Biznis i politika
StoryEditor

Pod udar skupljeg plina doći će sjever Europe

24. Siječanj 2025.
LNG spremište
Čini se kako upozorenja HUP-a nisu bila opravdana jer je zima u Europi prilično blaga što umanjuje opasnost od nestašica

Unatoč stanju popunjenosti skladišta plina Okoli, čiji je kapacitet s jučerašnjim danom iznosio 41 posto, bojazan od poskupljenja plina koju je prošlog tjedna izrazio HUP ipak nije opravdana. Naime, kako su nas upozorili energetski stručnjaci s kojima smo razgovarali, zima u Europi je blaga i to umanjuje opasnost od krize zbog prekida opskrbe ruskim plinom, a burzovne aktivnosti i dalje su povoljne. To ukazuje da bi eventualno sjever Europe i zemlje koje se snažnije oslanjaju na energent kojeg Ukrajina više ne želi propuštati na zapad, mogle doći pod udar poskupljenja.

– Otkad je plin na tržištu, ne može biti riječi o kontroli cijena. Jedino što je preostalo državi je da brine o skladištu plina. Plin se u skladište punio po relativno niskim cijenama i sigurno se skladište praznilo zbog potražnje, kad su cijene bile povoljne. Zaustavljanjem protoka plina kroz Ukrajinu, za očekivati je da će povećan uvoz LNG-a dovesti sjever europe pod udar cijena. Prvenstveno o sjeveru govorimo, jer se jug opskrbljuje i plinovodom s drugih odredišta – rekao nam je energetski stručnjak Davor Štern.

Iz stručnih krugova objasnili su da se Okoli punio po povoljnijim cijenama nego sad kad se prazni, te da se sad u praksi razlikom u cijeni ostvaruje profit koji se može upotrijebiti da se po potrebi skladište opet popuni. U tom smislu povoljna je blaga zima zbog koje su cijene plina danas na oko 50 eura po MWh na austrijskoj plinskoj burzi, a plinski futuresi za iduće tromjesečje su i nešto niži.

– Nakon izbora u SAD jasno je da se ukidaju zelena ograničenja na bušenja i može se očekivati veća proizvodnja fosilnih goriva, i nafte i plina, odnosno veće količine energenata na tržištu i nešto niža cijena. Realno je procijeniti da cijene neće divljati i da moraju ići prema dolje. Mi ovdje smo davno procijenili da je cijena vađenja plina četiri eura na kontinentu Hrvatske, a deset na Jadranu. Zamislite onda kolika je na velikim nalazištima u Iraku, Rusiji ili Siriji, ne može biti veća od tri eura. A tehnologije su danas i puno efikasnije i dostupnije – rekao je naš sugovornik.

Zbog opskrbe LNG-om zahvaljujući izgradnji terminala u Omišlju, blagoj zimi i povoljnime trendovima na tržištu, nema bojazni od značajnog poskupljenja plina. Naravno, osim ako izbije globalna geopolitička kriza. U tom slučaju otpadaju sve prognoze zasnovane na ekonomskim parametrima.

27. siječanj 2025 12:24