Biznis i politika
StoryEditor

Trumpovim carinama nema kraja: Svijet već osjeća posljedice

05. Svibanj 2025.
Iako tržišta očekuju da će SAD i Kina smanjiti trgovinske napetosti, neizvjesnost pregovora postala je ključni faktor ekonomske nesigurnosti

Prošlog tjedna velike multinacionalne kompanije i manji igrači u e-trgovini smanjili su prodajne ciljeve, najavili otpuštanja i revidirali poslovne planove, dok su globalne ekonomije smanjile prognoze rasta zbog zabrinjavajućih ekonomskih pokazatelja. Iako financijska tržišta očekuju da će SAD i Kina smanjiti trgovinske napetosti, a Trump potpisati sporazume kako bi izbjegao dodatne carine, neizvjesnost oko ishoda ovih pregovora postala je ključni faktor ekonomske nesigurnosti, prenosi Reuters.

- Američka carinska politika predstavlja ozbiljan negativan šok za globalnu ekonomiju u kratkom roku - izjavila je za Reuters Isabelle Mateos y Lago, glavna ekonomistica BNP Paribasa. Naglasila je da bi konačne američke carine mogle biti veće i opsežnije nego što se očekivalo, s postojećim stopama od 10 posto i dodatnim sektorskim carinama na čelik, aluminij i automobile.

Kina je odgovorila na američke carine od 145 posto uvoznim stopama od 125 posto, dok Trumpova administracija pregovara s Indijom, Južnom Korejom i Japanom kako bi spriječila daljnje trgovinske barijere. U međuvremenu, tvrtke poput Electroluxa, Volva, Logitecha i Diagea odustaju od ciljeva zbog nepredvidivosti tržišta. Manje tvrtke u e-trgovini posebno su pogođene ukidanjem bescarinskog praga za pakete iz Kine ispod 800 dolara.

- Prelazak s nule na carine od 145 posto uništava poslovanje i kupce - istaknula je Cindy Allen iz Trade Force Multipliera, dodajući da mnoge manje tvrtke napuštaju tržište.

Trgovinski rat potaknuo je Banku Japana na smanjenje prognoza rasta, dok su Nizozemska i regija Bliskog istoka i Sjeverne Afrike (MENA) također oslabile očekivanja zbog trgovinskih tenzija.

Ankete menadžera nabave pokazuju pad industrijske proizvodnje u Kini (najbrži za 16 mjeseci) i Ujedinjenom Kraljevstvu (najveći pad izvoza u pet godina). Iako je Njemačka pokazala privremeni rast, ekonomisti upozoravaju da je to vjerojatno zbog unaprijed naručene robe prije stupanja carina na snagu, što može dovesti do naglog pada u nadolazećim mjesecima. Indija, koja ima niže carine od Kine i privlači proizvodnju tvrtki poput Applea, može postati glavni dobavljač SAD-u.

- Indija je dobra alternativa Kini u kratkom roku - rekla je Shilan Shah iz Capital Economicsa, predviđajući da će carine za Kinu ostati.

Za sada ekonomisti Trumpove mjere smatraju ‘šokom potražnje‘ koji poskupljuje uvoz za SAD i smanjuje globalnu aktivnost. Jedina pozitivna strana mogla bi biti smanjenje inflacije, što bi centralnim bankama omogućilo snižavanje kamatnih stopa – što je Banka Engleske već razmatrala.

Ostaje pitanje hoće li Trumpovi potezi potaknuti druge zemlje na ekonomske reforme, poput kineskih poticaja ili uklanjanja trgovinskih barijera u Europi.

Trump prijeti carinama od 100 posto na filmove snimljene izvan zemlje

Trump je najavio i carinu od 100 posto na filmove snimljene izvan zemlje, rekavši da američka filmska industrija umire ‘vrlo brzom smrću‘ zbog poticaja koje su druge zemlje nudile kako bi privukle filmaše, prenosi Hina.

- Ovo je usklađeni napor drugih nacija i stoga prijetnja nacionalnoj sigurnosti. To je, uz sve ostalo, slanje poruka i propaganda - rekao je Trump na Truth Socialu.

Trump je rekao da daje ovlasti nadležnim vladinim agencijama, poput ministarstva trgovine, da odmah započnu proces uvođenja stopostotne carine na sve filmove proizvedene u inozemstvu koji se zatim šalju u Sjedinjene Države i dodao da ponovno želi filmove snimane u Americi. Ministar trgovine Howard Lutnick rekao je na X-u: ‘Radimo na tome‘.

Ni Lutnick ni Trump nisu dali nikakve detalje o tome kako će se carine provoditi. Nije bilo jasno hoće li se carine primjenjivati ​​na filmove na streaming servisima, kao i na one koji se prikazuju u kinima, ili će se izračunavati na temelju troškova produkcije ili prihoda od blagajni. U siječnju je Trump imenovao holivudske veterane Jona Voighta, Sylvestera Stallonea i Mela Gibsona da vrate Hollywood ‘veći, bolji i jači nego ikad prije‘.

Filmska i TV produkcija godinama napušta Hollywood, odlazeći na lokacije s poreznim olakšicama gdje je snimanje jeftinije. Sve velike medijske tvrtke, uključujući Walt Disney, Netflix i Universal Pictures, snimaju u inozemstvu u zemljama poput Kanade i Velike Britanije.

U ponedjeljak su čelnici Australije i Novog Zelanda odgovorili na Trumpovu najavu carina rekavši da će se zalagati za svoje lokalne industrije. Neki Marvelovi filmovi o superjunacima snimljeni su u Australiji, dok je Novi Zeland bio kulisa za filmove ‘Gospodar prstenova‘.

05. svibanj 2025 16:32