Nakon što je jučer Hrvatska udruga poslodavaca opet ukazala na problem preniskih cijena lijekova na recept, što će rezultirati nestašicama lijekova u Hrvatskoj, već danas imamo vijest o ponovnoj nestašici Plivina antibiotika Klavocina. Kako je poznato, ovaj se lijek propisuje i kod upala dišnog sustava, a znamo da su respiratorne viroze već na veliko krenule. U Plivi kažu, razlog nestašice je – niska cijena.
Pliva je danas zbog razloga povezanih s proizvodnjom Hrvatskoj agenciji za lijekove (HALMED) prijavila nestašicu od 15. prosinca do 10. siječnja. U nestašici je Klavocin bid 875 mg + 125 mg tabletama, te Klavocin bid 400 mg + 57 mg/5ml praška za oralnu suspenziju, jedna bočica s praškom za pripremu 70 ml suspenzije i štrcaljkom. Prašak za suspenziju neće biti dostupan od 31. prosinca ove do 31. siječnja iduće godine.
Klavocin sadrži djelatne tvari amoksicilin i klavulansku kiselinu te se koristi za liječenje infekcija srednjeg uha i sinusa, dišnih i mokraćnih puteva, kože i mekih tkiva te kostiju i zglobova. Ovaj antibiotik se često propisuje za bakterijske upale kod djece i odraslih.
- Problemi u globalnim lancima opskrbe na žalost zadnje dvije godine rezultiraju potrebom proizvođača pojedinih aktivnih supstancija i lijekova da nekim tržištima dodjeljuju ograničene količine proizvoda. Na odluku o alokaciju proizvoda na pojedino tržište utječe veličina tržišta, kao i cijena lijeka određena od strane regulatorne agencije. Iako smo tražili dodatno povećanje cijene za Klavocin kako bi osigurali prioritizaciju tržišta Hrvatske, ona nije odobrena od strane regulatora - pojašnjavaju u Plivi.
Poručuju da su svjesni problema, te sa sa svim odgovornim dionicima rade na brzom otklanjaju uzroka nestašica.
- Napominjemo da je očekivana nestašica prijavljena Hrvatskoj agenciji za lijekove i medicinske proizvode s očekivanim početkom sredinom to jest krajem prosinca, kako bi se mogao osigurati isti lijek drugih proizvođača za pacijente u Hrvatskoj. Na tržištu su dostupne alternativne terapije za pacijente, a normalizaciju opskrbe, nakon kratkotrajnih nestašica krajem prosinca i početkom siječnja, očekujemo krajem siječnja 2024. kada bi svi oblici Klavocina trebali biti dostupni u dovoljnim količinama - kažu za Lider iz Plive.
Naime, dok im dramatično rastu svi ulazni troškovi, proizvođači lijekova zbog aktualnih propisa ne smiju dizati cijene finalnih proizvoda. Politika referenciranja i konstantnog snižavanja cijena generike u zadnjih 12 godina u Europi ključan je uzrok gašenja lijekova čija se proizvodnja više ne isplati, i to je dovelo do nestašica koje su eskalirale već prošle zime. Pliva je pred 20 godina imala 26 antibiotika u portfelju, sad ih je samo 4. Nestašica Klavocina i prošle i ove zime dio je ove priče.