Biznis i politika
StoryEditor

Poljoprivredna komora: Naš dopis OPG-ima nije bio lažan

10. Prosinac 2024.
Mladen Jakopović

Hrvatska poljoprivredna komora (HPK) demantira jučerašnje napise u nekim medijima koji su objavili tekst pod nazivom ‘Nova internetska prijevara, na meti su OPG-i‘. U tom se tekstu sugerira kako je dopis HPK upućen poljoprivrednicima na njihove mail adrese tzv. ‘pishing napad‘ (internetske prijevare u vidu lažnih e-poruka koje izgledaju kao da su ih poslale legitimne organizacije). Međutim, u HPK-u to demantiraju i tvrde da je dopis zaista upućen poljoprivrednicima s pozivom da plate zaostale članarine.

U demantu se ističe da su objavom takvog teksta povrijeđena prava i interesi HPK te se u javnosti šire lažne informacije usmjerene na rad Komore. Naglašavaju kako se radi o originalnom dopisu upućenom poljoprivrednicima za plaćanje članarine, dok se predmetnim tekstom sugerira kako se radi o Internet prevari, na koji poljoprivrednici ne bi trebali nasjesti.

‘Zakon o HPK je jasan i jasno definira tko je obavezan plaćati članarinu. Godišnju članarinu u visini od 9,60 eura, što je nekadašnjih 72 kune, odredila je država. HPK mora učiniti sve da se ista naplati, na što nas je upozorila i Državna revizija jer će se u suprotnom smatrati da nismo zaštitili instituciju. Ujedno, donesena je i odluka Upravnog odbora Komore da će se pokušati naplatiti dugovanja. Podsjećamo kako smo slali podsjetnike, molili ljude da plate članarinu, apelirali i na brojnim konferencijama i izjavama u medijima, ali bezuspješno jer se 35 tisuća ljudi oglušilo na plaćanje članarine‘, navodi predsjednik HPK Mladen Jakopović.

On ističe da je iznos koji potražuje HPK spomenutih 9,60 eura. Iznos od dodatnih 20 eura, koje su oni koji nisu platili članarinu dužni pokriti, trošak je odvjetnika prema odvjetničkoj tarifi. U nastavku poručuje kako je Ministarstvo poljoprivrede donijelo takav zakon koji ne odgovara ni samoj HPK i čije je izmjene, među njima i iznos članarine, tražila Komora u nekoliko navrata. ‘I sami smo isticali da nije isti onaj tko ima ekonomsku veličinu poljoprivrednog gospodarstva 3.000 i onaj s 30.000 EVPG, ali je Ministarstvo stava - jedan član, jedan glas‘ poručuju iz Komore.

Zakon je donesen 2018. godine, a Državna revizija je upozorila HPK i na neplaćanja članarine od 2021. do 2024 godine. Međutim, kako navode u HPK, za spomenuto razdoblje Agencija za plaćanja u poljoprivredi nije bila dostavila popis poljoprivrednika, pa zbog toga niti HPK nije imao mogućnost ikome slati uplatnice.

21. prosinac 2024 21:04