
Microsoft je izašao kao pobjednik nakon prve objave o zaradi velikih tehnoloških tvrtki u novom Trumpovom mandatu, a softverski div spreman je vratiti krunu od Applea kao najvrjednija javna tvrtka, dok se investitori klade da je najbolje pozicioniran za snalaženje u trenutnom trgovinskom ratu. Unatoč raširenom pesimizmu prije svojih rezultata, Microsoft je objavio rekordne prihode u svojoj jedinici za računalstvo u oblaku Azure, pripisujući to partnerstvu s OpenAI-jem i potražnji za softverom zasnovanim na umjetnoj inteligenciji. Ti su komentari pružili utjehu investitorima usred straha od recesije u SAD-u i zabrinutosti da su ogromni izdaci za umjetnu inteligenciju neopravdani, prenosi Financial times.
Apple i Amazon bili su glavni gubitnici, pri čemu je proizvođač iPhonea planirao najmanje 900 milijuna dolara dodatnih kvartalnih troškova zbog carina, dok je div e-trgovine smanjio svoje izglede i upozorio na više cijene i pad potrošnje. Zajedno su izgunili otprilike 190 milijardi dolara tržišne vrijednosti na temelju prvih procjena.
Microsoftova uspješnost omogućila mu je da se drži ambicioznog plana potrošnje 80 milijardi dolara na podatkovne centre ove fiskalne godine koja završava 30. lipnja, a još više u sljedećoj, uključujući desetke milijardi na nove projekte u Europi kako bi se osiguralo da SAD ne može prekinuti pristup regiji podacima i računalnoj snazi.
Izvršni direktor Satya Nadella, koji je sada u svojoj 12. godini na čelu, postao je stabilizirajuća figura usred balona umjetne inteligencije u Silicijskoj dolini. Sklopio je rano partnerstvo s OpenAI-jem koje je Microsoftu dalo privilegiran pristup njegovoj unosnoj tehnologiji - bez potrebe da interno financira razvoj modela velikih jezičnih programa, dok je istovremeno osigurao velikog klijenta za računalstvo u oblaku.
Nadella je također tvrdio da je njegov fokus na softver za tvrtke, a ne na prevrtljive potrošače i raznoliki lanac opskrbe, učinio Microsoft tehnološkim divom najotpornijim na Trumpa.
- Softver je najpodesiviji resurs koji imamo za borbu protiv bilo kakve vrste inflacijskog pritiska ili pritiska rasta gdje morate učiniti više s manje - rekao je u srijedu.
Dionica je porasla za gotovo 9 posto ovog tjedna, čineći Microsoft jedinim članom takozvane Veličanstvene sedmorke - Alphabeta, Amazona, Applea, Mete, Microsofta, Nvidie i Tesle - koji je ove godine u pozitivnom teritoriju. Microsoft je prošle godine zaostao za svojim konkurentima, ostvarivši povrat od 13 posto u usporedbi s 25 posto indeksa S&P 500.
Utjecaj politike
Ukupno, sedam tvrtki izgubilo je 2,3 bilijuna dolara vrijednosti od 21. siječnja, dan nakon inauguracije Donalda Trumpa, pretrpjevši gubitak od bilijuna dolara u jednom danu trgovanja 3. travnja nakon što je uveo carine ‘Dana oslobođenja‘ na desetke trgovinskih partnera, a najviša - trenutno na 145 posto - primijenjena je na Kinu.
- Microsoft je bio veliko iznenađenje. Softver ide vrlo dobro, a rizik od carina je nizak. U međuvremenu, Amazon, Meta i Apple moraju se snalaziti s carinama i utjecajem na neke od svojih kupaca, bilo da se radi o trgovcima, proizvođačima ili oglašivačima u Kini - rekao je Jim Tierney, voditelj koncentriranog američkog fonda za rast u AllianceBernsteinu.
Unatoč boljoj zaradi od oečkivane, dionice Applea oštro su pale u produženom trgovanju. Izvršni direktor Tim Cook nije uspio uvjeriti investitore da njegov lanac opskrbe ovisan o Kini neće pretrpjeti ozbiljan utjecaj carina, priznajući da je zbog neizvjesnog političkog okruženja ‘vrlo teško predvidjeti‘ buduće troškove i cijene.
Na telefonskom razgovoru o zaradi s analitičarima, Cook je odgovarao na pitanja o utjecaju američke politike. Čelnici su rekli da ne mogu predvidjeti utjecaj carina nakon tekućeg tromjesečja, u kojem će tvrtka imati relativno upravljive troškove od 900 milijuna dolara.
Polovica Appleovih prihoda dolazi od iPhonea, a ukupno na hardver dolazi 75 posto. Cook je već poduzeo mjere kako bi zaštitio svoje američke profitne marže, s ciljem opskrbe svih američkih iPhonea iz Indije već sljedeće godine. Povezanost velikih tehnoloških tvrtki s Kinom također je pogodila e-trgovinu i oglašavanje. Amazon je pao za dva posto nakon što je dodao ‘carinske i trgovinske politike‘ na popis čimbenika rizika i objavio nove prognoze zarade koje su ispod procjena Wall Streeta.
Grupa sa sjedištem u Seattleu nabavlja četvrtinu artikala koje prodaje iz Kine, prema Morgan Stanleyju. Također upravlja ultra-jeftinom platformom pod nazivom Haul koja koristi izuzeća od uvoznih carina na robu niske vrijednosti, što će američka vlada ukinuti u petak. Meta i Googleova matična tvrtka Alphabet također su naznačili smanjenje potrošnje na digitalno oglašavanje iz Kine. FT je prethodno izvijestio da su Kineski giganti e-trgovine Temu i Shein smanjili potrošnju na platformama svojih tvrtki. Međutim, zarada Mete i Alphabeta pozitivnije je prihvaćena zbog uočenog zamaha u umjetnoj inteligenciji, koju obje tvrtke koriste za poticanje angažmana korisnika i poboljšanje ciljanih oglasa.