Ako je suditi prema broju članova dvadeset odbora i četiri podobora novog saziva Europskog parlamenta, u kojima se odvijaju važni sastanci i dogovori oko budućih europskih politika, u idućem mandatnom razdoblju eurozastupnici će veću pažnju posvetiti inudstriji, energiji, zaštiti potrošača, pravosuđu, ali i socijalnim pitanjima, posebno priuštivom stanovanju za mlade.
Naime, Odbor EP-a za industriju, istraživanje i energiju (ITRE) broji čak 12 zastupnika više nego u prethodnom razdoblju – njih 90, dok Odbor za unutarnje tržište i zaštitu potrošača (IMCO) ima sedam zastupnika više, Odbor za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove (LIBE) šest više, a Odbor za zapošljavanje i socijalna pitanja (EMPL) pet zastupnika više.
Odbor FEMM za prava žena i ravnopravnost spolova također je porastao, kao i odbori za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane (ENVI) te ustavna pitanja (AFCO).
S druge strane, odbori koji u novom, desetom sazivu Parlamenta konstituiranoga prošli tjedan imaju manje članova u odnosu na proteklo petogodišnje mandatno razdoblje su transport i turizam (TRAN) s tri zastupnika manje i regionalni razvoj (REGI) s dva člana manje. Odbori za razvoj (DEVE), proračun (BUDG), ekonomska i monetarna pitanja (ECON), ribarstvo (PECH) te kulturu i obrazovanje (CULT) imaju po jednog zastupnika manje.
U pododborima za ljudska prava (DROI), sigurnost i obranu (SEDE), porezna pitanja (FISC) i javno zdravstvo (SANT) ostat će isti broj članova, 30.
EU prepoznala problem priuštivog stanovanja
– Ako Europa želi nastaviti putem napretka i solidarnosti, mora razvijati svoju socijalnu politiku. To znači štititi radnike, raditi na radničkim pravima, ukinuti prekarni rad, iskorištavanje mladih ljudi i neplaćeni pripravnički staž – smatra Romana Jerković Kraljić, SDP-ova zastupnica u klubu socijaldemokrata Europskog parlamenta, koja će u novom mandatu biti zamjenska članica u Odboru za zapošljavanje i socijalna pitanja.
– Koliko god to spada u nadležnost država članica, ipak vjerujem da zbog problema s kojima se suočava cijela Europska unija, a svjedočimo posljednjih godina sve manjim plaćama te je sve više onih koji ostvaruju enormne profite, EP i EU ne smiju dozvoliti da se pretvorimo u društvo velike socijalne nepravde i siromaštva – dodala je Jerković Kraljić.Fokus rada Odbora za zapošljavanje i socijalne politike bit će cjenovna priuštivnost javnog stanovanja, a to je tema kojoj će se u svom novom mandatu posebno posvetiti i Ursula von der Leyen, s obzirom na to da je mladim obiteljima diljem EU gotovo nemoguće kupiti nekretninu i priuštiti stanovanje. Rad na tom pitanju na plenarnoj je sjednici prošli tjedan najavio i novi hrvatski eurozastupnik Gordan Bosanac iz stranke Možemo!, koji u EP-u sjedi među Klubom zastupnika Zelenih, a također je zamjenski član EMPL-a.
No, Jerković Kraljić ističe da, iako je 2021. godine donešena rezolucija o važnosti priuštivog stanovanja, Europi sada treba nešto konkretnije.
– Možda je teško očekivati da će se dogoditi novi zakon, ali mogla bi se donijeti barem strategija EU-a na tu temu, koja nije obvezujuća, ali opet indirektno jest – kaže Jerković Kraljić.