Biznis i politika
StoryEditor

Participativni modeli: Jedinice spore, građani skeptični

28. Prosinac 2024.
Volonterski rad, radne akcije, kulturne manifestacije, pa i predlaganje rješenja za aktualne probleme, mogućnosti su da građani aktivno sudjeluju u razvoju svog okružja. Mogu i tvrtke. Potonje se doimaju zainteresiranije

Osim djelovanja političara, aktivnost ljudi u stvaranju boljih uvjeta za život jedan je od ključnih načina građanske participacije u jedinicama lokalne i regionalne samouprave. Volonterski rad, radne akcije, kulturne manifestacije ili čak predlaganje rješenja za aktualne probleme mogućnosti su da građani aktivno sudjeluju u razvoju svog okružja. Prilike su to, naravno, i za međusobno povezivanje i druženje. Kao primjer grada u kojemu je istaknuta građanska participacija izdvaja se Novska, koja je nedavno proslavila Dan grada tradicionalnom manifestacijom ‘Lukovo u Novskoj‘. U realizaciji manifestacije volonterski je sudjelovalo mnogo građana – otprilike 370 sudionika odjevenih u autentične kostime iz devetnaestog i dvadesetog stoljeća oživilo je povijest Novske.

Jačanje lokalnog identiteta

Međutim, da bi takva manifestacija uspjela i da bi naposljetku privukla posjetitelje, organizacija sa sobom donosi i mnoge izazove: koordinaciju volontera, održavanje kvalitete programa različitim aktivnostima te osiguranje da svi sudionici imaju jasnu ulogu i odgovornosti, napominje gradonačelnica Novske Marija Kušmiš, a treba se također nositi s logistikom velikog broja posjetitelja i sudionika. U ‘Lukovu‘ je, naime, sudjelovao i velik broj obrtnika, OPG-ovaca i poduzetnika, a njihove su reakcije bile iznimno pozitivne.

image

Marija Kušmiš, gradonačelnica Novske

– Zajednica prepoznaje važnost takvih događaja u jačanju lokalnog identiteta, a poduzetnici ističu vrijednost koju takve manifestacije donose u obliku sve većeg broja posjetitelja i poslovnih prilika iz godine u godinu. Također, broj sponzora i pokrovitelja raste iz godine u godinu, a osim lokalnih kompanija ‘Lukovo u Novskoj‘ prepoznaju i one privatne koje posluju na nacionalnoj razini – objašnjava Kušmiš i dodaje da su građani Novske uključeni i u različite procese odlučivanja na lokalnoj razini.

– U sklopusavjetodavnih skupina i participativnih proračuna građani mogu iznositi svoje prijedloge za poboljšanje infrastrukture, obrazovnih i kulturnih programa. Ti procesi omogućuju građanima da aktivno pridonesu razvoju svoga grada i osiguraju da se njihove potrebe i želje uzimaju u obzir prilikom donošenja važnih odluka. Čitamo i ono što nam napišu na društvenim mrežama, i na taj način komuniciramo s njima – navodi Kušmiš.

Uloga tvrtki

A osim građana, u razvoju gradova i njihovih okolnih mjesta važnu ulogu imaju kompanije koje na tom području posluju. Bilo da je riječ o takvim kulturnim događajima ili pak ekološkim inicijativama, revitalizaciji javnih prostora, sponzorstvima te društveno odgovornim projektima, mnoge kompanije na taj način ulažu u dobrobit lokalne zajednice. Uz, naravno, konkretnu korist stanovnicima, takav angažman također jača reputaciju tvrtke među sugrađanima, kupcima, suradnicima, pa i zaposlenicima. Stoga je taj spoj građanskog angažmana, odgovornog djelovanja kompanija i podrške institucija ključan u održivom razvoju lokalnih zajednica, budući da upravo pitanja održivosti sve češće određuju smjer razvoja gradova.

Na poticanju ekološke svijesti i održivoga gospodarenja otpadom, primjerice, aktivno radi tvrtka Consultare iz Vrbovca, koja nudi konzultantske usluge za tvrtke i jedinice lokalne samouprave, ali i edukacije o gospodarenju biootpadom odnosno cjelokupnim organskim otpadom.

image

Marko List, direktor tvrtke Consultare

– Naša sponzorstva obuhvaćaju donacije edukativnih materijala poput bojanki, slikovnica i didaktičkih igračaka, čime pridonosimo edukaciji najmlađih o važnosti okoliša te pravilnog razvrstavanja i zbrinjavanja otpada. Osim materijalne potpore, na raznim ekološkim festivalima, skupovima i predstavljanjima dijelimo svoje znanje i iskustvo iz područja gospodarenja biootpadom, čime educiramo građane i širimo svijest o važnosti kružnoga gospodarstva. Također, Consultare redovito pruža financijsku potporu raznim udrugama na području Hrvatske koje dijele naše vrijednosti i posvećenost očuvanju okoliša. Dugogodišnjim sponzorstvom Volonterskog centra Zagreb, primjerice, podupiremo razvoj volonterstva i građanske odgovornosti, a suradnja sa Savezom izviđača Hrvatske omogućava nam da osnažimo mlade u razvijanju vještina i svijesti o ekološkoj odgovornosti – objašnjava Marko List, direktor Consultarea.

