
Od primjene novog zakona triput više odbijenih stranaca nego u 2024.

Broj zahtjeva agencija za privremeno zapošljavanje smanjen je za 70 posto u prva dva mjeseca primjene zakona
U dva mjeseca ove godine odbijeno je tri puta više zahtjeva za dozvole za boravak i rad stranih radnika nego tijekom cijele 2024. godine. Prema službenim podacima, u 2024. godini odbijeno je 5.674 zahtjeva, dok je ministar Davor Božinović nedavno izjavio da je od stupanja na snagu izmjena Zakona o strancima u samo dva mjeseca odbijeno čak 18 tisuća zahtjeva. U odnosu na isto razdoblje prošle godine, izdano je gotovo sedam tisuća dozvola manje.
Podaci MUP-a pokazuju da su u ožujku i travnju 2024. izdane 40.147 dozvole za boravak i rad, dok ih je u istom razdoblju ove godine izdano 33.773 – odnosno 6.374 manje. Međutim, situacija je bila drukčija uoči stupanja na snagu novog Zakona: u siječnju i veljači 2025. izdano je 34.440 dozvola, što je 1.715 više nego u istom razdoblju 2024.
Prema riječima ministra Božinovića, broj zahtjeva agencija za privremeno zapošljavanje smanjen je za 70 posto u prva dva mjeseca primjene zakona. U tom je razdoblju trajno ukinuto 63 licenci za autotaksi prijevoz, a digitalnim platformama naloženo je raskidanje suradnje s 24 agregatora. Policija je u dva mjeseca provjerila više od 15 tisuća vozila i 33.500 stranih radnika, pregledano je preko pet tisuća dokumenata radi provjere vjerodostojnosti, a utvrđeno je gotovo pet tisuća nepravilnosti i 2.885 prekršaja. Pod pojačanim nadzorom nalazi se 270 poslodavaca, a njih 115 je na tzv. crnoj listi.
Poslodavci, međutim, izražavaju nezadovoljstvo izmjenama zakona, osobito zbog dugotrajnog postupka izdavanja dozvola. S druge strane, Ministarstvo unutarnjih poslova tvrdi da je prosječno trajanje obrade zahtjeva oko dva mjeseca. Također, navode da je oko 66 posto odbijenih zahtjeva rezultat toga što poslodavci nisu ispunjavali uvjete za pozitivno mišljenje sukladno članku 99. Zakona o strancima.
Izmjene Zakona o strancima stupile su na snagu 15. ožujka, a cilj im je sustavnije regulirati zapošljavanje stranih radnika i uvesti više reda u područje njihova boravka i rada. Zakon uvodi strože uvjete za smještaj radnika i financijsko jamstvo koje poslodavac mora platiti državi ako odustane od radnika za kojeg je prethodno ishodovao dozvolu – u visini jedne prosječne bruto mjesečne plaće po radniku.
Stranog radnika više ne može zaposliti poslodavac koji je pravomoćno osuđen za kaznena djela iz područja radnih odnosa, socijalnog osiguranja ili opće sigurnosti, niti onaj koji ima dugovanja prema državi. Uveden je i uvjet minimalnog prometa u zadnjih šest mjeseci – deset tisuća eura mjesečno za pravne osobe, odnosno 15 tisuća eura ukupno za fizičke osobe. Zabranjeno je i obavljanje djelatnosti putem digitalnih platformi ako je poslodavac prethodno nezakonito zapošljavao strane radnike. Prema novim pravilima, dozvole za boravak i rad mogu se izdavati na razdoblje do tri godine, a za sezonski rad do devet mjeseci (prethodno šest). Također, strani radnici više ne smiju primati plaću manju od one koju primaju hrvatski državljani na usporedivim radnim mjestima.