Jedna od aktualnih tema u jedinicama lokalne samouprave gospodarenje je otpadom. Ulice su mnogih gradova, ako je slušati nezadovoljne građane, nikad prljavije, pa je sada na gradskim upravama da nađu i primijene najučinkovitije alate i strategije za kvalitetno odlaganje otpada i rješavanje problema povezanih s njim. Hrvatska je metropola, naravno, uvijek prva na udaru pa se njezinu vlast godinama pritišće da nešto napravi s Jakuševcem. Iako se Grad Zagreb do trenutka pisanja ovoga teksta nije oglasio na Liderov upit o gospodarenju otpadom, 21. studenoga gradonačelnik Tomislav Tomašević predstavio je idejno rješenje Centra za gospodarenje otpadom, suvremenog postrojenja koje će biti sagrađeno u Resniku i koje bi trebalo omogućiti konačno zatvaranje odlagališta na Jakuševcu.
Prvi među velikima
Kako su toga dana priopćili iz Grada, u siječnju ove godine Gradska skupština Grada Zagreba prihvatila je studiju izvedivosti za gradnju cjelovitog sustava gospodarenja otpadom na području Zagreba i Zagrebačke županije, čime je skupštinska većina Možemo! i SDP-a poduprla gradnju CGO-a Zagreb u Resniku, vrijednog oko 140 milijuna eura. Nakon toga, u srpnju ove godine, studiju izvedivosti prihvatila je i Skupština Zagrebačke županije. CGO Zagreb sastoji se od postrojenja za miješani komunalni otpad, sortirnice i bioplinskog postrojenja na lokaciji u Resniku uz postojeći Centralni uređaj za pročišćavanje otpadnih voda grada Zagreba (CUPOVZ), u području koje je Prostornim planom Grada Zagreba predviđeno za gospodarenje otpadom.
– Držimo se vremenika gradnje koji smo javnosti predstavili početkom godine, a prema kojem CGO puštamo u pokusni rad krajem 2028. Ne čekamo nikoga, sami ćemo osigurati financiranje oslanjajući se na europske razvojne banke koje jamče poštovanje najviših ekoloških standarda. Otvaranjem CGO-a u Resniku napokon ćemo zatvoriti Jakuševec, a Grad Zagreb preuzet će i cjelokupan sustav gospodarenja otpadom te više neće ovisiti o privatnim tvrtkama – rekao je Tomašević na predstavljanju tog idejnog rješenja.
I dok metropola provodi u djelo nova rješenja, Osijek je prvi od velikih gradova u Hrvatskoj koji su dostigli zadani cilj da do 2025. stopa odvojeno prikupljenog otpada bude veća od 55 posto. Na temelju podataka za 2023., odvaja 57,65 posto svog otpada, dakle cilj je dostignut dvije godine prije zadanog roka, navode iz toga slavonskoga grada.
Nadalje, u skladu s Planom gospodarenja otpadom RH od 2023. do 2028., osječka strategija upravljanja otpadom usmjerena je na daljnje smanjivanje količine odloženoga miješanog komunalnog otpada na odlagalište Lončarica Velika u sklopu uspostavljenoga sustava odvojenog skupljanja reciklabilnog otpada na kućnom pragu, što je najviši standard u odvajanju otpada, rekli su nam iz Osijeka.
Ne manjka u Osijeku ni inovacija, pa su tako istaknuli jedan od prvih inovativnih projekata primarne selekcije u kolektivnom stanovanju, nazvan ‘Reciklirajte u papučama‘.
– U sklopu tog projekta u osam zgrada sa stotinu i više stanova postavljena su tzv. gnijezda s posudama za odvojeno prikupljanje otpada. Na taj način građani mogu odvajati otpad na mjestu njegova nastanka. U svakoj zgradi koja je uključena u taj pokusni projekt na katove su postavljene plava posuda za odvojeno prikupljanje papira i žuti spremnik za prikupljanje plastike. U prostorije za odlaganje komunalnog otpada postavljeni su spremnici za odlaganje metalne i staklene ambalaže te za lijekove i baterije. Komunalna tvrtka Unikom redovito prati tempo punjenja postavljenih posuda i prema potrebi ih prazni – naveli su iz Grada.
Odlaganje biootpada u kompostanu
Kako bi se unaprijedio sustav odlaganja biootpada u kompostanu, u Osijeku su pri završetku radovi na gradnji pet zatvorenih boksova. Planiranom investicijom unaprijedit će se i ubrzati tehnološka obrada biootpada u kompostani.