Participacija zaposlenika

Nešto južnije, u okolici Splita, Cemex Hrvatska primjer je tvrtke koja za svoje područje Kaštelanskog zaljeva u kojemu djeluje podupire obrazovanje i razvoj sposobnosti za zapošljivost, održivu i otpornu infrastrukturu, društveno poduzetništvo i inovacije te kulturu zaštite okoliša, zdravlja i sigurnosti. U skladu s time pokreće vlastite, ali još češće suradničke projekte s različitim skupinama dionika, od udruga i klubova do donositelja odluka na svim razinama vlasti, napominje Branko Mozara, voditelj javnih poslova i društvenog utjecaja Cemexa Hrvatska.

image

Branko Mozara, Cemex

– Primjerice, s gradovima iz svoje zajednice ostvarujemo dugogodišnju suradnju na projektima koji donose vrlo konkretne koristi našim sugrađanima, od rješavanja prometne i komunalne infrastrukture do ulaganja u obrazovni i društveni sadržaj. Tako smo u posljednjih nekoliko godina zajednički uredili obalu plaže Gojača u Kaštel Sućurcu, postavili sunčanu elektranu koja će omogućiti energetsku neovisnost trima udrugama koja se koriste tamošnjim objektom te pustili u rad sunčanu elektranu na objektu HNK-a Jadran. U Cemexu smo još financirali i izradu projekata za postavljanje sunčanih elektrana na objektima organizacija poput lokalnih vrtića, škola i sportskih klubova, želeći im olakšati ulazak u korištenje energije iz obnovljivih izvora. Jedna od njih je elektrana na krovu Dječjeg vrtića Salona u Sv. Kaji, čiju smo gradnju financirali zajednički s Gradom Solinom, a trenutačno je u pimaobnom radu. Osim toga, s Gradom Kaštelima otvorili smo prvo reciklažno dvorište za građevni otpad u Splitsko-dalmatinskoj županiji, uredili novo dječje igralište u Kaštel Sućurcu, sagradili betonsko autobusno ugibalište te nogostup uz sjevernu ogradu svoje tvornice Sv. Juraj te unaprijedili prometnu regulaciju, što je povećalo sigurnost svih sudionika u prometu – navodi Mozara.

Osim toga, Cemex surađuje s mnogim školama u aktivnostima za podizanje svijesti o važnosti zaštite okoliša, sponzorira sportske klubove, a dodjeljuje i stipendije učenicima i studentima. Osim velikog broha projekata, na građansku participaciju potiče i svoje djelatnike.

– I naši zaposlenici mogu pridonositi svojim zajednicama i lokalnim potrebama sudjelujući u programu korporativnog volontiranja, unutar kojeg mogu i za trajanja radnog vremena uložiti svoje vještine, znanja i volju u pomaganje onima kojima je to najpotrebnije – objašnjava Mozara.

Dugi postupci

Međutim, unatoč najboljim namjerama još je mnogo izazova u suradnji tvrtki s jedinicama lokalne i regionalne samouprave, ali i građanima. Na primjer, neki od problema su administrativna složenost i tromost birokratskog aparata, ističe List.

– Iako su mnoge općine i gradovi zainteresirani za provedbu održivih projekata, često se suočavamo s dugim postupcima odobravanja i nedostatkom jasno definiranih procedura. To nerijetko usporava realizaciju projekata i stvara neizvjesnost u pogledu rokova i potrebnih resursa. Nadalje, financijska ograničenja s kojima se suočavaju lokalne jedinice često onemogućavaju dugoročno planiranje i održavanje ekoloških inicijativa. Katkad manjka koordinacije među različitim odjelima unutar lokalnih vlasti, što otežava provedbu složenijih i međusektorskih inicijativa – objašnjava List.

Novca nikada dosta

Što se, pak, tiče suradnje s građanima, nedostatak svijesti i edukacije o održivom gospodarenju još je prisutan. Iako se ta svijest polako razvija, i dalje postoji otpor prema promjenama u svakodnevnim navikama, napominje List, a dodaje i da su građani često skeptični prema projektima. Zbog toga je Consultareov cilj edukacija, osobito djece i mladih, jer, kako kaže List, oni su ‘nositelji budućih promjena i ključni za uspjeh održiva razvoja‘.

– Motivira nas potreba za jačanjem društvene povezanosti i solidarnosti. Financijskim sponzorstvima udruga poput Volonterskog centra Zagreb i Saveza izviđača Hrvatske podupiremo razvoj volonterstva, građanske odgovornosti i društvenog angažmana. Vjerujemo da društveno odgovorne inicijative, pogotovo one koje povezuju ljude različitih dobnih skupina, obrazovanja i interesa, pridonose izgradnji snažnijih zajednica u kojima se pojedinci međusobno podupiru i zajedno rade na ostvarenju pozitivnih promjena – smatra List.

Kad su pitanju manifestacije poput ‘Lukova u Novskoj‘, ali i bilo koja druga potreba ili projekt, Kušmiš ističe da financijskih sredstava ‘nikad nije dovoljno‘ s obzirom na to koliko njihov tim ima ideja. Najviše pak nedostaje vremena za pripremu svega što bi htjeli, priznaje Kušmiš, no napominje da i financijama i vremenu pokušavaju doskočiti.

Govoreći o izazovima, Mozara ističe da su oni ‘za proizvodnu industriju uvijek prisutni, posebno u krajevima koji se sve više okreću turizmu‘.

– Zato stalno razgovaramo sa svojim dionicima u zajednicama, i donositeljima odluka i susjedima, kako bismo zajednički razvijali dobre projekte i rješavali nedoumice ako se pojave. U tome smo uvijek otvoreni i imamo dedicirane ljude, specijaliste za društveni utjecaj, čiji je posao njegovati odnose u našim zajednicama i suradnički rješavati izazove – objašnjava Mozara.

04. siječanj 2025 20:58