
Dok se Europska unija suočava s novim geopolitičkim i ekonomskim šokovima, Odbor za proračune Europskog parlamenta odlučio je da je vrijeme za ambiciozniji višegodišnji financijski okvir (VFO). Jer kad već svijet gori, valjda nećemo gasiti požar čašom vode? U netom usvojenom izvješću za kojeg se jučer na Odboru i glasalo i to sa 23 glasa za, 9 protiv, 2 suzdržana, što je i klasičan EU miks glasova, eurozastupnici šalju jasnu poruku: proračun za razdoblje nakon 2027. ne može biti zakopan u Excel tablicama prošlih vremena. Potrebno je, kažu, više novca, više fleksibilnosti, ali i više odgovornosti.
Transparentnost i nadzor
Trenutačna gornja granica potrošnje od jedan posto bruto nacionalnog dohotka (BND) EU-27 nije dovoljna za rješavanje sve većeg broja kriza i izazova, a uz povlačenje SAD-a iz globalne trgovine, potrošnja u EU će se morati prilagoditi i s ratom u Ukrajini, i s vrlo izazovnom gospodarskom situacijom, padom konkurentnosti i pogoršanjem krize klime. U tom kontekstu europarlamentarci su se posebno obrušili na ideju Europske komisije koja zagovara model ‘jedan plan po državi‘.
– Ne želimo da svaka država sama piše svoj veliki plan i sama odlučuje kako će trošiti EU novac, kao što je bilo u Nacionalnom planu za oporavak i otpornost (NPOO) nakon pandemije – poručio je Odbor. Umjesto toga, traže se transparentnost, uključivanje regija, općina, lokalnih poduzetnika i gospodarstvenika i snažna uloga samog Parlamenta. Osim transparentnosti, traže i povratak kohezijske politike koje smanjuju razlike među regijama.
EU parlament također traži i manje birokracije, a više jasnoće, to je nova mantra. Što u konačnici znači da ne daju više ni milimetar moći Komisiji bez nadzora. Parlament podsjeća da želi znati tko dobiva novac, kako, zašto i je li bar ispunio obrazac u pravilnom fontu. Traže se i posebni krizni fondovi: jedan za katastrofe, drugi za ‘ostale nepredviđene izazove‘, što god to značilo u svijetu gdje je ‘nepredviđeno‘ postalo svakodnevno. Ne bi bilo previše čudno da su ove ideje EU parlamentarcima sinule samo dok su čitali hrvatske medije.
Fond za konkurentnost
Zastupnici Europskog parlamenta smatraju da je Fond za konkurentnost koji je predložila Komisija neadekvatan, a umjesto toga pozivaju na novi, ciljani fond osmišljen za povećanje privatnih i javnih ulaganja kroz mehanizme smanjenja rizika koje podupire EU, nadograđujući uspjeh instrumenata kao što su InvestEU i Inovacijski fond. Izvješće također naglašava potrebu za povećanim ulaganjem u obranu kako bi se podržao sveobuhvatni sigurnosni pristup, ali naglašava da to ne smije potkopati socijalnu i ekološku potrošnju ili dugotrajne politike.
Tu se da isčitati još jedna briga EU parlamenta, a ta je da otplata troškova zaduživanja NextGenerationEU ne smije ugroziti financiranje ključnih prioriteta EU-a. Izvješće poziva na jasno odvajanje između otplate troškova posudbe i potrošnje programa, te poziva Vijeće država članica da usvoje nove izvore prihoda za održivo financiranje zaduživanja i većih potreba Europe za potrošnjom. Zastupnici Europskog parlamenta smatraju zajedničko zaduživanje održivom opcijom za rješavanje velikih kriza u cijeloj EU, kao što su sigurnost i obrana.
– Želimo proračun EU-a koji bolje odražava nove prioritete Unije kao što su konkurentnost i obrana, dok štiti dugotrajne kao što su poljoprivreda i kohezija. Zato pozivamo na odgovorno i opravdano povećanje sljedećeg VFO-a, prelazeći samonametnutu gornju granicu od 1 posto BDP-a. Također odbacujemo model Komisije ‘jedan nacionalni plan po državi članici‘, za koji vjerujemo da nije prikladan za upravljanje potrošnjom u državama članicama. Današnji glasanje pokazuje da je Parlamentarni odbor za proračune ujedinjen i spreman za sljedeći prijedlog proračuna EU-a, uz snažnu potporu proeuropskih političkih skupina za ambiciozniji proračun EU-a – rekao je Siegfried Mureşan (EPP, RO).
Ono što zapravo traže eurozastupnici jest proračun koji izgleda kao da je iz 21. stoljeća. Da bude otporan, pravičan, strateški i ovaj put ozbiljno jasan. Sljedeći potez je na Komisiji, koja će svoj prijedlog predstaviti u srpnju. A dotad, sve oči ostaju uprte u Bruxelles, gdje se ponovno kroji ono što se ionako rijetko poštuje plan potrošnje za sljedećih sedam godina.