– Velik novac uložen je u osuvremenjenje voznog parka i informatički sustav. U vozila za odvoz komunalnog otpada ugrađen je sustav za evidenciju pražnjenja spremnika i videonadzor cijelog sustava – naveli su Osječani.
Uz ulaganja u opremu za gospodarenje otpadom Grad Osijek, prateći tempo razvoja cjelovitog sustava gospodarenja otpadom i prioritete u njemu, nastavit će investirati u gradnju objekata za gospodarenje otpadom.
– Sljedeći je korak gradnja objekta za obradu glomaznog otpada te proširenje i povećanje postojećih kapaciteta kompostane. U 2025. u planu je organizacija II. festivala otpada ‘Eco City Waste Fest‘, koji bi trebao postati tradicionalna manifestacija – priopćili su iz Osijeka.
Kako bi se otpadom u Hrvatskoj što bolje gospodarilo, u taj su se proces uključile i kompanije; među vodećima je Tehnix. Ta je tvrtka razvila skupinu inovativnih proizvoda potrebnih globalnom tržištu za ostvarivanje Zelenog plana Europske unije i postizanje ciljeva održivog razvoja te ublažavanje globalnih klimatskih promjena.
– To su prije svega automatske sortirnice miješanog i predsortiranog otpada. Razvili smo novu tehnologiju bioreaktorskog kompostiranja kojom se omogućavaju višestruka korist i velike ekonomske i ekološke uštede. Povećali smo razvoj novih tipova vozila za ekonomično skupljanje komunalnog otpada. Svojim specijalnim komunalnim vozilima prikupljamo otpad mnogo brže i pritom trošimo manje goriva. Razvili smo i gradimo građevine društvene namjene modularnog tipa poput vrtića, škola, domova za starije i nemoćne osobe. Unaprijedili smo segment za pročišćavanje otpadnih komunalnih voda i razvili inovirane biorotore treće generacije s pročišćavanjem voda trećeg stupnja. Povećali smo ciljani marketing prema potencijalnim kupcima i tako povećali prodaju inovativnih specijalnih proizvoda i opreme – kažu nam iz Tehnixa.
Široka primjenjivost inovacija
Tehnixova su tehnološka rješenja, kažu, inovativna i široko primjenjiva.
– Upravo su onakva kakva trebaju tržištu za rješavanje problema održivosti, za smanjenje klimatskih promjena te ostvarivanje nacionalnog, europskog i globalnog zelenog plana, bez kojih ne smijemo i ne možemo graditi uspješnu budućnost. Svijet se mora okrenuti reciklažnoj industriji na provediv način, i to brže nego do sada – naglasili su u toj međimurskoj kompaniji.
Tehnix, naime, ima više od šezdeset vlastitih patenata te nekoliko stotina proizvoda koji su razvijeni u njegovim tvornicama i postali su standard u obveznoj primjeni.
– Razvili smo novu najbolju tipsku tehnologiju za potpunu reciklažu komunalnog otpada. Postojeća tehnička rješenja moraju se stalno usavršavati i inovirati. To omogućava konkurentnost i poslovni razvoj, stoga je kompanija Tehnix sa svojim inovativnim rješenjima svjetski lider u zaštiti okoliša. Naši su razvojni i proizvodni kapaciteti veliki. Danas gradimo kompletne reciklažne sustave, zamjenjujemo korisnicima nova vozila za stara, koja uspješno recikliramo. Sve svoje proizvode nakon uporabe zamjenjujemo novim modelima, a stare recikliramo za nove proizvode od starih, već uporabljenih materijala. To je kružna ekonomija koja osigurava održivost – rekli su u kompaniji.
Inovacija u gospodarenju otpadom dakle ne manjka, a za kraj, uz Osijek bi vrijedilo navesti još osam domaćih gradova koji su u prošloj godini uspjeli premašiti stopu od 50 posto odvojeno prikupljenog otpada. Naime, Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije objavilo je Izvješće o komunalnom otpadu za 2023. u kojem je navedeno da su uz taj grad prvaci u gospodarenju otpadom i Prelog, Korpivnica, Buzet, Mursko Središće, Slavonski Brod, Ludbreg, Krk te Križevci. Dvostruko je to više gradova u odnosu na 2022. godinu.