Biznis i politika

Société Générale dobio arbitražu, Udruga Franak: Suprotno pravu EU

Prema presudi ICSID-a Hrvatska mora isplatiti francuskoj banci više od 20 milijuna eura zbog konverzije kredita u švicarskim francima

Međunarodni centar za rješavanje ulagačkih sporova (ICSID) u Washingtonu donio je 30. lipnja presudu u arbitražnom sporu između francuske banke Société Générale i Republike Hrvatske. Presudom je utvrđeno da je Hrvatska povrijedila bilateralni ugovor s Francuskom o zaštiti ulaganja zbog zakonskih izmjena kojima su krediti vezani uz švicarski franak konvertirani u eure.

Arbitražni tribunal odbacio je ključni prigovor Republike Hrvatske o nenadležnosti ICSID-a, zaključivši da ima ovlast odlučivati o ovom sporu. Time je otvoren put za ocjenu zakonitosti izmjena Zakona o potrošačkom kreditiranju i Zakona o kreditnim institucijama iz 2015. godine. ICSID je zaključio da je tim zakonima narušeno pravo ulagača zajamčeno člankom 3. stavkom 1. bilateralnog ugovora između Hrvatske i Francuske o poticanju i uzajamnoj zaštiti ulaganja.

Société Générale je tražila odštetu od 39,7 milijuna eura, uz pripadajuće kamate, no tribunal je djelomično prihvatio tužbeni zahtjev i naložio Republici Hrvatskoj isplatu 17,55 milijuna eura, uvećano za zateznu kamatu po stopi Euribor + 2,42 posto, koja teče od svibnja 2017. s mjesečnim obračunom do konačne isplate. Osim toga, Hrvatska mora banci nadoknaditi i troškove arbitražnog postupka u iznosu od 2,82 milijuna eura, također s pripadajućom kamatom.

Zbog konverzije kredita u švicarskim francima više je banaka tužilo Hrvatsku pred ICSID-om u Washingtonu, no 2021. godine tadašnji ministar financija Zdravko Marić sklopio je nagodbu sa šest banaka – Zagrebačkom, PBZ-om, Sberbankom, Ersteom, Raiffeisenom i OTP-om – koje su potom odustale od tužbi. Jedino Société Générale i Addiko banka nisu pristali na nagodbu.

Detalji nagodbe nikada nisu objavljeni. Marić je tada izjavio da 'dogovor ne podrazumijeva nikakve financijske obveze za Hrvatsku', već da su 'prepoznati napori na području unapređenja poslovnog okruženja, poboljšanja zakonodavstva i procesa uvođenja eura'.

Prije dvije godine Vlada je odbila i interpelaciju koju je potpisao 21 saborski zastupnik, a kojom se tražilo objavljivanje sadržaja nagodbe i obveza koje je Hrvatska preuzela. Vlada je tada odgovorila da sporazum ima oznaku tajnosti, ali je navela kako je njime otklonjena prijetnja državnom proračunu u visini od najmanje 330 milijuna eura.

Za razliku od Međunarodnog centra za rješavanje ulagačkih sporova, hrvatski sudovi još nisu donijeli pravorijek o konverziji kredita u švicarskom franku. Sagi oko tih kredita i dalje se ne nazire kraj, a sudeći po dosadašnjem tijeku postupka, konačni pravorijek mogao bi se čekati još nekoliko godina.

Pravni i politički presedan

U povodu ove presude oglasila se i Udruga Franak, koja upozorava da Republika Hrvatska ne smije izvršiti arbitražnu presudu u korist Société Générale, jer bi to predstavljalo kršenje prava Europske unije. Pozivaju se na presudu Suda EU u predmetu Achmea (C-284/16), prema kojoj bilateralni investicijski sporazumi između država članica i pripadajuće arbitraže nisu pravno valjani unutar Unije.

- Odluke arbitražnog suda u Washingtonu nisu primjenjive u Uniji, i protivne su pravu Unije - navode iz Udruge Franak, naglašavajući da bi isplata odštete predstavljala pravni i politički presedan koji šteti interesima države i građana.Ističu i da je Vlada Republike Hrvatske dužna iskoristiti sve pravne lijekove za osporavanje presude, uključujući i razmatranje kaznenih prijava protiv banaka koje su plasirale nepoštene CHF kredite.

Kao pozitivan primjer navode slučaj iz Francuske, gdje je jedna banka zbog takve kreditne prakse bila kazneno procesuirana te je, temeljem tužbe francuskog državnog tužitelja, morala obeštetiti oštećene građane i platiti kaznu u francuski državni proračun. Udruga Franak također poziva Vrhovni sud RH da napokon omogući puno obeštećenje potrošačima s konvertiranim kreditima, budući da dugotrajna pravna nesigurnost šteti kako građanima, tako i ugledu pravosuđa.

- Alternativa tomu jest – omogućiti bankama kao eklatantnim kršiteljima zakona da uživaju plodove pljačke, i još dodatno da opljačkaju i Republiku Hrvatsku - zaključuju iz Udruge Franak.

Lider digital
čitajte lider u digitalnom izdanju