Propadanja američkih startupova porasla su za 60 posto tijekom prošle godine jer osnivači ostaju bez novca prikupljenog tijekom procvata tehnološkog sektora i porasta ulaganja 2021. i 2022. godine, prenosi Financial Times. Naime, unatoč svim investicijama u umjetnu inteligenciju, prema podacima tvrtke Carta, zatvaranja startup tvrtki u najvećem globalnom gospodarstvu oštro rastu, a broj stečajeva kod startupova je sedam puta veći nego 2019. godine.
Fintech Tally posljednja je ‘žrtva‘ u SAD-u. Ovaj startup star je devet godina, a 2022. godine procijenjen je na 855 milijuna dolara, no prošlog je tjedna njegov osnivač Jason Brown na LinkedInu objavio da tvrtka ‘nije u mogućnosti osigurati potrebna sredstva za nastavak poslovanja‘ što ju je dodalo na popis nekada uspješnih startupova koji su propali u proteklih godinu dana. Na istoj se listi nalaze i live-streaming platforma Caffeine, AI startup Olive te logistička tvrtka Convoy. Olive i Convoy 2022. godine su bile procjenjene na oko četiri milijarde dolara. Također, u studenom je bankrotirala coworking tvrtka i nekadašnji jednorog WeWork koja je 2021. izašla na burzu.
Neuspjesi startupova ubrzali su se rastom kamatnih stopa od 2022. godine otkada su se VC ulaganja u tvrtke u ranoj fazi smanjila, a cijelu situaciju uzburkao je i kolaps Silicon Valley banke. Američki startupovi zapošljavaju oko četiri milijuna ljudi pa mnoge brine i rizik prelijevanja na ostatak gospodarstva ako se porast stečajeva ne uspori.
Peter Walker iz tvrtke Carta za FT je izjavio da su startupovi u protekle dvije godine smanjili svoje troškove kako bi preživjeli čime su žrtvovali i vlastiti rast što se protivi nekadašnjim uvjerenjima osnivača da prvo treba rasti pa onda ostvariti profitabilnost. No nije ulaganje iz fondova stalo samo za startupove u ranoj fazi razvoja. Presušili su i IPO-ovi, a smanjene su i aktivnosti spajanja i preuzimanja u SAD-u. Sve to sprječava i VC fondove da vrate kapital institucionalnim investitorima što na kraju utječe i na buduće prikupljanje kapitala.
Vrijedi spomena da poteškoće u prikupljanju kapitala ne vrijede za sve sektore jednako pa tako startupovi koji rade na razvoju umjetne inteligencije u bilo kojem smislu bez problema mogu mnogo brže prikupiti financijska sredstva za daljnji razvoj nego tvrtke iz drugih sektora iako propast Olivea, AI startupa iz područja zdravstva daje naslutiti da i tu treba biti oprezan. Ova tvrtka suočila se s financijskim poteškoćama tijekom 2022. godine kada je objavila i da je otpustila oko 450 zaposlenika jer su ‘brzi rast i nedostatak fokusa‘ itekako napravili probleme uslijed manjka financijskih sredstava. Olive je potom u veljači prošle godine ukinula još 200 radnih mjesta, a stečaj su proglasili u studenom.
Na kraju, vrijedi napomenuti da su američki startupovi koji rade na razvoju umjetne inteligencije u prvoj polovici ove godine prikupili preko 100 milijuna dolara investicija. Globalno ta brojka iznosi preko 35,5 milijardi dolara.