Biznis i politika

SAD izgubio najviši kreditni rejting od sve tri najveće agencije

Nakon Fitcha i S&P Globala, i Moody's je snizio kreditni rejting Sjedinjenih Američkih Država, zbog rastućeg proračunskog deficita i duga

Agencija Moody's Ratings snizila je u petak kreditni rejting Sjedinjenih Američkih Država s najvišeg Aaa na Aa1, čime je SAD izgubio i posljednji A rejting kod velikih rejting agencija. Naime, agencija Fitch Ratings u kolovozu 2023. snizila je SAD-u rejting na AA+, dok je S&P Global Ratings još 2011. godine smanjio američki rejting s AAA razine i tada ga je američko Ministarstvo financija oštro kritiziralo. Ulagači su trenutno zabrinuti da će rastući američki dug i proračunski deficit dodatno negativno utjecati na gospodarstvo te da će se troškovi zaduživanja dodatno povećati.

– Iako prepoznajemo značajne ekonomske i financijske snage SAD-a, vjerujemo da one više ne uravnotežuju u potpunosti pad fiskalnih pokazatelja – napisao je Moody's u objavi, a za rastuće proračunske deficite, za koje se ne vide znakovi smanjenja, okrivio američku administraciju i Kongres.

Kako prenosi Bloomberg, Bijela kuća u petak je taj potez opisala kao političku odluku. Steven Cheung, glasnogovornik predsjednika Donalda Trumpa, u objavi na X-u optužio je Marka Zandija, ekonomista Moody's Analyticsa, da je dugogodišnji kritičar politika administracije.

– Nitko ne shvaća ozbiljno njegovu 'analizu'. Više se puta dokazalo da nije u pravu – naveo je Cheung, iako je Moody's Ratings zasebna grupa od Moody's Analyticsa.

Zastrašujući troškovi

Nakon ove vijesti, na svim glavnim financijskim tržištima prinosi na desetogodišnje državne obveznice porasli su na čak 4,49 posto, a burzovni fond koji prati S&P 500 pao je za 0,6 posto.

Deficit saveznog proračuna trenutno iznosi gotovo dva bilijuna dolara godišnje ili više od 6 posto bruto domaćeg proizvoda. Taj će se deficit zbog carinskog rata dodatno povećati jer državna potrošnja obično raste kada se ekonomske aktivnosti usporavaju. Ukupna razina američkog duga već je premašila veličinu gospodarstva, i to nakon zaduživanja tijekom pandemije koronavirusa. Više kamatne stope u posljednjih nekoliko godina također su povećale troškove servisiranja državnog duga.

U svibnju je američki ministar financija Scott Bessent, koji je istaknuo prinose desetogodišnjih obveznica kao ključnu metriku, upozorio zakonodavce da se SAD nalazi na neodrživoj putanji.

– Brojke duga su doista zastrašujuće, a kriza bi uključivala nagli zastoj gospodarstva jer bi krediti nestali – rekao je Bessent, dodajući da je 'posvećen tome da se to ne dogodi'.

Vijest o smanjenju rejtinga došla je u trenutku kada su američki zastupnici u petak radili na unapređenju Zakona o smanjenju poreza i zapošljavanju iz 2017., koji bi američki proračun mogao koštati prema nekim procjenama 3,8 bilijuna (ne milijardi) dolara tijekom sljedećeg desetljeća. Međutim, konzervativci su se zbog zabrinutosti oko tih velikih troškova usprotivili Trumpu i blokirali donošenje zakona.

Da je vrijeme snižavanja rejtinga 'vrlo čudno', s obzirom na to da je Kongres usred donošenja zakona, naglasio je Joseph Lavorgna, koji je radio u Nacionalnom ekonomskom vijeću Bijele kuće u prvoj Trumpovoj administraciji. Omjer duga i BDP-a od sto posto također 'nije neobičan' u svijetu, rekao je Lavorgna, trenutno glavni američki ekonomist u tvrtki SMBC Nikko Securities. Dodao je i da je SAD najbrže rastuća industrijalizirana država i ima najbolju produktivnost po glavi stanovnika, tako da snižavanje ocjene prema njegovom mišljenju nema smisla.

Dug će nastaviti rasti

Ipak, Moody's očekuje da će se savezni deficiti povećati i dosegnuti gotovo devet posto BDP-a do 2035., u odnosu na 6,4 posto u 2024., uglavnom zbog povećanih kamata na dug, rastuće potrošnje na socijalne naknade i relativno niskog generiranja prihoda. Također, Moody's veće prinose na državne obveznice smatra faktorom koji šteti fiskalnoj održivosti SAD-a. Štoviše, prinosi između četiri i pet posto blizu su razina koje su prevladavale prije 2007. godine i financijske krize koja je uslijedila.

No, Moody'sova odluka o snižavanju kreditnog rejtinga SAD-a nije došla iznenada; proces je započeo još u studenom 2023. godine, kada je agencija promijenila izglede američkog rejtinga sa 'stabilnih' na 'negativne', iako je tada za SAD zadržala najvišu ocjenu Aaa. Uobičajeno je da nakon takve promjene izgleda u roku od 12 do 18 mjeseci uslijedi konkretna akcija, što se sada i dogodilo.

Lider digital
čitajte lider u digitalnom izdanju