkih fotografija u posljednje vrijeme.

Nakon tog događaja, Elon se posvetio svojevrsnoj kampanji na čemu mu je u pobjedničkom govoru zahvalio i sam Trump.

Pritisci demokrata

Pobjeda Trumpa na predsjedničkim izborima stigla je i kao svojevrsno olakšanje za Muska koji je nedavno u intervjuu kod Tuckera Carlsona pričao o pritiscima i prijetnjama koje su stizale s demokratske strane. Tako je rekao da se suočio s navodima nekolicine demokrata koji smatraju da ga treba strpati u zatvor zbog miješanja u izbore kada je odlučio dati milijun dolara glasačima na svojevrsnoj lutriji, što je sud u konačnici i odobrio.

Također je rekao kako mu se prijetilo da mu treba ukinuti ugovore s državom i nacionalizirati njegove tvrtke. Ipak, pitanje je bi li država uopće mogla ukinuti sve ugovore koje ima, pogotovo one sa Space X-om koji valjda jedini trenutačno leti, i bez njega NASA bi bila u velikim problemima.

S Donaldom Trumpom kao predsjednikom, Elonu može biti samo još bolje no mogao bi se suočiti se s bezbrojnim sukobima interesa ako postane predsjednik Trumpovog savjetničkog tijela za učinkovitost vlade, kako se najavljivalo.

Velika korist

Potencijalne koristi za Muska i njegove tvrtke su široke: od utjecaja na regulativna pitanja poput zakona o radu i zaštite okoliša, do smanjenja poreznih stopa i mogućnosti sklapanja novih državnih ugovora za SpaceX. Financijski gledano, malo je onih koji bi mogli imati više u igri na ovim predsjedničkim izborima od Muska, a u proteklih nekoliko mjeseci Musk je to i pokazao, otvoreno podržavajući Trumpovu kampanju putem javnih nastupa i donacija u iznosu većem od 118 milijuna dolara kroz svoj super PAC (Odbor za političku akciju). Musk bi mogao imati utjecajnu ulogu u drugoj Trumpovoj administraciji, bilo kao savjetnik za smanjenje troškova, bilo u većoj ulozi – što bi moglo predstavljati etički izazov ako dobije ovlasti nad agencijama koje reguliraju njegove poslovne interese.

Osim etičkih pitanja, Muskova komercijalna ulaganja u inozemstvu – osobito u Kini – u kombinaciji s osjetljivim saveznim ugovorima njegove kompanije za američki vojni svemirski program, podižu ozbiljna pitanja o sukobu interesa koji bi mogao ugroziti nacionalnu sigurnost SAD-a, navode sadašnji i bivši američki dužnosnici i stručnjaci, ali je jako malo vjerojatno da će se to i dogoditi.

Muskova tvrtka za električne automobile Tesla u velikoj mjeri ovisi o Kini, koju obje političke stranke sada vide kao primarnu prijetnju sigurnosti i glavnog ekonomskog suparnika Sjedinjenih Država. Tesla koristi Kinu kao bazu za proizvodnju i kao ključno tržište za svoja vozila.  Za razliku od nekih poslovnih ljudi, Musk se nije klonio geopolitike, čak i kada je to bilo u suprotnosti s američkom vanjskom politikom, zastupajući stavove o ratu u Ukrajini koji su se usklađivali s ruskim interesima. Musk je također imao telefonske razgovore s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, prema izvoru upoznatom sa situacijom, što je prvi izvijestio Wall Street Journal iako je to Musk demantirao.

Musk i Kina

Neki zakonodavci zabrinuti su da bi Musk mogao pokušati usmjeriti američku politiku u smjeru koji pogoduje njegovim financijskim interesima. Brine ih da bi Musk mogao narušiti američke ciljeve u sprječavanju Kine da dođe do vrhunske tehnologije koja bi se mogla koristiti za jačanje kineskih vojnih i obavještajnih sposobnosti. Stručnjaci kažu da Muskova potencijalna poluga nad američkom vladom proizlazi iz utjecajne uloge koju ima SpaceX. Tvrtku, u kojoj Musk djeluje kao izvršni direktor, analitičari su nazvali ‘de facto monopolom‘ zbog njezinog dominantnog tržišnog udjela u slanju komercijalnih i državnih satelita u svemir. Ali tome nije kriv Musk već nesposobnost NASA-e koja nije u stanju više sama slati rakete, a ni satelite u svemir bez pomoći Muskovog Space X-a.

Musk bi također mogao intenzivirati poslovanje svojih tvrtki s državom kroz svoje duboke veze s Trumpom, a također bi mogao ciljati konkurente u svemirskoj industriji, poput Boeinga, kroz Trumpove inicijative za učinkovitost. Musk je ranije kritizirao Boeing, koji ima velike državne ugovore u partnerstvu s drugim obrambenim divovima. Kritika naravno nije bila promašena nakon svih problema koje je Boeing pretrpio u zadnjih par godina.

