Biznis i politika
StoryEditor

Neto i bruto plaće u Europi: Koliko radnici zapravo dobivaju?

25. Siječanj 2025.
Euro, euri, novac, mladi, financijefoto Shutterstock

Euronews Business analizirao je koliko prosječna osoba u Europi zadrži od svoje bruto plaće kroz četiri scenarija, uzimajući u obzir bračni status i broj djece. Ovo pitanje ima složene odgovore koji ovise o različitim čimbenicima, poput toga jeste li u braku ili ne te imate li djecu. Naravno, presudna je i visina primanja jer su porezne stope u mnogim zemljama progresivne. Ipak, na temelju godišnjih podataka Eurostata može se steći okvirna slika omjera neto i bruto primanja za različite scenarije.

Neto primanja dobivaju se tako da se od bruto primanja oduzmu doprinosi za socijalno osiguranje i porez na dohodak, dok se u slučaju obitelji s djecom dodaju obiteljski dodaci. Eurostatov podatkovni skup iz 2023. godine obuhvaća sve države članice EU-a, tri zemlje članice EFTA-e i jednu zemlju kandidatkinju za EU.

Ovdje je fokus na omjere, a ne na konkretne iznose.

1. scenarij: Samac bez djece

Prvi scenarij analizira samca bez djece koji zarađuje 100 posto prosječne plaće. Među 31 europskom zemljom uključenom u analizu, omjer godišnjih neto i bruto primanja značajno varira, od 60,1 posto u Belgiji do 85,9 posto na Cipru dok prosjek EU-a iznosi 68,8 posto.

Osim Cipra, zaposlenici u Švicarskoj (81,4%), Estoniji (81,1%) i Češkoj (80%) zadržavaju najmanje četiri petine svojih bruto plaća.

Alex Mengden, analitičar globalne politike u Tax Foundationu, rekao je za Euronews Business da je glavni čimbenik koji održava visok omjer neto i bruto zarade u Švicarskoj intenzivna lokalna porezna konkurencija između kantona i općina.

S druge strane, Belgija, Litva, Njemačka, Rumunjska i Danska imaju omjere ispod 65 posto.

Što se tiče vodećih ekonomija EU-a, Španjolska se ističe kao najpovoljnija za samce bez djece jer tamo samci zadržavaju 77,9 posto bruto primanja, što je više nego u Francuskoj gdje zadržavaju 72,5 posto i Italije (72,3%).

Konkretni iznosi

Godišnje neto plaće unutar EU-a variraju od 9.355 eura u Bugarskoj do 49.035 eura u Luksemburgu, dok prosjek Unije iznosi 28.217 eura. Bruto godišnja plaća u EU-u prosječno iznosi 41.004 eura, što rezultira razlikom od 12.787 eura između bruto i neto primanja.

Uključivanjem EFTA zemalja i kandidatkinja za EU, Švicarska prednjači s neto godišnjom plaćom od 85.582 eura, dok je Turska na dnu s 8.968 eura.

Prema podacima koje je za Hrvatsku objavio Euronews Business, prosječna godišnja bruto plaća samca iznosi 17.714 eura, dok neto godišnja iznosi 12.330 eura.  

image

Bruto vs neto EU

foto Source: Euronews calculation based on Eurostat data • (*EFTA,**EU candidate). Sorted out according to single without children

2. scenarij: Dvije zaposlene osobe bez djece

Omjer godišnjih neto i bruto primanja za par bez djece vrlo je sličan onom za samca, uz minimalne razlike. Primjerice, dvočlano kućanstvo bez djece u EU-u zadržava 56.359 eura od ukupnog bruto iznosa od 81.732 eura, što čini omjer od 69 posto.

3. scenarij: Jedna zaposlena osoba u paru s dvoje djece

Omjeri primanja za parove s djecom znatno se povećavaju u odnosu na kućanstva bez djece, bez obzira na to radi li se o jednom ili dva primatelja plaće. Omjeri se kreću od 70,4 posto u Rumunjskoj do čak 109,3 posto u Slovačkoj, dok prosjek EU-a iznosi 82,7 posto. Nordijske zemlje – Norveška, Danska i Finska – nalaze se među pet zemalja s najnižim omjerima, sve ispod 76 posto.

Primjera radi, u EU, jedna zaposlena osoba u paru s dvoje djece ima neto godišnja primanja od 33.940 eura na bruto plaću od 41.043 eura.

Za usporedbu, samac bez djece ima neto primanja od 28.217 eura.

U Slovačkoj (109,3%) i Češkoj (102,3%) godišnje neto plaće premašuju bruto plaće para s jednim primateljem i dvoje djece. Primjerice, u Slovačkoj je bruto plaća iznosila 16.835 eura, a neto 18.399 eura, što je rezultiralo viškom od 1.564 eura. Ova razlika prvenstveno je posljedica primjene ‘negativnog poreza na dohodak‘, koji nudi dodatnu financijsku potporu i naglašava politike usmjerene na obitelj.

Zašto obitelji s djecom zadržavaju više od plaće

Razlika od 5.723 eura u neto primanjima proizlazi iz dva ključna faktora. Prvi je da obitelj dobiva 1.846 eura u obiteljskim dodacima, a drugi da takva obitelj plaća 3.764 eura manje poreza na dohodak. Međutim, ovakva financijska podrška nije dostupna u svim zemljama. Primjerice, Turska ne pruža obiteljske dodatke niti porezne olakšice, što rezultira gotovo identičnim omjerima za sve scenarije.

4. scenarij: Dvije zaposlene osobe u paru s dvoje djece

Za ovaj scenarij, omjeri se kreću od 65,7 posto bruto primanja u Belgiji do 89,5 posto u Slovačkoj, dok prosjek EU-a iznosi 73,8 posto. Primjera radi, par s dvoje djece u EU-u zadržava 60.332 eura neto primanja na ukupni bruto iznos od 81.732 eura. Omjeri su obično nešto viši u odnosu na kućanstva bez djece, s iznimkama poput Islanda i Turske, gdje nema razlike.

Iz navedenoga se može zaključiti da obitelji s djecom generalno imaju povoljnije omjere neto i bruto primanja, osobito one s jednim zaposlenim roditeljem dok parovi bez djece imaju slične omjere kao samci, dok su oni za samce bez djece najmanji.

- Ovi rezultati odražavaju našu analizu poreznog opterećenja rada u Europi, s ključnom razlikom što se u ovoj analizi uzimaju u obzir samo doprinosi radnika, dok porezno opterećenje uključuje i doprinose poslodavaca - izjavio je Alex Mengden.

31. siječanj 2025 16:02