Biznis i politika
StoryEditor

Šefovi farmaceutskih tvrtki pozivaju EU na povećanje cijena lijekova

23. Travanj 2025.
lijekovi, skupi lijekovi, farmaceutska industrijafoto Shutterstock
Iako lijekovi zasad nisu uključeni u američke carinske mjere, administracija predsjednika Donalda Trumpa bi ih mogla uvesti na listu

Vodeći ljudi europskih farmaceutskih kompanija pozvali su Europsku uniju da poveća cijene lijekova, približavajući ih znatno višim američkim razinama, tvrdeći da bi to potaknulo inovacije i spriječilo odljev investicija prema SAD-u.

Izvršni direktor Novartisa Vas Narasimhan i njegov kolega iz Sanofija Paul Hudson pozvali su Europsku komisiju da odredi ciljanu razinu potrošnje za lijekove i cjepiva kako bi se, kako navode, ‘pravedno nagradile inovacije‘. Prema procjenama američke vlade, Sjedinjene Američke Države plaćaju gotovo tri puta više za brendirane i generičke lijekove u usporedbi s drugim usporedivim državama, prenosi Financial Times.

Farmaceutski dužnosnici predlažu da EU uvede europski cjenovni benchmark koji bi bio ‘u rasponu američkih neto cijena‘, uz mogućnost korekcija putem rabata za pojedine zemlje članice.

Narasimhan i Hudson upozoravaju da niže cijene u EU umjetno ograničavaju rast farmaceutskog tržišta i predstavljaju ‘jasan negativan poticaj za inovatore‘. Citirajući podatke prema kojima 30 posto lijekova odobrenih u SAD-u nije dostupno u Europi ni dvije godine kasnije, pozivaju Komisiju da hitno djeluje. U suprotnom, upozoravaju, europska biomedicinska industrija bi mogla ući u fazu pada uz ubrzano preseljenje kompanija izvan europskog kontinenta.

A napetosti dodatno pojačava prijetnja američkim carinama. Iako lijekovi zasad nisu uključeni u najnovije američke carinske mjere, administracija predsjednika Donalda Trumpa pokrenula je analizu koja bi mogla rezultirati njihovim uvođenjem. Industrija u međuvremenu žurno najavljuje velika ulaganja u SAD kako bi spriječila moguće sankcije.

Američka ulaganja rastu, Europa zaostaje

Primjerice, švicarski Roche je ovog tjedna najavio da će u idućih pet godina uložiti 50 milijardi dolara u SAD-u, istaknuvši da mu je cilj da izvoz farmaceutskih proizvoda nadmaši uvoz. Roche u SAD-u zapošljava 25 tisuća radnika u 13 proizvodnih pogona i 15 centara za istraživanje i razvoj i ulaganje potvrđuje da mu je SAD važan, rekao je izvršni direktor Thomas Schinecker.

Kada novi i prošireni proizvodni kapaciteti krenu s radom, Roche će više lijekova izvoziti iz SAD-a nego što ih trenutno uvozi na američko tržište, naglašavaju u švicarskoj kompaniji. Ulaganjima će Roche proširiti proizvodne i distribucijske centre u Kentuckyju, Indiani, New Jerseyju i Kaliforniji. U Pennsylvaniji će pak izgraditi novi pogon za proizvodnju genskih terapija, a u Indiani tvornicu rješenja za kontinuirano praćenje koncentracije glukoze u krvi. Kompanija će izgraditi i novi pogon za proizvodnju lijekova za mršavljenje i osnovati centar za kardiovaskularna, bubrežna i metabolička istraživanja u Massachusettsu.

- Ulaganjem od 50 milijardi dolara tijekom idućih pet godina postavit ćemo temelje za novo razdoblje inovacija i rasta, na dobrobit pacijenata u SAD-u i diljem svijeta - izjavio je Schinecker, ne spominjući najavu Washingtona o mogućim carinama na uvoz lijekova.

Švicarski Novartis je pak obećao 23 milijarde dolara koje će uložiti u proizvodnju i istraživanje i razvoj lijekova u SAD-u. Novartis namjerava proširiti tri pogona i izgraditi još njih šest, a plan uključuje i novi centar za biomedicinsko istraživanje i inovacije u Kaliforniji koji bi trebao početi s radom 2028. ili 2029. godine.

- Ulaganja će nam omogućiti da dovedemo kompletan opskrbni lanac i ključne tehnološke platforme i da značajnom poboljšamo ionako snažne izglede za rast - rekao je izvršni direktor Novartisa Vas Narasimhan.

Američko je tržište za Novartis prioritet, naglasili su, napominjući da će najavljene 23 milijarde podići ukupni iznos ulaganja u idućih pet godina na 50 milijardi dolara.

Američki divovi Johnson & Johnson i Eli Lilly također su najavili značajna ulaganja a za razliku od njih, Sanofi zasad nije najavio velike projekte u SAD-u. Francuski predsjednik Emmanuel Macron pozvao je europske kompanije da privremeno obustave američka ulaganja dok Komisija ne izradi odgovor na moguće carine.

Ključno tržište

Prema podacima IQVIA Institute for Human Data Science, SAD čini između 40 i 50 posto globalne prodaje farmaceutskih proizvoda, što ga čini ključnim tržištem za ovu industriju. U međuvremenu, Kina, kao drugo najveće farmaceutsko tržište, rapidno jača, privlačeći multinacionalne kompanije i razvijajući vlastiti biotehnološki ekosustav.

Europska komisija zasad ne daje konkretne prijedloge, no dijalog s farmaceutskom industrijom je, prema riječima dužnosnika EU-a, ‘u tijeku‘. Predsjednica Komisije Ursula von der Leyen ovog je mjeseca održala sastanak s izvršnim direktorima velikih farmaceutskih tvrtki na kojem su raspravljene moguće posljedice američkih carina i zajednički europski odgovor. Nadamo se ne putem poruka.

Zanimljivo je da američka administracija traži načine kako smanjiti visoke troškove lijekova u svojoj zemlji. Tijekom svog prvog mandata, predsjednik Trump je predlagao vezivanje američkih cijena za razine u usporedivim državama. Iako najnovija izvršna uredba nije formalizirala tu ideju, dužnosnici kažu da je cilj ‘smanjiti razliku između američkih cijena i cijena u drugim razvijenim zemljama‘.

Ova inicijativa mogla bi stvoriti dodatne izazove za farmaceutsku industriju, koja ovisi o visokim cijenama na američkom tržištu kako bi financirala istraživanja i razvoj. U tom kontekstu, europski pritisci za povećanje cijena mogu se promatrati kao odgovor na geopolitičke i tržišne promjene koje prijete poziciji EU kao središta farmaceutske inovacije.

23. travanj 2025 18:02