
Imao je 88 godina i bolovao je od raznih bolesti tijekom svog 12-godišnjeg papinstva. - Jutros u 7:35 sati, rimski biskup Franjo vratio se u Očevu kuću. Cijeli njegov život bio je posvećen služenju Gospodinu i Njegovoj Crkvi - objavio je kardinal Kevin Farrell u izjavi koju je Vatikan objavio na svom Telegram kanalu. Umro je u Domu sv. Marte.
Premijer Andrej Plenković izrazio je duboku sućut povodom smrti pape Franje, istaknuvši kako je njegov životni i duhovni put ostavio neizbrisiv trag u suvremenom svijetu.
- U ime Vlade Republike Hrvatske i u svoje osobno ime izražavam duboku i iskrenu sućut povodom smrti Svetog Oca Franje, čiji je životni i duhovni put ostavio neizbrisiv trag u suvremenom svijetu - navodi se u priopćenju sućuti upućenoj kardinalu Kevinu Farrellu, Kamerlengu Svete Rimske Crkve.
- Hrvatski narod, koji je s papom Franjom od samoga početka njegovog pontifikata osjećao bliskost i duboko poštovanje, danas oplakuje gubitak čovjeka vjere, jednostavnosti, poniznosti i snage - stoji u priopćenju.
Ističe se da je papa Franjo, kao prvi papa iz Latinske Amerike, sin iseljenika, isusovac i čuvar duha svetoga Franje Asiškoga, ostavio dubok pečat, ne samo u Katoličkoj Crkvi, nego i u međunarodnoj zajednici, te da je njegov neprestani poziv na solidarnost, milosrđe i blizinu s isključenima, zaboravljenima, siromašnima i bolesnima nadahnjivao i poticao na djelovanje milijune ljudi diljem svijeta. "Papa Franjo dao je glas onima koji ga često nemaju".
- Papa Franjo bio je primjer hrabrosti, odlučnosti i čovječnosti. Bio je reformator koji je znao otvarati vrata – kako unutar Crkve, tako i prema svijetu. Njegova sposobnost da govori jednostavnim riječima, da grli umorne i sluša ranjene, činila ga je bliskim i autentičnim svjedokom Kristove poruke - navodi se.
Napominje se i da je premijer Plenković imao osobitu čast osobno susresti Svetog Oca na Uskrs u njegovim posljednjim satima, zajedno sa suprugom i troje djece. "Bio je to kratak, ali duboko dirljiv trenutak – susret ispunjen blagošću, osmijehom i blagoslovom koji će ostati trajno urezani u sjećanju cijele moje obitelji kao dragocjeni dar u času oproštaja".
Na kraju iz vladinog Ureda za odnose s javnošću navode da Republika Hrvatska i hrvatski vjernički narod ostaju zahvalni za sve što je papa Franjo bio i što je učinio – za Crkvu, za svijet i za svakog od nas.
Svjetski čelnici o papi Franji
Njemački kancelar u odlasku Olaf Scholz objavio je na X-u: - S papom Franjom, Katolička Crkva i svijet izgubili su zagovornika slabih, miritelja i osobu dobra srca. Jako sam cijenio njegova jasna stajališta o izazovima s kojima smo suočeni. Izražavam sućut vjernicima širom svijeta - rekao je Scholz.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij zahvalio je Papi što je "molio za mir u Ukrajini". - Znao je pružiti nadu, ublažiti patnju molitvom i zagovarati jedinstvo. Molio je za mir u Ukrajini i za Ukrajince - napisao je na X-u. "Ožalošćeni smo s katolicima i svim kršćanima."
Cottrell, nadbiskup Yorka, u objavi na X-u, istaknuo je također "ljubav" pape Franje prema migrantima i "njegovo duboko suosjećanje za dobrobit planeta".
Britanski kralj Karlo III., koji se s Papom susreo u Vatikanu ovaj mjesec, rekao je da "najdublje ožalošćen" zbog smrti pape Franje, izrazivši "iz dubine srca sućut Crkvi kojoj je tako odlučno služio".
Sućut je izrazio i britanski premijer Keir Starmer, pozdravivši Papine "neumorne napore" za "pravedniji svijet". - Njegovi neumorni napori na promicanju pravednijeg svijeta za sve ostavit će trajno nasljeđe - objavio je Starmer na X-u. Britanska vlada objavila je da će u povodu Papine smrti spustiti zastave na pola koplja do utorka navečer.