Biznis i politika

Uskoro prijedlog EU proračuna, obrana se financira novim zaduženjima

Financijske obveze za države članice samo se povećavaju, više za proračun EU, ali više i za servisiranje postojećih i novih dugova

Kada sredinom lipnja ili najkasnije početkom srpnja Europska komisija predstavi prvi prijedlog sljedećeg dugoročnog proračuna EU za razdoblje od 2028. godine, izostavit će milijarde koje planira investirati u obrambene projekte kroz ReArm fond.

Obrambena ulaganja bit će, čini se, financirana novim zaduženjima koja će na kraju morati vratiti same države članice. Drugim riječima, države članica EU u sljedećim će godinama morati aktivnije sudjelovati u punjenju europskog proračuna, u servisiranju dugova za vraćanje sredstava za Next Generation EU, fonda osnovanog kao odgovor na pandemiju, a morat će isto tako pronaći način da vraćaju dugove za ulaganja u obranu.

A sve se to mora poklopiti s ciljevima održivosti i socijalne sigurnosti, što EU ne želi žrtvovati, pa će se redizajnirati neki drugi rashodi, što je službeni izraz koji Bruxelles koristi, kada najavljuje smanjenje ulaganja u programe kao Horizon 2020 i Erasmus+, koji su ključni za obrazovanje i istraživanje u EU. Ovaj potez izaziva zabrinutost među stručnjacima i europskim institucijama, koji upozoravaju na dugoročne posljedice smanjenja investicija u obrazovanje i istraživanje za konkurentnost i održivi razvoj EU i da uskraćivanjem sredstava za istraživanje i obrazovanje nećemo podići konkurentnost EU.

Jedan od najglasnijih kritičara smanjenja sredstava za obrazovanje i istraživanje bio je Europski parlament, koji je pozvao na veću fleksibilnost proračuna, ali i na očuvanje ulaganja u dugoročni razvoj. Parlament je posebno zabrinut zbog smanjenja ulaganja u programe poput Horizon 2020, koji financiraju ključna istraživanja u tehnološkom i znanstvenom sektoru.

- Smanjenje tih sredstava moglo bi nas dovesti u ozbiljan tehnološki zaostatak, dok globalna konkurencija sve više investira u inovacije - rekao je jedan od europskih parlamentaraca.

S druge strane, veći broj članica, posebno onih koje su geopolitički osjetljivije i koje graniče sa Rusijom, pozdravlja planirano jačanje obrambenih kapaciteta kroz ReArm fond.

- EU mora osigurati svoju geopolitičku stabilnost, a ulaganja u obranu postaju neophodna. Nije pitanje hoće li Rusija testirati NATO-ove kapacitete obrane, već samo kada će to napraviti - komentirao je predstavnik jedne od istočnih članica EU.

Predsjednica Europske komisije, Ursula von der Leyen, opetovano naglašava važnost usklađivanja novih izvora prihoda s potrebama za otplatom dugova nastalih kroz pandemiju, ali i novim zaduženjima koja će EU povući za financiranje obrambenih fondova.

- Samo kroz dodatne prihode i bolje upravljanje dugom možemo osigurati da EU ostane konkurentan na globalnoj sceni, te istovremeno odgovori na hitne izazove s kojima se suočavamo - izjavila je von der Leyen.

Nakon što Europska komisija predstavi prijedlog proračuna, slijedit će intenzivni pregovori s Europskim parlamentom i Vijećem EU, a konačni dogovor očekuje se do kraja 2027. godine, kako bi novi proračun mogao stupiti na snagu 1. siječnja 2028.

Lider digital
čitajte lider u digitalnom izdanju