
Svjetska banka i IAEA udružuju snage za razvoj nuklearne energije

Mali nuklearni reaktori
Partnerstvom žele potaknuti sigurnu i održivu upotrebu nuklearne energije u zemljama u razvoju te ubrzati razvoj malih modularnih reaktora
Svjetska banka i Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) službeno su uspostavile partnerstvo kako bi podržale sigurnu, zaštićenu i odgovornu uporabu nuklearne energije u zemljama u razvoju. Sporazum su potpisali predsjednik Svjetske banke Ajay Banga i glavni direktor IAEA-e Rafael Mariano Grossi.
Ovim potezom Svjetska banka po prvi put nakon desetljeća ponovno aktivno ulazi u područje nuklearne energije, a formaliziraju se višestruki kontakti koji su se događali tijekom protekle godine. Sporazum predstavlja i novi, širi pristup elektrifikaciji koji Svjetska banka zagovara – onaj koji stavlja naglasak na dostupnost, pristupačnost i pouzdanost uz odgovorno upravljanje emisijama.
Kako se očekuje da će se potražnja za električnom energijom u zemljama u razvoju više nego udvostručiti do 2035., ovakva suradnja treba pomoći tim državama da razviju energetske sustave prilagođene nacionalnim kontekstima, uključujući razvojne ciljeve i nacionalno utvrđene doprinose (NDC).
- Za radna mjesta potrebna je električna energija. Isto vrijedi za tvornice, bolnice, škole i vodovodne sustave. Kako raste potražnja – zbog umjetne inteligencije i razvoja – moramo pomoći zemljama da osiguraju pouzdanu i pristupačnu energiju. Zato prihvaćamo nuklearnu energiju kao dio rješenja - izjavio je Banga. Dodao je da ovaj sporazum predstavlja važan korak, zahvalivši se Grossiju na njegovoj predanosti i vodstvu.
Grossi je naglasio kako se ovim sporazumom otvara prostor za uključivanje i drugih multilateralnih razvojnih banaka, kao i privatnih ulagača, u financiranje nuklearnih projekata.
- Ovo partnerstvo još je jedan pokazatelj povratka realnosti kada je riječ o ulozi nuklearne energije u energetskim sustavima svijeta - rekao je.
Sporazum predviđa da će Svjetska banka i IAEA zajednički djelovati na jačanju stručnosti i znanja o nuklearnoj energiji, kako bi Svjetska banka bolje razumjela tehničke i sigurnosne aspekte poput planiranja energetskih sustava, novih tehnologija, upravljanja gorivom i otpadom te životnog ciklusa reaktora.
Također, dvije institucije radit će na podršci zemljama u razvoju u sigurnom produljenju rada postojećih nuklearnih elektrana, budući da se radi o jednom od najekonomičnijih izvora nisko-ugljične energije. Treće područje odnosi se na ubrzanje razvoja i šire primjene malih modularnih reaktora (SMR), koji su zbog svoje fleksibilnosti i nižih početnih troškova posebno prikladni za manje ili slabije razvijene energetske sustave.
Danas 31 država već koristi nuklearne elektrane koje osiguravaju oko devet posto ukupne svjetske proizvodnje električne energije te gotovo četvrtinu niskougljične energije. Više od 30 drugih zemalja, uglavnom onih u razvoju, aktivno razmatra uvođenje nuklearne energije te u suradnji s IAEA-om razvija potrebnu infrastrukturu za njezinu sigurnu i održivu primjenu.
- SMR-ovi imaju velik potencijal za osiguranje čiste i pouzdane energije, ali im je pristup financiranju još uvijek prepreka - rekao je Grossi, zaključujući da je novi sporazum važan korak prema otklanjanju te prepreke.