Biznis i politika

Vuković i Podobnik pod udarom Hanfe moraju vratiti 3,4 milijuna eura

U rješenju na 80 stranica Hanfa detaljno opisuje nepravilnosti i upozorava na kršenje pravila EU o zaštiti malih investitora

Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (Hanfa) donijela je opširno rješenje kojim snažno istupa protiv načina poslovanja zadruge Glas poduzetnika 2.0 iz Petrinje, u čijem su središtu poznati domaći ekonomisti Vuk Vuković i Boris Podobnik. Riječ je o dokumentu od 80-ak stranica u kojem se detaljno opisuje dvogodišnji nadzor nad zadrugom, a čiji su zaključci sada snažno odjeknuli u javnosti.

Zadruga je, prema nalazima Hanfe, zaprimala uplate od malih ulagatelja i prosljeđivala ih američkom hedge fondu ORCA BASON putem britanske tvrtke Oraclum Intelligence Systems. Ukupno je krajem 2024. na računu zadruge bilo prikupljeno 3,4 milijuna eura. Hanfa tvrdi da je riječ o pružanju investicijskih usluga koje u Hrvatskoj smiju obavljati samo licencirana investicijska društva i banke. Budući da zadruga tu dozvolu nema, zabranjeno joj je svako daljnje posredovanje, a prikupljeni novac mora vratiti članovima.

Cijeli slučaj dodatno dobiva na težini jer su u njegovu središtu upravo Vuković i Podobnik, javnosti dobro poznati kao ekonomisti koji često istupaju s oštrim kritikama prema domaćem ekonomskom sustavu. Vuković je bio glavni partner u američkom fondu i komunicirao je izravno s ulagačima, nudeći im načine kako da, kao mali investitori, dobiju pristup fondovima koji su im inače zatvoreni. Podobnik je, prema Hanfi, formalno zastupao zadrugu i potpisivao ugovore, iako za to nije imao ovlasti.

U obrani koju je podnijela, zadruga je tvrdila da nije aktivno nudila investicije, već je samo djelovala na inicijativu samih članova. Hanfa to nije prihvatila. Na temelju promotivnih materijala, e-mailova i javnih nastupa, zaključili su da se udjele u fondu aktivno nudilo, što je zabranjeno bez regulatornog odobrenja.

Čeka ih dugotrajan pravni spor 

Posebnu zabrinutost Hanfa izražava zbog činjenice da su sredstva članova bila pomiješana s imovinom zadruge, čime su potencijalno izložena rizicima poput ovrha. Upozoravaju i da ovakav model ulaganja, iako formalno skriva krajnje korisnike iza zadruge kao jedinog investitora, u praksi ipak uključuje malog ulagača kao pravog nositelja rizika i koristi, pa se na njega moraju primjenjivati svi propisi europske financijske regulative.

Vuković, koji se u javnosti profilirao kao jedan od najvidljivijih zagovaratelja reformi i liberalizacije gospodarstva, sada se nalazi u središtu ozbiljne regulatorne afere.

Podsjetimo, Vuković je svoju reputaciju gradio na kombinaciji akademskog rada, predviđanja političkih ishoda, poduzetničke aktivnosti i javnih istupa protiv klijentelizma i prekomjernih nameta. Pokrenuo je fond koji je, prema informacijama ulagača, ostvarivao iznimno visoke prinose koji su navodno išli i do 60 posto bruto do sredine 2025. godine.

Unatoč zabrani, dio članova zadruge i dalje mu izražava podršku, navodeći da su prinosi dosezali i 18 posto godišnje te da planiraju ostati uz njegov tim i ako se model ulaganja bude morao mijenjati. 

Ipak, ono što je sigurno jest da očekujemo dugotrajan pravni spor između Hanfe i Vukovića, a njegova priča o uspješnom fondu i tržišnom iskoraku sada ulazi u pravnu zonu, gdje će se reputacija jednog od najeksponiranijih hrvatskih ekonomista mjeriti prema pravilima koja je sam često propitivao.

Lider digital
čitajte lider u digitalnom izdanju