Biznis i politika
StoryEditor

Trumpova pobjeda na predsjedničkim izborima mogla bi imati velike posljedice za monetarnu politiku SAD-a

13. Studeni 2024.
Donald Trumpfoto Shutterstock

Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump svoje je prvo predsjedništvo proveo napadajući Federalne rezerve i tjerajući kreatore politike da smanje kamatne stope nazivajući ih raznim pogrdnim imenima. Ta će se retorika sada vrlo vjerojatno vratiti u Bijelu kuću jer je Trump obećao da će se kamatne stope sniziti čim dođe na vlast – iako stope određuje politički neovisni FED te predsjednik SAD-a nema izravnu kontrolu nad njima.

Pitanje koje se posljednjih tjedan dana, otkad je pobijedio na izborima, nadvija nad tržištima i samim FED-om je hoće li Trump ovaj put učiniti nešto više od puke priče dok pokušava postići ono što si je zacrtao jer, iako je FED trenutno u procesu snižavanja kamatnih stopa, još uvijek nije jasno hoće li to učiniti dovoljno brzo da zadovolji Trumpa.

FED je neovisan od Bijele kuće kako bi čelnici središnje banke mogli slobodno donositi odluke, no mnogi su zbog brojnih Trumpovih izjava zabrinuti da bi FED-ova neovisnost od politike mogla biti pod pritiskom u godinama koje dolaze. Razlog tome je činjenica da čelniku središnje banke Jeromeu Powellu u svibnju 2026. završava mandat pa bi ga Trump mogao zamijeniti s nekim tko mu je više po volji jer se Powell proteklih godina našao na Trumpovom udaru zbog opiranja njegovim pozivima da oštro snizi kamatne stope.

Trump je koketirao s pokušajem da otpusti ili degradira Powella tijekom svog prvog predsjedničkog mandata, ali je njegov tim zaključio da bi to bilo pravno komplicirano i da bi moglo biti nemoguće.

Tijekom sljedećih nekoliko godina postupno će se otvarati i ostala radna mjesta u FED-u pa će Trump u središnju banku moći postaviti svoje ljude.

Sloboda u odabiru

– Trumpova sposobnost preoblikovanja FED-a vjerojatno će se tek polagano shvatiti tijekom vremena – napisao je u analizi Michael Feroli, glavni ekonomist u J.P. Morganu.

Osim novog predsjednika FED-a Trump će imenovati i dva nova guvernera čiji mandati ističu u sljedećim godinama. Također, Trump će moći imenovati i novog potpredsjednika za nadzor – ova moćna regulatorna uloga nadzire rad središnje banke.

No, koga god Trump nominirao da popuni određene uloge u FED-u morat će proći potvrdu Senata, a budući da su republikanci osvojili kontrolu nad tim državnim tijelom, novoizabrani predsjednik će imati mnogo slobode u odabiru nekoga čiji stavovi odražavaju njegove.

Tko sjedi u FED-u iznimno je važno jer će se Trump gotovo sigurno zalagati za niske kamatne stope, ako bude poštovao ono što je govorio tijekom predizborne kampanje. Tako će prekinuti desetljećima dugu tradiciju u kojoj predsjednici obično izbjegavaju govoriti o politici središnje banke iz poštovanja prema neovisnosti institucije.

Granica između Bijele kuće i FED-a mogla bi postati nejasna ako Trump imenuje čelnika koji je voljan izvršavati njegove naloge. Takvih slučajeva je tijekom povijesti već bilo: poznato je da je Arthur Burns držao kamatne stope preniskim predugo dok je bio predsjednik FED-a i to zbog politike Richarda Nixona, a mnogi smatraju da je ta odluka utjecala na visoku inflaciju 1970-ih.

Vrijedi napomenuti da svaki predsjednik mijenja osoblje u FED-u, a prije predsjedničkog mandata Billa Clintona bilo je čak donekle normalno da se Bijela kuća žali na kamatne stope središnje banke, piše New York Times.

Jedino je trenutno važno pitanje bi li Trump pokušao nešto kreativnijim pristupima utjecati na središnju banku, no jedno je sigurno: novoizabrani predsjednik smatra da bi trebao ‘imati riječ‘ prilikom donošenja odluka o monetarnoj politici SAD-a.

21. studeni 2024 12:21