Svijet
StoryEditor

Novinari iz EU zemalja tuže Europski parlament zbog skrivanja troškova zastupnika

20. Studeni 2015.

Po prvi put u povijesti novinari iz svih zemalja članica Europske unije udružili su se u podnošenju tužbe Europskom sudu pravde protiv Europskog parlamenta (EP) koji je odbio zahtjev novinara za pristup informacijama o tome kako 751 član Europskog parlamenta (MEP) troši novac poreznih obveznika.

Tim od 29 novinara zatražio je kopije evidencije potrošnje zastupnika koji predstavljaju svoje zemlje tijekom zadnje četiri godine (u slučaju Hrvatske od 1. srpnja 2013. kada smo ušli u EU) budući da europska javnost ima pravo znati kako se troši novac njihovih poreznih obveznika. Traženi su podaci o tome koliko novca zastupnici dobivaju povrh svojih plaća u vidu raznih nakanda, od općih i putnih troškova, dnevnica i troškova osoblja, no Europski parlament je odbio otvoriti ove podatke javnosti. Pan-europska inicijativa za slobodan pristup informacijama – MEPs projekt – formirana je u lipnju ove godine kada su novinari koji predstavljaju sve države EU zatražili od EP-a pristup informacijama kako, kada i zašto europarlamentarci troše taj novac.

Prema podacima Europskog parlamenta, 2014. je 27 posto od ukupnog proračuna Parlamenta teškog 1,75 milijardi eura otišlo na troškove zastupnika. Na godišnjoj razini to iznosi više od 474 milijuna eura za plaće, putne troškove, troškove ureda i asistenata. Europski parlament troši 3,2 milijuna eura svaki mjesec samo na opće troškove zastupnika što je gotovo 40 milijuna eura godišnje, a nitko ne nadzire te troškove. U međuvremenu su zastupnici Europskog parlamenta u više navrata glasovali protiv napora da se regulira to pitanje. U rujnu je Europski parlament odbio sve zahtjeve novinara za pristup tim informacijama s opravdanjem da ih ne mogu otkriti zbog zaštite osobnih podataka. Dodali su da niti ne drže dokumente koji se odnose na način kako zastupnici troše te naknade. Novinari koje je u ovoj inicijativi okupila Anuška Delić, novinarka slovenskog Dela, stoga su se obratili Europskom sudu pravde u Luksemburgu, a pred sudom ih zastupa Nataša Pirc Musar, slovenska odvjetnica i bivša povjerenica za javne informacije, nekoć i sama novinarka. Tužbe su podnesene Europskom sudu pravde 13. studenoga.

- Uskraćujući pristup traženim dokumentima Europski parlament daje zastupnicima pravo da tajno troše javni novac i daje im potpuni imunitet od javnog praćenja njihove potrošnje. Tvrdimo da argumenti koji su dani novinarima kao opravdanje za uskraćivanje podataka nemaju uporište u bilo kojoj europskoj regulativi – kaće Pirc Musar.

Novinari okupljeni u ovoj inicijativi smatraju da europska javnost ima pravo znati kako se troše javna sredstva koja se namiruju iz poreza jer je Europski parlament javna institucija, štoviše jedina europska ustanova koju europski građani izravno biraju.

- MEPs projekt je bez presedana. Ovo je prvi poznati primjer široke suradnje novinara u EU u području slobode informiranja, posebno pristupu informacijama za koje smatramo da su neosporno javni podaci. Naknade europarlamentaraca bi se trebale trošiti isključivo za njihove profesionalne, a ne osobne potrebe i stoga bi trebale biti dostupne europskoj javnosti - kaže Delić.

16. travanj 2024 18:26