Biznis i politika
StoryEditor

Saša Drezgić: Cilj nam je stvoriti fakultet od europske važnosti

04. Svibanj 2025.
Saša Drezgić, dekan Ekonomskog fakulteta u Rijeci
U protekle smo tri godine uspostavili sustav koji se temelji na poštovanju propisa, transparentnosti i odgovornosti

Analizirati, prognozirati, pa onda i komentirati politički, ergo i ekonomski rollercoaster koji globalni svijet vozi od 2020., mogu samo oni koji su ekonomska znanja crpili s izvora ‘izvan kutije‘. Domaći se ekonomski fakulteti, državni i privatni, baš i ne kite pridjevima takve vrste, no riječki je na dobrome putu. Njegov dosadašnji dekan Saša Drezgić u travnju je dobio još jedan mandat, što potvrđuje da je u tri godine uspio ne samo popeglati stanje iza prethodnika osumnjičenog za malverzacije nego i fakultet gurnuti prema tržištu, EU fondovima, AI-ju i brzim prilagodbama tržištu rada. Kako, otkriva nam u razgovoru.

Tri su ključne točke vašeg programa od 2025. do 2028. izvrsnost, financijska održivost i – zakonitost. Zar još ima potrebe naglašavati nešto što se podrazumijeva?

– Te tri točke nisu bile deklarativne smjernice, nego konkretni operativni ciljevi. Izvrsnost smo postavili kao standard na svim razinama, u znanstvenom radu, nastavi, upravljanju i suradnji s okružjem. Uspostavili smo sustav poticanja objava u časopisima visoke vidljivosti, povećali broj međunarodnih projekata i suradnji te razvili mehanizme podrške karijernom razvoju studenata i nastavnika. Promjene u kurikulima, veća fleksibilnost i uvođenje novih sadržaja (AI, ESG, digitalna ekonomija) konkretni su rezultati te orijentacije. Financijska se održivost temeljila na diverzifikaciji prihoda, s naglaskom na rast prihoda iz EU fondova, međunarodnih suradnji i projekata. Umjesto rezanja racionalizirali smo troškove kako bismo više ulagali u razvoj. I treće, zakonitost se često podrazumijeva, ali prethodni je mandat pokazao koliko je njezina konkretna primjena ključna za opstanak i razvoj institucije. U protekle smo tri godine uspostavili sustav koji se temelji na poštovanju propisa, transparentnosti i odgovornosti. Tako smo zaustavili negativne prakse i postavili temelje zakonitog poslovanja. U novi mandat ulazimo s ciljem da se ti standardi dodatno institucionaliziraju. Želimo da zakonitost postane neupitni dio kulture upravljanja, temelj na kojem se grade izvrsnost i financijska održivost.

Dobra se energija stvara i dobrim, pravednim šansama za sve zaposlene. Koliko je (i) to fokus?

– Pravednost je temeljna vrijednost našeg upravljanja. Svi moraju imati jednake šanse za razvoj. Uveli smo sustave raspodjele zadataka i otvorene komunikacije. Posebno podupiremo one u zahtjevnijim životnim okolnostima. Objektivnost u odlučivanju ostaje prioritet. Angažirali smo i umirovljene stručnjake uz jednake uvjete. Pravedno radno okružje povećava motivaciju. Kombinacija etike i izvrsnosti ključ je uspjeha. Pravednost nije dodatak, već uvjet kvalitetna rada. Ona stvara povjerenje i sigurnost među zaposlenicima.

Koja je onda suštinska razlika između programa ‘23. – ‘25. i ‘25. – ‘28.?

– Prvi je mandat obilježen potrebom za konsolidacijom, stabilizacijom sustava, osiguravanjem zakonitosti u poslovanju i uspostavom institucionalne kohezije. U tom smo se razdoblju fokusirali na izgradnju temelja: jačanje upravljačkih mehanizama, redefiniranje procedura, racionalizaciju resursa i izgradnju povjerenja unutar kolektiva. Postavljeni su jasni standardi zakonitosti, odgovornosti i transparentnosti, a započeti su i važni iskoraci prema internacionalizaciji i povezivanju sa zajednicom. Program za razdoblje 2025. – 2028. nije puka nadogradnja prethodnog, već strateški zaokret u smjeru izvrsnosti i globalne prepoznatljivosti. Usmjereni smo na razvoj next-gen obrazovanja, snažniju primjenu umjetne inteligencije i digitalnih tehnologija, uvođenje mikrokvalifikacija te međunarodno umrežavanje putem zajedničkih programa, projekata i akademske mobilnosti. Kurikuli postaju fleksibilniji i modularni, a nastavni proces više usmjeren na interdisciplinarno i iskustveno učenje. Povećavamo ulaganja u znanstvenu infrastrukturu, potičemo međunarodne projekte i zapošljavanje istraživača na kompetitivnim izvorima financiranja. Cilj je novog programa pozicionirati fakultet kao istraživačko-obrazovni centar od europske važnosti, s izraženom ulogom u razvoju gospodarstva, društva i znanosti. Više ne govorimo o održavanju sustava, već o iskoraku – o liderskoj ulozi u obrazovanju budućnosti. To je prijelaz iz faze konsolidacije u fazu vizionarskog razvoja.

Zato je u programu izrazito naglašena izvrsnost?

– Da, jer izvrsnost znači najviše standarde u svemu, u znanosti, nastavi, upravljanju. Ona uključuje radove u vrhunskim časopisima, međunarodne projekte, vrhunski kadar. Kurikuli se revidiraju, metode nastave osuvremenjuju. Povećana je podrška studentima putem mentorstva i savjetovanja. Internacionalizacija i transparentnost dodatno jačaju kvalitetu. Svaki član zajednice treba imati uvjete za maksimalni razvoj. Izvrsnost nije povlastica nego obveza prema javnosti. To je osnova održivosti svake moderne institucije.

Cijeli razgovor pročitajte u tiskanom ili digitalnom izdanju poslovnog tjednika Lider.

Članak je dostupan u tiskanom 
i digitalnom izdanju Lidera
04. svibanj 2025 12:32