Na svjetskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna snažno porasle, nakon što je Europska središnja banka smanjila kamatne stope, a očekuje se da će to učiniti i američki Fed idućega tjedna.
Na Wall Streetu je Dow Jones prošloga tjedna porastao 2,6 posto, na 41.393 boda, dok je S&P 500 skočio 4 posto, na 5.626 bodova, a Nasdaq indeks 5,9 posto, na 17.683 boda.
Najveći tjedni skok S&P 500 i Nasdaq indeksa od studenoga prošle godine ponajviše se zahvaljuje korekciji cijena dionica nakon oštrog pada prethodnoga tjedna.
U fokusu ulagača bila su izvješća o inflaciji u SAD-u, koja bi mogla utjecati na odluku čelnika američke središnje banke o kamatama na sjednici idućega tjedna.
Izvješća o potrošačkim i proizvođačkim cijenama u kolovozu pokazala su da inflacija slabi sporije nego što su se ulagači nadali.
No, ta izvješća nisu promijenila uvjerenje ulagača da će Fed idućega tjedna smanjiti kamatne stope, prvi put nakon višegodišnjeg vođenja restriktivne monetarne politike.
I dok je nakon izvješća o inflaciji na tržištu prevladala teza da će Fed smanjiti kamate za 0,25 postotnih bodova, krajem tjedna zaredali su medijski napisi da se neki čelnici središnje banke zalažu i za oštriji rez – za 0,50 postotnih bodova.
To je u petak dalo vjetar u leđa tržištu, pa su burzovni indeksi dodatno porasli i tako nadoknadili sve gubitke od prethodnoga tjedna.
U svih 11 najvažnijih sektora S&P 500 indeksa cijene su dionica prošloga tjedna porasle, a najviše u tehnološkom sektoru, koji je tjedan dana prije najviše pao.
I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna porasle, nakon što je Europska središnja banka po drugi put ove godine smanjila kamatne stope za 0,25 postotnih bodova kako bi potaknula rast gospodarstva eurozone.
Londonski FTSE indeks ojačao je 1,1 posto, na 8.273 boda, dok je frankfurtski DAX porastao 2,2 posto, na 18.699 bodova, a pariški CAC 1,5 posto, na 7.465 bodova.
Euro blago oslabio prema dolaru nakon smanjenja kamata ECB-a
Na valutnim je tržištima tečaj dolara prema euru prošloga tjedna porastao, nakon što je Europska središnja banka smanjila kamatne stope, no taj je rast bio minimalan jer se očekuje da će i američka središnja banka idućega tjedna smanjiti kamate.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta, prošloga je tjedna oslabio 0,1 posto, na 101,11 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema euru ojačao 0,1 posto, pa je cijena eura skliznula na 1,1075 dolara.
No, američka je valuta oslabila prema prema japanskom jenu, za 1 posto, pa je njezin tečaj potonuo na 140,85 jena.
Europska središnja banka smanjila je u četvrtak, drugi put ove godine, ključne kamatne stope za 0,25 postotnih bodova kako bi potaknula rast gospodarstva eurozone.
Tako će kamatna stopa za refinanciranje banaka ubuduće iznositi 3,65 posto, a kamata na prekonoćne depozite banaka 3,5 posto.
Za prekonoćne pozajmice komercijalne banke plaćat će kamatu od 3,9 posto.
Zbog toga je euro oslabio prema američkoj valuti, no blago. Očekuje se, naime, da će idućega tjedna i američka središnja banka, nakon višegodišnjeg vođenja monetarne politike, smanjiti kamate.
U fokusu ulagača bila su prošloga tjedna izvješća o inflaciji u SAD-u, koja bi mogla utjecati na odluku čelnika američke središnje banke o kamatama na sjednici idućega tjedna.
Izvješća o potrošačkim i proizvođačkim cijenama u kolovozu pokazala su da inflacija slabi sporije nego što se očekivalo.
No, ta izvješća nisu promijenila uvjerenje ulagača da će Fed iduće srijede smanjiti kamatne stope.
Pitanje je samo hoće li rez iznositi 0,25 postotnih bodova, što je izglednije, ili 0,50 postotnih bodova.
I dok je prema euru blago ojačao, dolar je prema japanskom jenu oštro pao.
Japanska je valuta u jednom trenutku dosegnula prema dolaru najvišu vrijednost u devet mjeseci jer je zbog povišene inflacije u Japanu moguće da će tamošnja središnja banka uskoro dodatno zaoštriti monetarnu politiku.