Srbija će Mercedes-Benzu, Volkswagenu i Stellantisu dati priliku za kupnju litija za automobilske baterije jer želi dati prednost europskim pred kineskim proizvođačima automobila, rekao je predsjednik Aleksandar Vučić.
- EU treba litij i želimo ojačati naše veze s EU-om - rekao je Vučić za njemački dnevnik Handelsblatt u nedavno objavljenom intervjuu.
Njemački kancelar Olaf Scholz otputovat će u petak u Srbiju na razgovore s Vučićem, a glavna tema bit će ključne sirovine za lance opskrbe baterijama i električnim automobilima.
Prema riječima glasnogovornika njemačke vlade Steffena Hebestreita, Scholz i Vučić potpisat će izjavu o namjeri strateškog partnerstva. Unutar tog okvira održivo će se podržati sirovine, uspostaviti lanci vrijednosti baterija i razviti instrumenti financiranja. Dodatno, bit će potpisan sporazum (pismo namjere) između Vlade Srbije i nekoliko europskih i srpskih kompanija. Među njima su, prema vladinim krugovima, britansko-australska rudarska kompanija Rio Tinto, europska automobilska grupa Stellantis, Mercedes i njemačka razvojna banka KfW.
- Pozadina je projekt za održivo rudarenje litija u Srbiji. Sve u svemu, radi se o daljnjem razvoju europskog programa sirovina i diverzifikaciji izvora sirovina - dodao je Hebestreit. Pismo namjere uključuje ‘predanost visokim standardima okoliša i održivosti‘.
Vlada Srbije tek je u utorak otvorila put najvećem rudniku litija u Europi u dolini Jadra. To se dogodilo nakon godina prosvjeda ekologa koji su se protivili projektu zbog straha od zagađenja podzemnih voda arsenom prisutnim u rudi koja sadrži litij. Vlada Srbije je zbog prosvjeda 2022. oduzela već dobivenu dozvolu.
Podsjećamo, Europska industrija već godinama traži dobavljače litija diljem svijeta i natječe se s Kinom, koja je preuzela vodstvo u sektoru električnih vozila. Kineske tvrtke preuzele su kontrolu nad rudnicima i preradom litija u mnogim zemljama i na taj način smanjile konkurentnost europskih proizvođača u industriji.
Srbija je vratila licencu tvrtki Rio Tinto za razvoj najvećeg europskog rudnika litija u potencijalnom jačanju industrije električnih vozila u EU. Vučić je za Handelsblatt rekao da Srbija planira godišnju proizvodnju litija od 58.000 tona, što je dovoljno za oko 1,1 milijun električnih vozila ili oko 17 posto europskog tržišta.
Ugovori o nabavi bili bi ovisni o tome da se najveći dio daljnje prerade litija i proizvodnje baterija odvija u Srbiji, dodao je.