Musk je kritizirao tzv. ‘cost-plus‘ državne ugovore koji se dodjeljuju velikim obrambenim kompanijama, tvrdeći da koče inovacije i ne pružaju poticaj tvrtkama da dovrše posao. Takav bi potez izazvao pravu groznicu među odvjetnicima i lobistima u Washingtonu, koje bi suparnički ugovarači angažirali da se bore protiv Muskove inicijative.

Musk u administraciji?

Trump je davao različite izjave o tome kako bi Musk mogao biti uključen u njegovu administraciju, rekavši u intervjuu za Fox News prošlog mjeseca da bi želio da Musk bude njegov ‘tajnik za smanjenje troškova‘, ali također i da ‘nije u Kabinetu‘. Musk je na Trumpovom skupu u Madison Square Gardenu 27. listopada rekao da želi smanjiti federalni proračun za 2 bilijuna dolara – više od diskrecijskog proračuna od 1,7 bilijuna dolara. Musk nije precizirao na čemu bi štedio.

Brian Hughes, viši savjetnik Trumpove kampanje, rekao je u izjavi za NBC News u nedjelju da Trump želi da Musk vodi ‘komisiju‘ koja će ‘osigurati da naša vlada radi učinkovitije i koristi američke porezne dolare na pravi način‘.

- Kao što je predsjednik Trump rekao, Elon Musk je genij, inovator i doslovno je ušao u povijest stvarajući kreativne, suvremene i učinkovite sustave - rekao je Hughes.

Umjesto da izbjegava moguće sukobe interesa, Musk je otvoreno govorio o svojoj želji da vidi kako Trump izravno pomaže njegovim poslovima smanjenjem regulacije.

- Ono što vidimo sa SpaceX-om, Teslom i drugim tvrtkama je da je vrsta regulatornog pritiska svake godine sve gora - rekao je na događaju u Pennsylvaniji 18. listopada. Trump je zauzvrat obećao pomoć, obećavši podršku Muskove ambicije da pošalje raketu na Mars.

Trump je također rekao da će njegova administracija imati ‘najniže regulatorno opterećenje‘ za sve velike kompanije i proizvođače što će, jasno, pogodovati i Musku.

Nije jasno kako bi Musk i Trump riješili etička pitanja oko moguće Muskove uloge u vladi. Tijekom svog prvog mandata, Trump je prekršio tradicionalne norme koje zahtijevaju da predsjednici odvoje svoje osobne interese od javnih, zadržavši svoje poslovne udjele – uključujući hotel u Washingtonu, D.C., gdje su boravili strani dužnosnici. (Trumpova organizacija prodala je hotel 2022.)

Porezne olakšice 

Što se tiče poreza, Trump je bio transparentan u vezi svoje želje da zadrži niske poreze za korporacije i bogate pojedince poput Muska. U travnju je rekao bogatim donatorima na skupu u Palm Beachu na Floridi da želi produžiti porezne olakšice iz svoje prve administracije. Njegov porezni zakon iz 2017. smanjio je stopu poreza na dobit s 35 posto na 21 posto.  Dok se porezna obveza za određene korporacije i pojedince razlikuje ovisno o različitim čimbenicima, Trumpov porezni plan zadržao bi smanjenje stope za najbogatije. Njegov zakon iz 2017. smanjio je gornju stopu s 39,6 na 37 posto.

Regulacija i Musk

Već je sada jasno kako bi Musk mogao profitirati od Trumpovog pristupa regulaciji.

- Musk bi imao mnogo manje problema u Trumpovoj administraciji jer Trump dijeli njegovu neprijateljsku poziciju prema regulacijama i regulatorima - izjavio je Richard Pierce, profesor prava na Sveučilištu George Washington specijaliziran za državnu regulaciju, u intervjuu za NBC News ranije ove godine.

Poslovni interesi Muska iznimno su široki. Osim Tesle i SpaceX-a, Musk je najveći dioničar društvene mreže X i osnivač još tri poznate tvrtke: Neuralink, tvrtke za istraživanje mozga, tvrtke za izgradnju tunela The Boring Co., te tvrtke za umjetnu inteligenciju xAI. Svaka od tih šest kompanija ima kompleksan odnos s federalnom vladom – bilo u pogledu propisa, ugovora ili oboje – koji bi se mogao promijeniti ovisno o tome tko je u Bijeloj kući.

- Drugi Trumpov mandat mogao bi vrlo vjerojatno promijeniti administrativni i regulatorni okvir na način koji bi koristio Muskove tvrtke - rekla je Angela Aneiros, docentica prava na Sveučilištu Gonzaga i suvoditeljica Centra za pravo, etiku i trgovinu pri tom sveučilištu.

- Drugi mandat preusmjerit će fokus saveznih agencija s istraga o pitanjima usklađenosti s regulativama - dodala je Aneiros. Umjesto toga, fokus Trumpove administracije bio bi vjerojatno na drugim prioritetima, poput provođenja imigracijskih zakona.

06. studeni 2024 13:02