
Porezne promjene nisu zaustavile rast privatnog smještaja

U travnju ove godine bilo je registrirano 112 tisuća iznajmljivača, dok ih je u istom mjesecu lani bilo oko 108 tisuća
Iako su pojedine udruge iznajmljivača najavljivale da će izmjene zakona i povećanje poreza na turistički najam dovesti do smanjenja broja legalnih iznajmljivača te potaknuti rad na crno, najnoviji podaci o broju kreveta u obiteljskom smještaju ne potvrđuju takve prognoze.
Prema podacima Hrvatske turističke zajednice (HTZ), u travnju ove godine bilo je registrirano 112 tisuća iznajmljivača, dok ih je u istom mjesecu lani bilo oko 108 tisuća. Sukladno tome, povećao se i broj kreveta u privatnom smještaju – u travnju ih je bilo oko 656,6 tisuća, što je za 15 tisuće više nego godinu dana ranije.
Međutim, zanimljiv trend uočava se kada se analiziraju mjesečni podaci: broj kreveta i iznajmljivača sezonski varira – nakon ljeta, u zimskim mjesecima, broj prijava pada, dok vrhunac dostiže u kolovozu. Taj obrazac potvrđuju i u HTZ-u.
- Vezano za prijave i odjave objekata, svake je godine primjetan identičan trend da određen broj iznajmljivača s okončanjem ljetnog dijela turističke godine odjavljuje objekte te ih ponovno prijavljuje na godinu. Na takav način vidimo da je broj iznajmljivača i objekata/kreveta najveći u vrhuncu ljeta, odnosno u kolovozu. Naravno, činjenica da neki ostaju kontinuirano registrirani ne znači da i rade tijekom cijele godine, a pritom je važno ukazati i na kontinuirani trend općeg povećanja ponude obiteljskog smještaja.
Međutim, kada se sve zajedno stavi u određeni kontekst, možemo zaključiti kako udjel iznajmljivača koji svake godine rade prijave i odjave nije jako velik pa je tako lani u samom vrhuncu sezone bilo registrirano otprilike osam posto više obveznika nego na samom početku godine, dok ih je u vrhuncu sezone u odnosu na sam kraj godine bilo oko tri posto više - kažu iz Hrvatske turističke zajednice.
Nije moguće izbjeći godišnji porez
S obzirom na to da se paušalni porez na turistički najam plaća kvartalno, pojavila se pretpostavka da iznajmljivači odjavljuju djelatnost zimi i ponovno je prijavljuju u proljeće kako bi izbjegli dio poreznih obveza. No, prema tumačenju Porezne uprave, takvom taktikom nije moguće izbjeći plaćanje godišnjeg poreza.
- Ukoliko porezni obveznik temeljem rješenja nadležnog ureda o prestanku trajno odjavi djelatnost u četvrtom kvartalu, bit će dužan platiti poreznu obvezu za prva tri kvartala te kalendarske godine. Međutim, ukoliko porezni obveznik nakon odjave djelatnosti, u istom ili sljedećem poreznom razdoblju ponovno prijavi istu djelatnost za isti objekt utvrdit će mu se porezna obveza za cijelo porezno razdoblje (i za vrijeme kada je djelatnost bila odjavljena) budući da nije došlo do trajne odjave djelatnosti, te se utvrđena obveza poreza na dohodak od obavljanja djelatnosti iznajmljivanja i organiziranja smještaja u turizmu smatra godišnjom. Dakle, u takvom slučaju nije moguće izbjeći plaćanje godišnje porezne obveze - objasnili su iz Porezne uprave.
Objašnjenje misterija zimskih odjava i proljetnih prijava iznajmljivača dala je Barbara Marković, predsjednica Hrvatske udruge obiteljskog smještaja, koja je objasnila da dio iznajmljivača po završetku sezone odjavljuje apartmane kako bi manje platili komunalne račune i druge pristojbe jer su izračunali da im se više isplatiti platiti odregsitraciju nego te račune.
Apartmane ponovno prijavljuju prije sezone. Prema njezinoj procjeni, broj objekata u obiteljskom smještaju i dalje će rasti, ali vjerojatno nešto sporijim tempom, ponajprije zbog nove zakonske odredbe kojom se onemogućuje iznajmljivanje apartmana u stambenim zgradama bez suglasnosti susjeda.



